Ďalšia európska krajina skrachovala

Ešte to nie je oficiálne potvrdené, ale je iba otázkou času, kedy to politici priznajú. Írom sa to páčiť nebude. Horšie je, že následky to bude mať na nás všetkých.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Včera dosiahli úroky írskeho dlhu také úrovne, aké dosahovalo Grécko týždeň predtým, ako zbankrotovalo. Podobne aj tam domáci politici tvrdili, že sa nič nedeje a krajina situáciu zvládne. O pár dni však musela prísť záchrana eurovalu, na ktorú sa vyzbierala takmer celá Európa. Toto isté čaká aj Írsko. 

Investori za niekoľko posledných dní prestali dôverovať „zelenému ostrovu“ do takej miery, že sa masívne zbavovali dlhopisov krajiny. Úroky na splácanie desaťročného dlhu vzrástli na 10%, a žiadna zadlžená krajina nedokáže splácať svoj dlh pri takýchto úrokových sadzbách.

Nečudo, že s tým ako problémy Írska rástli, tak euro strácalo na hodnote. Za posledných sedem dní oslabilo o takmer 5 percent. A zdá sa, že to je iba začiatok dlhodobejšieho oslabenia jednotnej meny. Najväčší devízový fond na svete má uzatvorené stávky na to, že euro skolabuje k americkému doláru dokonca na paritu, bude sa s ním obchodovať v pomere 1:1.

Tento fond určite nie je jediný, ktorý sa zbavuje eura. Je len otázkou času, kedy sa na čiernej listine obchodníkov objavia aj ďalšie európske krajiny. Prvými horúcimi kandidátmi je Portugalsko a Španielsko. Ich vysoké dlhy a obrovské ekonomické problémy naznačujú, že rad na ne môže prísť už veľmi skoro.

Európski politici sa budú brániť a tvrdiť, že majú euroval, ktorý problém vyrieši. Avšak nevyrieši. Euroval je záruka za dlh, ktorá sa bude vyplácať iba ďalším dlhom. Príklad Írska ukazuje, že finančné trhy takémuto „riešeniu“ nenaleteli. Problémom Európy je dlh a ten politici pravdepodobne nebudú schopní dostať pod kontrolu.

Preto už v najbližších dňoch budeme svedkami opätovného zbierania sa na pomoc, tento krát Írsku. Pravdepodobne o pár týždňov to bude Portugalsku a Španielsku. Prinajlepšom budú mať tieto krajiny „šťastie“ a ich problém sa oddiali do budúceho roka. Avšak isté je, že úroky z dlhu sa hromadia vyšším tempom ako ekonomický rast týchto krajín. Znamená to iba jedno, že ich čas sa kráti.

Pre nás všetkých prídu dôsledky v podobe slabšieho eura so všetkými jeho negatívami – vyššími cenami a stratou bohatstva. Preto je rozumné pozrieť sa po alternatívach. Napríklad v čase gréckych problémov a obáv o prežitie eurozóny, mnoho Európanov nakupovalo švajčiarske franky alebo zlato. Čoskoro sa môže táto situácia zopakovať.

Ronald Ižip

Ronald Ižip

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ekonóm, finančný analytik a trochu filozof.. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu