Na Kolibe sa schyľuje k ďalšiemu výrubu

Písmo: A- | A+

Vyzerá to tak, že Bratislava príde opäť o riadny kus zelene. Neutíchol odpor ľudí k nelegálnemu výrubu vyše 500 stromov na Kolibe a prichádza ďalší developer (J&T real estate) s projektom výstavby viac ako 170 bytov a 46 domov na Kolibe, v miestach, kde sa teraz nachádzajú štúdiá Koliba a sídli TV JOJ. S týmto projektom je spojený výrub 154 veľkých stromov (z celkového počtu 179).

Pohľad na vstup do rozsiahleho areálu.
Pohľad na vstup do rozsiahleho areálu.  

Ide pritom o oblasť, ktorá tesne hraničí s Bratislavským lesoparkom. Oblasť, ktorá sa považuje za nástupný bod do lesoparku a predstavuje zelený koridor smerom na Kamzík, obľúbenú destináciu Bratislavčanov. Stromy v tejto oblasti majú desiatky rokov a tvorili prirodzený prechod z mesta do prírody. Čo oceňujem, je fakt, že developer má záujem komunikovať s miestnymi ľuďmi a bol ochotný vypočuť si ich pripomienky. Ľudia z Koliby a okolia, ako i členovia OZ Za lepšiu Kolibu tak mali možnosť vypočuť si prezentáciu dvojfázového projektu, ktorý do týchto končín prinesie plánovaných 173 bytov, 46 domov, 650 nových obyvateľov a pomerne k nim nárast automobilovej dopravy a potreby verejných služieb.

Nebudem teraz hodnotiť architektúru novej výstavby, čudnú dopravnú štúdiu, ktorá nijako nerieši problém preťaženia Podkolibskej ako jedinej prístupovej cesty, alebo výškovú zástavbu a opodstatnenosť takejto výstavby obytných domov do vilovej štvrti. Zameriam sa niečo iné. Developer vyrúbe 154 stromov. Ide o 154 veľkých stromov, ktoré tvoria hranicu lesoparku. Odstráni zeleň, ktorá od nepamäti do tejto oblasti patrí. Nejde o centrum mesta, ale o okrajovú časť Bratislavy, priamo spojenú s Bratislavským lesoparkom. Ľudia preto oprávnene očakávajú, že rovnaký objem zelene developer nahradí v okolí. Na prezentácií sa J&T real estate verejne zaviazal darovať mestskej časti 100 ks stromov. Treba však jasne povedať, že vypíliť ide 152 veľkých, niekoľko desiatok ročných stromov, pričom vysadené budú mladé stromčeky, ktoré budú musieť rásť 20 rokov aby dosiahli objem zelene ich predchodcov. Sto stromčekov ani zďaleka nedokáže nahradiť to, čo zmizne.

Po dokončení týchto dvoch fáz projektu sa zvýši počet obyvateľov Koliby o štvrtinu. Brutálny nárast. Títo obyvatelia ale budú tiež žiadať zeleň v okolí, ihriská pre deti, cyklocesty, školy a škôlky, poštu, obchody alebo posilnenú MHD. Nehovoriac o zvýšenej dopravnej záťaži, prachu a hluku pri demolácií súčasných objektov študií Koliba, ako i pri výstavbe nových domov. Svojím projektom zníži kvalitu bývania pôvodných obyvateľov, preto ľudia žiadajú, že developer prinesie do oblasti aj niečo navyše ako len viac ľudí, viac áut a dramaticky menej zelene. Možno je načase, aby stavebník nemyslel len krátkodobo na svoje finančné záujmy, ale snažil sa priniesť do oblasti aj pre budúcich obyvateľov svojich budov niečo navyše. Jedna plánovaná socha uprostred činžiakov je žalostne málo.

Projekt budeme pozorne sledovať a prinášať updaty na stránke www.facebook.sk/nasekarpaty.

Skryť Zatvoriť reklamu