reklama

Rádioaktívny mrak konšpirátorov – pohľad jadrového chemika

Bolo iba otázkou času, kedy sa obyvatelia Slovenska opäť stanú obeťami sprisahania zahraničných síl. Aké sú však fakty?

Rádioaktívny mrak konšpirátorov – pohľad jadrového chemika
Pohľad na prieraznú muníciu z ochudobneného uránu (Zdroj: Stan Honda/AFP/Getty Images)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Munícia z ochudobneného uránu na Ukrajine

V marci 2023 sa s očakávaným príchodom tankov Challenger 2 z Veľkej Británie začali objavovať aj informácie o munícii, ktoré tieto západné tanky používajú. Niektoré prierazné protitankové strely sú totiž vyrábané z ochudobneného uránu. Na prerazenie silného panciera obrnených vozidiel potrebujete strelu, ktorá je z tvrdého materiálu s vysokou hustotou. Vo vojenskej praxi sa pre tieto účely využívajú najmä wolfram, tvrdená oceľ a spomínaný ochudobnený urán, s majoritným obsahom neštiepneho izotopu U-238. Keďže najväčšími producentami wolfrámu na svete sú Rusko, Čína a Kanada, západné armády používajú ochudobnený urán pre vojenský priemysel vo väčšej kvantite. Vedľajší produkt procesu obohacovania uránu je kontroverzný práve kvôli produkcii izotopu U-235, ktorý je štiepnym produktom a používa sa v jadrovej energetike, či v jadrových zbraniach.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jadrové zbrane?

Konšpirátori podporovaní najväčším konšpiračným médiom sveta - Ruskou federáciou – označujú muníciu z ochudobneného uránu za jadrové zbrane. Samozrejme, takéto označenie je nezmysel. Jadrové zbrane sú zbrane, ktoré štiepnou alebo fúznou reakciou rádioaktívneho materiálu spôsobujú explóziu. Pre štiepnu reakciu uránovej bomby je potrebný práve štiepny izotop U-235, o ktorý je táto munícia, ako názov napovedá, ochudobnená. Nebezpečnosť uránu očisteného o tento štiepny izotop nespočíva v jeho rádioaktivite, ktorá je veľmi nízka, ale skôr v jeho chemickej toxicite, keďže ide o ťažký kov. Toxikologické štúdie po použití tejto munície, napr. americkou armádou v Iraku, preukázali chemické a radiačné hrozby iba v tesnej blízkosti zasiahnutých cieľov a pre vojakov (odporúča sa, aby pri manipulácii s týmto strelivom mali rukavice).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Konšpiračný mrak

Údajný výbuch veľkého množstva špeciálnej munície z ochudobneného uránu by preto nemal šancu vytvoriť smrtiaci oblak plný rádioaktivity, ktorý by rozžhavil sieť dozimetrov a spektrometrov na území Poľska a Slovenska. Napokon, uznal to vo videu aj jeden z konšpiračných lídrov, Marián Kotleba. V Banskej Bystrici a s dozimetrom v ruke. Avšak, aby sa predsa len mohol priživiť na vlne hoaxov a dezinformácií, podľa jeho slov, ak by takýto sklad NATO zriadilo napríklad v Lešti, bol by to samozrejme veľký problém pre našu republiku. Určite by v “olovených skladoch” pribudli aj atómové bomby a vybudovali by sa tajné raketové silá, však…

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vedecká realita

Mierne zvýšenie radiácie zaznamenané detektormi bolo spôsobené kombináciou prirodzenej rádioaktivity a počasia. Sám som tento efekt videl každé ráno ako spektrometrista na odbore radiačnej ochrany v jadrovej elektrárni Jaslovské Bohunice V2. V zimnom a vlhkom období sa na takzvané TDSky (teledozimetrické monitorovacie stanice, rozmiestnené v okolí jadrových elektrárni) doslova lepil prírodný radón emanujúci z pôdy. Jeho produkty premeny zvyšovali hladiny rádioaktivity, ktoré, najmä ráno, neukazovali reálne hodnoty. Každé ráno sa scenár opakoval, až kým sa hodnoty neustálili po niekoľkých hodinách. Nešlo teda o úniky z elektrárne, ale o prirodzený cyklus. Tak isto, ako v tomto prípade.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V čom mali konšpirátori “praudu”

Ak sa mi niečo na tejto afére celkom pozdávalo, boli to pokyny k správaniu sa občanov v prípade reálnej radiačnej hrozby, šíriace sa medzi dezolátmi. Všeobecné zosmiešňovanie týchto odporúčaní (aj tuto na SME), nebolo podľa mňa na mieste. Medzi prvé veci, ktoré by mal neškolený občan urobiť, by malo byť uvádzané zavretie okien, nevetranie, nechodenie vonku, zakrytie si obnažených častí tela, umývanie si častí, ktoré si myslíme, že môžu byť kontaminované (avšak samozrejme mydlom, najlepšie s obsahom tzv. chelátov – párkrát som v atómke videl chlapov, ktorých merák nepustil ďalej, ako sa museli drhnúť v oddelených dekontaminačných sprchách), nosenie respirátorov. Taktiež jesť jódové tabletky a keď nie sú, nuž, jódovanú soľ. A čakať na pomoc odborníkov, ktorí sú na to určení. Títo ľudia, členovia havarijnych komisií, civilnej ochrany MV SR či jednotiek radiačnej, chemickej a biologickej ochrany OS SR, budú v prípade núdze chrániť občanov a monitorovať rádioaktívny mrak. Namiesto mudrlantov v našej politike, ktorí reálne ohrozujú zdravie obyvateľov Slovenska vypúšťaním vysoko kontaminovaných mrakov konšpirácií, hoaxov a strachu.

Pozrite si sami

Pre overenie aktuálnej radiačnej situácie v Európe môžete sledovať online web, zriaďovaný Európskou komisiou a JRC (Joint Research Centre). Mne sa páči aj český online monitoring či poľská stránka. Oveľa menej sa mi pozdáva technickým spracovaním a hustotou monitorovacích systémov naša Radiačná monitorovacia sieť SR (oproti českej sieti jej chýba napríklad polygón okolo naších jadrovoenergetických zariadení) s absenciou online webu (údajný KRÍZPORTÁL SKR MV SR som jednoducho na uvedenom odkaze nenašiel, tiež bude potrebné pozrieť sa na to, aký progres vykonalo krízové riadenie MV SR počas týchto posledných kríz, keď im nefungujú základné weby). Jediným skutočne online zdrojom na Slovensku z hľadiska kontroly rádioaktivity v ovzduší, dostupným pre verejnosť, je portál SHMÚ (ktorý by si tiež zaslúžil poriadny upgrade pre potreby občanov krajiny EÚ v 21.storočí).

Ján Bilohuščin

Ján Bilohuščin

Bloger 
Politik
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  481x

Pre dobré fungovanie spoločnosti ako celku je dôležitý záujem každého z nás. Po získaní doktorátu z jadrovej chémie na Prírodovedeckej fakulte UK som pôsobil vo vede a výskume, v jadrovej energetike, či v európskych štruktúrach, avšak vždy mi bola blízka aj politika a veci verejné. Aby totiž veci v odborných odvetviach fungovali správne, musíme sa o to sami pričiniť aj tam, kde sa o tom rozhoduje. Preto sa v nasledujúcich voľbách do NR SR budem uchádzať o Vašu dôveru s číslom 119 na kandidátke SASKY. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu