Ako som za "totáča" čižmy strihala

Víkend, ako každý iný. Klasika. Rodičia nás so sestrou vezú k starým rodičom. Decká. Hrávali sme sa na všeličo. Na učiteľku a žiakov, mali sme žiacke knižky, tabuľu s kriedami. Kam sa podela stará tabuľa, ktohovie? Chodili sme na bicykloch, mali sme svoje autobusové zastávky, boli to pouličné lampy. Starý bicykel značky Pionier ešte donedávna trónil v pivnici, mal krásny zvonček, s tým sa teda cingalo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)
Moja mladšia sestra a ja.
Moja mladšia sestra a ja. 

Lozili sme po zábradlí, my, dve sestry. Z jedného starého hrdzavého zábradlia mám dodnes jazvu na brade. Na to, že sme dve baby celkom slušné výkony.

Najobľúbenejšou farbou mojej sestry bola biela. Biele šaty nosila najradšej. Ak neboli biele šaty, museli byť minimálne biele pančušky. Mama z toho dostávala infarktové stavy. Biela bola totiž bielou asi dve minúty. Kým sa sestra nevyšplhala na najbližší strom. Aj dnes nosieva sestra biele šaty, po stromoch už v nich nelozí, možno aj preto, že dnes si šaty perie sama.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"No, Peťka, podaj kamarátke ruku, pozdrav ju" vraví mi mamina na jednej prechádzke mestom. "Nepodám. Ruky má špinavé od piesku" vravím ja. Bolo mi päť rokov.

Po stromoch som sa štverala so sestrou aj ja. Najviac na tú našu čerešňu, ktorá nám tak krásne kvitne v máji. Čo som sa z nej naskákala. Zo stromu sa dole nelezie, zo stromu sa skáče. Dnes už taká odvážna nie som, vyliezť až celkom hore, sedieť v korunách stromov... Tie horné čerešne na strome, na ktoré ani starký nedočiahol, tie chutili vždy najlepšie.

Za zlého počasia bolo treba vymyslieť nejakú zábavu. Starkej sme "kutrali v kutici" tie staré "cárachy v kutici" sa nám náramne páčili. Rúžovali sme sa červeným rúžom, čo privádzalo starkú do zúfalých stavov, veď sme jej celý rúž zničili. Starká si vždy rúže pred nami schovávala. Vždy sme ich našli. Dnes sa so sestrou už toľko nerúžujeme, starká sa rúžuje stále rovnako.

SkryťVypnúť reklamu

K starkému som chodila do pivnice tajne na kávu. Takú pravú, čerstvo zomletú na mlynčeku. Starký si vždy do kávy dával veľa kociek cukru. A mne tá sladká hnedá tekutina tak chutila. Starký mi kávu dávkoval po lyžičkách. Dnes mám v kuchyni na okne starý drevený mlynček, od starkého, na pamiatku.

Starká mala v botníku vždy veľa topánok, tie veľké topánky sme si so sestrou obúvali a predvádzali sme sa v nich. Starká práve varila obed, keď sme "vykutrali" v krabici krásne čierne čižmy na zimu. Boli nové. "Čo robíte?", pýta sa nás starká. "Nič, len sa tak hráme" odpovedáme so sestrou, za chrbtom skrývame tie nové čižmy. Nenápadne beriem nožnice zo šuplíka. Strihám čižmy, také vysoké sa nedajú obuť na detskú nohu, preto tá úprava. Raz, dva, z vysokých čižiem sú čižmy členkové. Júj, aké ťažké za "totáča" bolo kúpiť tak krásne čižmy na zimu a aké boli drahé.

SkryťVypnúť reklamu

Pri samotnom strihaní som si vôbec neuvedomila čo robím, došlo mi to, až starká tie čižmy uvidela. Odstrihnuté a obuté na nohách jej ich sestra na módnej prehliadke predviedla v celej kráse. Moja prababička, o ktorú sa vtedy starká starala z toho bola na mŕtvicu, veď keď ona bola mladá, za prvej republiky, nosili sa iba kapce na zimu. Čižmy sa za "totáča" nosili aj niekoľko sezón, boli kožené, ručne šité, opätky, tie vydržali poriadne dlho, s kožušinkou vo vnútri.

Samozrejme. Zvalila som to na malú sestru. To nie ja, to ona. Nikto mi neveril. Sestra bola mladšia, bola malá, nemala silu tie čižmy odstrihnúť. A viete, že vtedy nikto neocenil moju kreativitu, ten nápad, tie čižmy krajčírskymi nožnicami upraviť? Vtedy sa nosili iba vysoké čižmy, a potom snehule, volali sa "rodžery". Členkové čižmičky na podpätku zažili svoj boom až o niekoľko rokov neskôr.

SkryťVypnúť reklamu

Otcovi zvonil ten víkend nečakane telefón. Volala starká: "Prídi si synu zobrať deti. Ihneď! Lebo ich zabijem."

Petra Jamrichová

Petra Jamrichová

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáMesto pod UrpínomO životeCestopisyPolitika

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

52 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu