Národ anonymov na sociálnych sieťach

Minister Krajniak aj premiér Heger sa prednedávnom dotkli otázky regulácie sociálnych sietí.

Národ anonymov na sociálnych sieťach
Minister Krajniak načrtol nutnosť regulácie sociálnych sietí, zatiaľ má podporu (Zdroj: TASR)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (21)

Zadajte e-mailovú adresu. Potvrďte aktivačný kód zaslaný na adresu. Zadajte telefónne číslo, kde vám zašleme registračný kód. Preskenujte prednú stranu prvého identifikačného dokladu. Preskenujte prednú stranu druhého identifikačného dokladu. Stiahnite si aplikáciu na dvojfaktorovú autentifikáciu. Pre overenie profilu, odfoťte svoju tvár webkamerou. Čakajte na kontrolu naším administrátorom. V prípade potreby vám bude volať. ReCaptcha (nie ste náhodou po tomto všetkom stále robot?). Aj takto vyzerajú niektoré registrácie, po ktorých vyplnení sa ešte stále môžete spýtať – zaregistrujú ma vôbec? Prejdem tieto šialené overovačky? Každý seriózny poskytovateľ služieb si je vedomý, že online priestor môže byť veľmi nebezpečný a preto si vyžaduje množstvo údajov už pri registrácií. To isté by malo platiť pre sociálne siete – a možno ešte aj viac. Ale to by museli byť serióznymi poskytovateľmi služieb, ktoré nezakladajú účty behom minúty s fakovým menom, falošným mailom a fotkou konskej hlavy v diaľke.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Množstvo žien sa stretlo s obťažovaním zo strany vodičov. Trúbenie, vykrikovanie z okien, svetelné signály. Prečo sa to deje v takej miere? Z psychologického a sociologického hľadiska sa naša odvaha zvyšuje, ak sme si istý, že nedôjde k nášmu potrestaniu (trestný zákonník pána Tarabu dodáva ďalšiu injekciu odvahy zlodejom, ale o tom inde). Auto je výborný príklad prostriedku anonýmneho grázla. Pre obeť je vodič ťažko identifikovateľný, je chránený konštrukciou vozidla, je vo svojom familiárnom prostredí, jeho únik z problémov je rýchly a postihnuteľnosť prakticky žiadna. Jedinú identifikáciu poskytuje vágna ŠPZ, farba a značka vozidla. Skúsili by ste niekedy nahlásiť obťažovanie pri týchto podmienkach našej polícií? Radšej to rozdýchate. Hejslovák alias anonýmny grázel s modernou dobou dostal do rúk ďalší nástroj na manifestáciu svojej frustrácie. Sociálne siete. Na sociálnej sieti je ťažko identifikovateľný, chránený počítačom, je vo familiárnom prostredí, jeho únik z problémov rýchly a postihnuteľnosť prakticky žiadna. Preto chŕli splašky na svoje obete, ktoré to radšej rozdýchajú, ako by to mali riešiť. Sloboda slova je pekná vec, ale ako občan v bežnom živote tiež musíte vážiť, čo poviete. Môžete byť obvinený napríklad za ohováranie, šírenie nenávistných prejavov, propagáciu extrémizmu. To môžete byť aj na sociálnych sieťach, ale len ak ste identifikovateľný. Pre anonýmneho grázla by sprísnená registrácia znamenala odobratie prostriedku na šírenie nenávisti. Preto je veľmi žiadúca.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalším problémom sociálnych sieti je algoritmizácia. Skúste si len tak založiť účet a dať prvý like Hlavným správam. Strhne sa lavína suggestions a sponzorovaných príspevkov. Už sa na vás valí Zem a Vek, Hlavný Denník, Ereport, Mazurek, Uhrík, Kotleba, Fico či Taraba. Frontálny útok alternatívnej reality je dokonaný pozvánkou do súkromných skupín, ktorým ich príspevky a aktivity môže závidieť aj Dark Web. V studni poloprávd a konšpirácií, ruských agentov či nacistov neexistuje oponentúra, pluralita názorov. Takto vygumovaní jedinci sa pohybujú medzi nami v húfoch a hltajú propagandu ako ópium. Trvá to roky. Regulácia profilov je iba prvým krokom, regulácia platených suggestions, to je iná liga.

SkryťVypnúť reklamu

Veľkým problémom taktiež ostáva problém s trollmi. Platení de facto agenti zahraničných a domácich organizácií vyvíjajú maximálnu snahu pre šírenie dezinformácií a narúšanie demokratického zriadenia. Viacero štátov urobilo razie na tzv. trollie farmy. Ak považujeme týchto ľudí za nepriateľských agentov (čo by sme mali), kde sú naše razie? Kde sú kontrašpionážne akcie naších spravodajských pracovníkov? Tváriť sa, že tieto elementy nie sú relevantnou silou v našich podmienkach je naivné. Najmä ak vidíme výsledky trollej práce – polovica našej populácie si nie je istá, kto by mal vyhrať vojnu na Ukrajine, v rámci EÚ najviac veríme konšpiračným teóriám a zo štátov NATO sme najviac naklonení k opusteniu Aliancie. Pre národ anonymných grázlov prekvitajúci na Slovensku platí, že čím skôr sa začne regulácia a čím viac jej bude, tým lepšie. Pretože ak sa problém regulácie sociálnych sietí nebude riešiť aktívne a zákonne, po najbližších parlamentných voľbách sa môžeme (opäť) prebudiť do nepekného rána.

Ján Bilohuščin

Ján Bilohuščin

Bloger 
Politik
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  36x

Pre dobré fungovanie spoločnosti ako celku je dôležitý záujem každého z nás. Ako jadrový chemik, vedec a analytik sledujem politické a spoločenské dianie, ktoré ovplyvňuje životy celej populácie v dobrom či v zlom. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu