Ideálne telo

Písmo: A- | A+

Leto sa blíži. Máme pre Vás revolučnú novinku v rámci zhadzovania prebytočných kilogramov. Ukážte ideálne telo v plavkách, s našou diétou a vhodnými doplnkami zaručene schudnete. A mohli by sme pokračovať ďalej, v jarnom období sa takýmto výzvam z rôznych druhov médií nevyhneme. Záleží na tom, do akej miery sme silní alebo zúfalí, že podľahneme prvej, druhej, tretej seriózne vyzerajúcej reklame, ktorá sľubuje rýchle a kvalitné výsledky.

 V dobe, keď sa kult tela dostal do popredia nášho hodnotového systému, sa zároveň stal aj výhodnou príležitosťou na dobrý biznis. Z výkladov na nás „čumia“ štíhle figuríny, lifestylové časopisy sú plné ideálnych fotiek ideálnych tiel, v televízii málokedy uvidíme obéznejších moderátorov a o filme ani nehovoriac, čo by to bol za akčný trhák, kde by hral super policajt s väčším bruškom a redšími vlasmi. V dôsledku toho musíme aj my ísť s dobou. Darmo, treba povedať, že firmy vyrábajúce výživové doplnky a iné medikamenty to majú dobre marketingovo podchytené. 

 No týmto nechcem poukazovať na snahu o lepšiu postavu, resp. o zhodenie nadbytočných kíl ako niečo spoločensky neakceptovateľné, naopak, túto snahu je potrebné podporovať, ale v intenciách dosahovania lepšieho zdravotného statusu jednotlivcov, nie len ako dodržiavania určitého pomýleného trendu v spomínaných časopisoch. Je všeobecne známe, že obezita spôsobuje veľa chorôb. Teda chudnime zdravo a prospešne. Prestaňme sa pred letom naháňať špeciálnymi diétami, z ktorých niektoré sú tak komplikované, že im venujeme príliš veľa času aj financií s minimálnym výsledkom. Takéto diéty sú predovšetkým určené práve tým, ktorí majú prezentovať tento kult tela, ktorých to prezentovanie živí, teda sú odkázaní na to aby nepriberali. A nie sú to len diéty, ale aj zázračné prístroje na cvičenie alebo pilulky, ktoré ak by naozaj boli také výnimočné, nepotrebovali by toľko reklamy.

 My jednoduchí ľudia, majúci iné, každodenné problémy by sme týmto marketingovým ťahom podliehať nemali. Podľa môjho názoru sú to zbytočne vyhodené peniaze, ktoré môžeme investovať do iných príjemnejších aktivít. No ako potom zhodiť nadbytočné kilá, bez pomoci zaručených zázračných diét, počítania kalórií, výživových hodnôt a účinných piluliek? Skúsme sa pozrieť do prírody. Koľko obéznych zvierat sme mali za život možnosť vidieť, ak vylúčime tie chované v zajatí alebo domácich maznákov. Ide o správne vyváženie pohybu a stravy. Videli ste niekedy v lese obéznu srnu? Asi nie.

 Teda najúčinnejšia diéta je dostatok pohybu na čerstvom vzduchu a konzumácia plnohodnotnej zdravej výživy v čase, keď to naozaj telo potrebuje. Prosto, jedzme do pocitu nasýtenia, namiesto tradičných troch jedál, kde vo väčšine prípadov tradičnosť tvoria „fastfúdy“ alebo iná tukovo bohatá strava, pri ktorých sa zväčša napráskame s mylnou predstavou dokonalého nasýtenia na ďalšiu časť dňa, si dajme denne päť - šesť jedál, ktoré zodpovedajú kritériám zdravej výživy a aj keď nezodpovedajú, nepreháňajme to. Mnohí si povedia, že kde v práci budú môcť toľko krát konzumovať jedlo. Ak sa chce, všetko sa dá a ak sa naozaj nedá, je priestor pripomenúť druhú oblasť prírodnej diéty, ktorou je pohyb. Pohyb je jeden z najzázračnejších diét, aké existujú a najväčšou výhodou je aj to, že je v podstate zadarmo. Jedinou podmienkou, resp. požiadavkou je chcenie sa hýbať. Tu by taktiež mnohí mohli povedať, že kde po celodennej úmornej práci majú myslieť ešte na šport? Nemusia, nemusia ani dodržiavať spomínané stravovacie návyky, tým pádom sa potom časom nemusia zmestiť do svojich obľúbených plaviek, nemusia nechodiť k lekárom s rôznymi ťažkosťami, nemusia ani snívať o tom, že by raz mohli vyzerať ako niektorý/á z dokonalých fotiek v časopisoch, aj keď toto je to najnepodstatnejšie.

 Teda ak si to ešte raz zhrnieme, jedzte naozaj len toľko, koľko potrebujete a hýbte sa pokiaľ môžete. A nezabúdajte veľa piť, ako sa hovorí minimálne trojnásobok svojej váhy delené sto ( vynásobte svoju váhu troma a výsledok je minimálne množstvo, ktoré by ste denne mali vypiť, napr. 3x80kg/100=240kg/100=2,4 litra denne) Čo sa týka potravín vykašlime sa na šunky, klobásy, slaninu a podobne veci, dajme ovocie, zeleninu, ryby, syry, celozrnne pečivo a cestoviny, proste logicky to, čo je zdravé a ak to nevieme, dá sa to naštudovať. Pohyb zvoľme taký, kde je predpokladaný dostatočný energetický výdaj, najideálnejšie beh, bicykel, plávanie. Žiadna káva Vás tak ráno nenaštartuje, ako pár kilometrov behu a pod.

 Nechcel som, ani tu nechcem rozoberať konkrétne diétne a športové programy, chcel som len povedať, že najúčinnejšou diétou je tá najprirodzenejšia, ku ktorej má každý z nás prístup a ktorú v rámci kalokagatie využívali už aj starí Gréci. Osobne som vyskúšal rôzne diéty a taktiež rôzne typy „zaručených“ doplnkov, počítal som kalórie, cykloval sacharidy, dokonca aj sacharidy vynechával úplne, čo je pri neodbornom prístupe dosť nebezpečné a môže sa odraziť aj na zdraví. A poviem vám, viac sa budete trápiť dodržiavaním a študovaním pravidiel týchto diét, ako sledovaním ich málokedy pozitívnych výsledkov. Vo fáze začatia zaoberania sa touto problematikou mi ručička váhy ukazovala 107 kíl. Dnes sa drží stabilne na 79-tke, čo je aj podľa „múdrych“ kníh, vzhľadom na moju výšku, váha ideálna. Proste jem kedy pociťujem hlad, čo najzdravšie potraviny, ktoré si môžem dovoliť, pijem prevažne čistú vodu a športujem kedy sa dá, no zároveň beriem ohľad aj na dostatočné zotavenie po športe. Po tých všetkých skúsenostiach som zistil, že tento spôsob mi a môjmu telu vyhovuje najlepšie. Samozrejme, dá sa dopriať si aj menšie pokušenia bez ktorých by bol život o ničom, no ako sa hovorí, všetko s mierou, či už šport alebo tieto prehrešky.

 Neviem, ako to tu všetko vyznelo a či to vyznelo s cieľom, s ktorým som to chcel napísať, teda nenaletieť vábivým reklamám ponúkajúcim drahé produkty a služby, ktoré máme v inej forme po ruke doma a skoro zadarmo. Verte, dodržiavaním prirodzenej životosprávy budete so sebou, svojou váhou a kondíciou v rámci bežného obyvateľstva nadmieru spokojní. Majme svoje ideálne telo, ideálne z pohľadu prírody, nie pohľadu povrchnej konzumnej spoločnosti, kde je ideálom niekedy až anorexiou poznačená postava ženy s danými mierami na určitých partiách, chirurgickým zásahom a neprirodzene svalnaté telo u mužov, ktorým aj „z uší tečie“ nespotrebovaný testosterónový olej. Každý človek je iný a nie každému genetika dovolí vtesnať sa do spomínaného ideálu. Žime preto zdravo hlavne kvôli zdraviu, tá postava sa už vykreuje popri tom. A možno v sebe objavíte v rámci športu nový potenciál k dosahovaniu nových osobný rekordov a začnete sa tomu venovať aj profesionálne a možno že sa vám celkovo zmení pohľad na život a týmto krokom v ňom nastane aj určitý pozitívny zlom...

Skryť Zatvoriť reklamu