Modrá bola dobrá, oranžová je lepšia

Modré džínsy boli niekedy symbolom slobody, dnes je ním bitcoin.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Obrázok blogu
(zdroj: Jakub Šimek, vytvorené s Playground.ai)

Som na otcovskej dovolenke od septembra a zobral som si aj mentálnu dovolenku od slovenských médií a internetov. Preto mi prepáčte, ak so všetkou slušnosťou a jemnocitom rozbijem vaše Overtonovo okno.

Zachytil som, že padla vláda, že Dzurinda rieši SDK2, a že vznikla ďalšia modrá strana Demokrati. Pred rokom som písal o tom, že Heger by mal aj naďalej hrať chrumkavého pre New York Times a zároveň Matovič by mal začať signalizovať pro-bitcoin postoje. Tým by maximalizovali svoju soft power x smart power. Teraz sa rozdelili, podobne ako predtým Pellegrini s Ficom. Niečo ako dobrá banka a zlá banka.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lenže, politická os sa otáča a súboj nebude medzi pravicou a ľavicou, medzi konzervatívcami a liberálmi, medzi modrými a červenými, ale medzi zelenými a oranžovými – medzi etatistami (dolár, ESG) a medzi libertariánmi/pragmatikmi čo hľadajú exit. Medzi ľuďmi čo veria v reformy starých inštitúcií a medzi ľuďmi čo veria, že inštitúcie treba založiť odznova.   

USA prehralo v Afganistane, podobne ako pred pár desaťročiami ZSSR. Čína bola niekedy juniorným partnerom ZSSR, dnes je Rusko juniorným partnerom Číny. Ich digitálny juan dnes iba 2,5% podiel na globálnych platbách, dolár má vyše 42% a euro 35%. Lenže to sa rýchlo môže zmeniť. Podobne ich elektromobily môžu zatriasť Európskym trhom a našimi tradičnými automobilkami.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by dnes USA malo bitku s Čínou o Taiwan, tak podľa väčšiny simulácií prehrá. A to sa ešte nebavíme o tom, že za tento týždeň zatiaľ v USA padlo zopár bánk. A keď sa v pondelok začne pracovať, pribudnú asi desiatky ďalších. Kým 12. marca bolo na záchranu bánk vyčlenených 25 miliárd dolárov, tak 16. marca už 2 bilióny.

Staré elity sú opakom venture kapitalistov. Nevedia zachytiť slabé signály a všade sa snažia pretláčať ich monokultúrne videnie sveta a púšťajú sa do konfliktov na desiatky strán. Finančná kríza bola prekvapením. Afganistan bol prekvapením. Covid bol prekvapením. Ruská invázia Ukrajiny je prekvapením. El Salvador s bitcoinom je prekvapením. Čínsky digitálny yuan je prekvapením. Panika okolo Silicon Valley Bank s áčkovým ratingom je tiež prekvapením.

SkryťVypnúť reklamu

To čím bola Amerika pre Európu, je dnes krypto pre USA. Novým exitom, obzorom a poľom pôsobnosti. Niekedy naši pohraničníci strieľali do ľudí, čo utekali pred socializmom do Rakúska. Občanov brali ako štátny majetok. Nebolo to ako v Číne za Maa, kde ste nevlastnili ani zuby vo svojej hlave a kde sa kapitalizmus trestal smrťou. No nebolo to ani ako v USA za čias FDR, ktorý „len“ založil x federálnych písmenkových agentúr, zhabal zlato občanov a vysoko zdanil svojich politických nepriateľov – no aspoň ich neposlal do gulagov.  

Dnes je násilie viac virtualizované a distribuované. Robia ho štátni a korporátni byrokrati, poradcovia a novinári. Občania si nemôžu robiť so svojim telom a majetkom čo chcú. Ak náhodou niekomu vyrastie na dvore zlá rastlina, štát mu zoberie dom. Ak niekto náhodou chce doviesť pre seba a svoju rodinu lieky na off-label použitie, colníci mu ich zabavia. Ak niekto žiada, aby sme počas pandémie čo najrýchlejšie začali očkovať aj východnými vakcínami, tak je shadow-bannovaný na sociálnych sieťach.

SkryťVypnúť reklamu

Ak chcete kúpiť krypto cez Kraken, jednu z top búrz, tak VÚB Banka vám zablokuje transakciu kartou. Dnes už robí to isté aj pri Coinbase. Kanadským kamionistom počas protestov zmrazili účty v bankách. Tento týždeň federálne úrady v USA vypli dve pro-krypto banky, ktoré boli solventné.    

Modré pero sa vypísalo a modré džínsy sa rozpadli. Alternatívou pre pragmatických ľudí nie je ani Americká anarchia, ani Čínska kontrola – ako dva dystopické, a nie až tak sci-fi, scenáre. Alternatívou sú globálne otvorené protokoly, smart kontrakty a vláda kódu. Ak hráči ako India či EÚ budú nasledovať El Salvador a stanú sa pro-krypto – tak tu môžeme mať nové "Aligned Movement", a niekdajší tretí svet skončí tentoraz pred USA a Čínou.  

Od covidu a prehre USA v Afganistane žijeme v novom svete. Internet sa stal primárnym, fyzické stretnutia a produkty sú buď voliteľné alebo nedostatkové. Inflácia sa stala novým normálom a čoskoro môže prísť aj hyperinflácia.

Môžeme si vybrať medzi súčasnou dystópiou San Francisca alebo pro-tech, pro-krypto a pro-biznis Miami (kam utekajú talenty zo San Francisca). Medzi ekonomicky a sociálne zruinovanou Venezuelou alebo El Salvadorom, ktorý ako prvý oficiálne zaviedol bitcoin.

Progresívne Slovensko je out. Pragmatické Slovensko je in. Musí praktizovať pragmatický antagonizmus a vyhraniť sa proti náckom, komunistom, woke a bitcoin maximalistom.

Západ dnes kopíruje Čínu, ktorá sama ide smer nacionalistický socializmus. Opakom je internacionalistický kapitalizmus. Idea Západu je o exite, slobode, podnikaní, win-and-help-win prístupe a vláde zákona.

Krypto je pokračovaním idey Západu. Oranžová minca a vychádzajúce slnko technologického progresivizmu sú lepšie než technologicky-konzervatívna Black Mirror modrá dystópia dneška.

Jakub Šimek

Jakub Šimek

Bloger 
  • Počet článkov:  157
  •  | 
  • Páči sa:  14x

Študoval som medzinárodné vzťahy na FMV EUBA a pracoval som 12 rokov ako projektový manažér zahraničných projektov rozvojovej spolupráce. V súčastnosti pracujem ako konzultant v oblastiach ako rozvojová spolupráca, sociálne inovácie a dopad, zodpovedné podnikanie, efektívny altruizmus a freelancujem ako finančný/projektový manažér, copywriter či prekladateľ. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

287 článkov
SkryťZatvoriť reklamu