Vláda sa musí starať o svojich občanov

Tento a uplynulý pracovný týždeň sme v parlamente schvaľovali viaceré zákony, ktoré pomáhajú zlepšovať život dôchodcom ale aj ľuďom, ktorí svoj život venujú opatrovaniu svojich blízkych.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

V utorok (11.10.2016) som bola pozvaná do Správ a komentárov RTVS, kde som okrem iného vysvetľovala na aké pozitívne zmeny (napríklad zvýšenie dôchodkov o pevnú sumu 8,10 eura mesačne) si môžu naši dôchodcovia prilepšiť od budúceho roka. 

Následne som bola značne prekvapená tým, čo si z mojich slov zobral k srdcu exminister práce, sociálnych vecí a rodiny Jozef Mihál, ktorý v spomínanej relácii na RTVS spolu so mnou diskutoval.
„Nebojte sa! Vláda sa o vás postará! No, vlastne, možno by ste sa mohli aj sami, ale hlavne vláda! Veď sa nikdy v živote predsa nestalo, že by to neurobila!" tieto mnou vyslovené slová si pán Mihál pridal na svoj facebook a ja by som sa mu chcela za to poďakovať, pretože mi tým robí bezplatnú reklamu. Verím, že moje slová pochopil každý, kto predmetnú reláciu sledoval, ale špeciálne pre pána Mihála a stranu SAS ich vysvetlím ešte raz.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Otázka pani moderátorky znela: „Či by sa ľudia mali menej do budúcnosti spoliehať na štát a pomýšľať nielen na druhý, ale aj na ten tretí (dôchodkový) pilier? Som presvedčená, že na vládu SR sa občania môžu spoľahnúť. Nech je pri moci akákoľvek vláda, určite sa postará o vyplatenie dôchodkov. Aj pán exminister musí uznať, že taká vláda, ktorá by nevyplatila ľuďom dôchodky, by asi dlho nevydržala. Nemusíme ísť s príkladom až tak veľmi do minulosti, verím, že aj pán exminister uzná, že v roku 2012, vláda Roberta Fica, urobila opatrenia, vďaka ktorým Sociálna poisťovňa dostala peniaze na stabilizáciu jej hospodárenia.

SkryťVypnúť reklamu

„Demografia nepustí“ je mantrou strany pána Mihála a je zjavné, že pri každoročnom náraste počtu dôchodcov a znižovaní počtu práceschopného obyvateľstva musí a zrejme aj vždy bude musieť vláda z rozpočtu dofinancovať Sociálnu poisťovňu. Nie je na tom nič objavné. Neviem, prečo sa pán exminister tak uškŕňal, no doterajšie vlády, v ktorých bol, resp. je aj Smer, zatiaľ urobili všetko preto, aby na dôchodky stále bolo dostatočné množstvo peňazí. Možno tým všetkým chcel pán Mihál povedať, že ak náhodou bude SaS vo vláde, bude preferovať takú finančnú politiku, že Sociálna poisťovňa nebude ručiť za vyplácanie dôchodkov? Vláda musí garantovať dôchodky a ručiť za rozpočet SP, lebo ak by druhý pilier padol, bude ho musieť sanovať štát. A vtedy bude úplne jedno, či to bude vláda, v ktorej bude alebo nebude sedieť pán Mihál, lebo sa to bude musieť aj tak urobiť.

SkryťVypnúť reklamu
Správy a komentáre RTVS
Správy a komentáre RTVS (zdroj: RTVS)

Áno, druhý a tretí pilier je potrebný, ale..
Nechcem teraz rozoberať výhodnosť alebo nevýhodnosť druhého piliera pre jednotlivé kategórie našich pracujúcich, no môžem určite povedať, že reklamný slogan dôchodkových spoločností spred pár rokov o tom, že stačí sporiť 10 rokov a budú švajčiarske dôchodky bol v duchu príslovia o tom, že keď vtáčka lapajú, pekne mu spievajú. Aj preto sme zmenou zákona, kde som bola spoločnou spravodajkyňou v NR SR, dosiahli zmenu parametrov sporenia pre vyplatenie dôchodkov z druhého piliera z desiatich na 15 rokov. Aj odborníci sa totiž zhodujú na tom, že je to absolútne minimum. Dokumentujú to aj údaje zo Sociálnej poisťovne, kde tento rok si mohlo o výplatu dôchodkov z II. piliera požiadať 7800 ľudí, no reálne tak urobilo len pár z nich, lebo by to pre drvivú väčšinu z nich bolo nevýhodné.

Pán Mihál bol poldruha roka ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny, no naozaj si nespomínam, čo prospešné urobil v tejto oblasti. Na druhej strana naša vláda zlepšila podmienky pre sporiteľov nielen garantovaným predĺžením doby sporenia, ale podarilo sa nám zvýšiť aj atraktivitu tretieho piliera. Ten výrazne narušila pravicová vláda, ktorá zrušila všetky jeho daňové úľavy. Vďaka znovuzavedeniu odpočítateľnej položky môže každý z takmer 700- tisíc klientov doplnkových dôchodkových poisťovní už tretí rok ušetriť na dani z príjmu ročne 34,2 eura. Ak si každý mesiac odložíte do tretieho piliera po 15 eur mesačne, teda 180 eur ročne, môžete využiť odpočítateľnú položku. Práve ňou si môžete znížiť základ dane, čo predstavuje spomínanú ročnú úsporu 34,2 eura, aj toto je jedna z reálnych možností ako si prilepšiť na dôchodok. 

Jana Vaľová

Jana Vaľová

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Jana Vaľová, poslankyňa Národnej rady SR za stranu SMER-SD, primátorka mesta Humenné Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

727 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu