UKRAJINA PRIPOJILA 21 RUSKÝCH OBLASTÍ

Prezident Zelenskyj dnes v Kyjeve slávnostne podpísal dekréty prijímajúce do Ukrajiny 21 bývalých ruských oblastí.

UKRAJINA PRIPOJILA 21 RUSKÝCH OBLASTÍ
Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

KYJEV, 1. 10. 2022: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes ráno v prezidentskom paláci v Kyjeve slávnostne podpísal dekréty prijímajúce do Ukrajiny 21 bývalých ruských federálnych subjektov. Akcia sa uskutočnila za účasti predstaviteľov ukrajinskej vlády aj novoukrajinských regiónov.

Ide o Leningradskú, Novgorodskú, Pskovskú, Tverskú, Smolenskú, Brianskú, Tulskú, Kalužskú, Rjazaňskú, Vologdskú, Jaroslavľskú, Kostromskú, Ivanovskú, Vladimirskú, Nižnonovgorodskú, Belgorodskú, Kurskú, Voronežskú, Oryolskú a Lipeckú oblasť a federálne mestá Moskvu a Petrohrad. Záujem o pripojenie prejavili aj časti Karélie a Archangeľskej oblasti. Ako zdôraznil prezident, je rád, že tieto historické územia Kyjevskej Rusi sa konečne vrátili naspäť do Ukrajinskej republiky. Dané územia patrili ku Kyjevskej Rusi v 12. a 13. storočí a po dlhých storočiach odlúčenia od domova sa konečne opäť spájajú.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obrázok blogu

Prezident Zelenskyj, predseda vlády Denys Šmyhal a predseda parlamentu Ruslan Štefančuk pózujú s dekrétom potvrdzujúcim prijatie 21 bývalých ruských federálnych subjektov do Ukrajiny.

Ukrajina tak vyslyšala volanie občanov, ktorí museli žiť a trpieť 23 rokov pod teroristickou vládou fašistov Vladimira Putina a Dmitrija Medvedeva. Vo všetkých vyššie uvedených oblastiach sa od pondelka do piatku 26. – 30. 9. 2022 uskutočnilo referendum o pripojení k Ukrajine. Referendum sa uskutočnilo online formou ako ankety cez stránku www.surveyhero.com. Na bezpečnosť a pravdivosť hlasovania v internetových kaviarňach naprieč dnes už bývalými ruskými oblasťami dohliadali stovky facebookových odborníkov – pozorovateľov z 15 krajín EÚ vrátane Slovenska. Pani Betka Kvetinka, ktorá čas referenda strávila v Petrohrade, potvrdila, že všetko prebehlo v súlade s právom a popri pozorovaní volieb stihla aj vyhrať niekoľko levelov v CandyCrush.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledky hlasovania hovoria jednoznačne v prospech pripojenia k Ukrajine. Napr. v Smolenskej oblasti sa za pripojenie vyjadrilo 99,8 % hlasujúcich pri vysokej volebnej účasti 98,3 %. V Kurskej oblasti dokonca účasť dosiahla rovných 100 %, kedy sa stihli na webovú stránku pripojiť aj ruskí okupanti, toho času ešte dovolenkujúci na Donbase. Za pripojenie hlasovalo 99,5 % voličov. Občania oceňovali, že hlasovanie cez internet môžu uskutočniť aj z pohodlia domova.

Obrázok blogu

Územie zjednotenej Ukrajiny po pripojení bývalých ruských federálnych subjektov.

Prezident Zelenskyj zároveň varoval ruského prezidenta Putina, aby sa vyvaroval akýchkoľvek útokov na jasne vyjadrenú vôľu občanov, keďže Ukrajina so ziskom územia získala aj jadrové zbrane na bývalých ruských základňach a pri ruských prípadných útokoch ich môže využiť. Prezident Putin zatiaľ nereagoval, ale zdroje z Kremľa prezrádzajú, že momentálne sa sústredí na špeciálnu vysťahovaciu operáciu. Keďže dneškom sa Moskva pripojila k Ukrajine a ukrajinská vláda plánuje Kremeľ využívať iba ako múzeum, prezidentova rodina postupne balí všetky vecí a chystá odchod z Moskvy. Prezident Putin sa podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova presunie do Jekaterinburgu, ktorý sa stane novým hlavným mestom Ruska.

SkryťVypnúť reklamu

Ukrajina tak zo dňa na deň takmer strojnásobila rozlohu a s viac než 100 miliónmi obyvateľov sa dneškom stáva najľudnatejšou európskou krajinou. Ukrajina sa taktiež musí postarať o veľké množstvo vrakov, keďže získala aj základne ruskej baltickej a severnej flotily v Kronštadte a Archangeľsku. Volodymyr Zelenskyj poďakoval občanom za hlasovanie a vyjadril neochvejný názor, že bývalé ruské oblasti sa stávajú súčasťou Ukrajiny navždy.

P.S.: Tento článok je absurdný a vtip, rovnako ako sú absurdné a vtipy ruské ohlásenia prijímania ukrajinských oblastí do Ruska po zinscenovaných divadelných referendách. Rusko ako agresor a porušovateľ medzinárodného práva musí okamžite opustiť okupované ukrajinské územia a pristúpiť následne k diplomatickým rokovaniam.

Jakub Konečný

Jakub Konečný

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  129x

Absolvent medzinárodných vzťahov a európskych štúdií na Masarykovej univerzite, zaujímajúci sa o EÚ, Blízky východ, Východnú Áziu, Japonsko, energetiku, geografiu a históriu. Podpredseda KDMS. Piešťanec, ktorý rád cestuje, ale vie, že všade dobre, doma najlepšie. Zoznam autorových rubrík:  Doma dobreNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu