Vieme prví: Vaľová má svoj zbytočný dom v rómskej osade!

Písmo: A- | A+

Vaľová má zbytočný dom. Takýto fascinujúci a najmä objektívny titulok mi dnes venoval denník Sme na svojej titulke. Určite splnil svoju úlohu, keďže už cestou do práce sa ma traja občania spýtali, kdeže mám ten ďalší dom.

Ale chápem to – včerajším odovzdaním kandidátok sa začala volebná kampaň. A tak sa titulkovou témou v celoštátnom denníku môže stať aj pejoratívne podaný článok o tom, ako po niekoľkoročnej snahe mesto Humenné v dobrej viere postavilo v miestnej osade na Podskalke modlitebňu.

Dom modlitby vraj má problém – nie je v ňom zavedená voda, toalety a nie je temperovaný. Priznám sa, že pri návšteve mnohých historických kostolíkov či iných sakrálnych stavieb mi ani nenapadlo hľadať v nich ako prvé kúrenie či vodovodné potrubia. Vždy som si myslela, že najdôležitejší je duchovný rozmer, ale ako som pochopila z článku, dvaja miestni Rómovia majú iný názor. Proti gustu žiaden dišputát.

Voda a toalety pritom v tejto lokalite naozaj nie sú problémom. A asi nikto nechce počúvať ďalšie reči o tom, či sa náhodou niekde obyvatelia nelegálne nenapájajú na rozvody vody či dokonca s ňou neobchodujú.

Podskalka je časťou Humenného a mesto pristupuje k jej obyvateľom tak, aby ich čo najviac kultivovalo a viedlo k dodržiavaniu pravidiel. Preto sme napríklad pred rokom vysporiadali pozemky pod miestnym, vyše storočným cintorínom. A aj preto územný plán už od roku 2006 počítal s ekumenickým objektom na Podskalke. Vlani mestskí poslanci schválili výstavbu Domu modlitieb a tohto roku sa začal stavať.

Stavba má veľmi jednoduchý cieľ – aby miestni obyvatelia mali miesto na rozjímanie a ekumenické aktivity. Dá sa čiastočne využiť aj na rozlúčku so zosnulými, nie je to však primárny účel tohto duchovného zariadenia. Mimochodom, o jeho využívanie už prejavili záujem viacerí ekumenickí aktivisti.

A teraz dajme slovo odborníkom. Špecialista na rómsku problematiku Will Guy pri svojej nedávnej návšteve Slovenska povedal, že keď sa Rómovia začali modliť, prestali piť a začali sa lepšie správať aj doma. Riaditeľka ústavu etnológie Slovenskej akadémie vied Tatiana Podolinská tvrdí, že pod vplyvom náboženstva sa zmenilo 20-tisíc slovenských Rómov. A napokon vyjadrenie splnomocnenca pre rómsku problematiku Petra Polláka zo samotného videa k článku: „My podporujeme vznik pastoračných centier. Ak úmysel mesta bol, aby na Podskalke vznikla nejaká výrazná aktivita cirkví, aby mohli s Rómami viac pracovať, tak je to dobrý úmysel.“

Presne tento úmysel sme mali v Humennom. Pretože kto sa modlí a pracuje, ten nepije a nekradne. A ak tomuto trendu dopomôže „Vaľovej zbytočný dom“ v osade, určite nebude zbytočný.

Skryť Zatvoriť reklamu