Kde domov múj

Prečo väčšina ľudí vymení krásnu prírodu, zázemie, rodinu za drahé bývanie v preplnenom meste? Je naozaj vyšší štandard platiť tridsať rokov hypotéku a chodiť v kolónach do práce, kde pracovný čas 8 hodín je už iba oficialitou?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Nad týmito otázkami sa zamýšľam čoraz častejšie, keď vidím akým tempom sa stavia, hlavne v okolí Bratislavy. Najprv sa stavali domy, ktoré pripomínali domy, teraz už skôr pripomínajú zápalkové škatuľky, za „výhodné“ ceny. Čo na tom, že dom je uprostred role, deti sa aspoň môžu hrať so stavebným odpadom obrasteným burinou, keď idú pol hodinu do najbližšieho obchodu. No dobre možno toto sú tí šťastnejší ľudia, síce zatiaľ chodia do práce iba hodinu až hodinu a pol, ale aspoň majú vlastnú strechu nad hlavou, ktorú môžu splácať. Druhá skupina sú pustovníci, ktorí sa presúvajú z nájmu do podnájmu a čakajú na svoju príležitosť nechať na seba zavesiť bremeno hypotéky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aby to nevyzeralo ako brojenie proti zvyšku Slovenska, tiež som mal otca z Východu a pravda je, že keby sem nedošiel, nebol by som tu ani ja. No o inom som chcel hovoriť v tejto súvislosti a to o mojich tetuškách z Východu. Snažíme sa za nimi chodiť na návštevu každý rok a ony to vždy náležite ocenia, dobre nás vystískajú, ponúknu griotkou a na cestu nabalia plný kufor kompótov, ovocia a zeleniny. Áno, na záhrade im rastie BIO ovocie aj zelenina úplne zadarmo, teda za nemalé úsilie, ktoré tetuška záhrade venuje. Táto práca ju natoľko drží pri živote, že ešte skoro vo svojej deväťdesiatke pracuje v záhrade od rána do večera a vyprodukuje úrody za malé družstvo. Myslím, že podobných prípadov je veľa, naše tetušky, bábušky, deduškovia ostali opustení a nemajú sa s kým podeliť o plody svojej práce, o múdrosť ktorú v živote nadobudli, jednoducho dokončiť prirodzený rodinný reťazec. Keby sa tento reťazec spojil, nezostávala by celá výchova detí a domácnosť na mamičkách, a určite by mnohí starí rodičia radi poskytli svoj dvojgeneračný dom. Hojnosti je dosť, treba sa len pozerať správnym smerom a hlavne sa opýtať, či chceme pri živote dobre vyzerať alebo naozaj dobre žiť.

SkryťVypnúť reklamu

No a že inde nie je robota, iba v Bratislave? Robota je tam, kde sú ľudia, len treba vytriezveť z Bratislavského sna a ilúzie o nadnárodných korporáciách, veď ľudia potrebujú jesť, piť, žiť, staviať, či sú na Východe alebo na Západe, len treba začať tvoriť.

Jakub Pavlik

Jakub Pavlik

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Život nám prináša rôzne situácie, potrebné na to, aby sme sa v našom chápaní sveta posunuli zas o kúsok ďalej. Snažím sa byť v tejto Škole vzorným žiakom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu