Čo nové v Orwellove? Menej elektriny, polovičné DPH, HDP a porcie jedla.

Ale zase aby ten nadpis nevyznel moc pesimisticky, že sa tu všetko len zmenšuje, treba tam doplniť aj niečo pozitívne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Napr.: „... ale o to väčšie dane a tringelty!“. Toto je už iná (samozrejme polovičná, detská a ekologická) káva.

Veľký brat a jeho lokálny miestodržiteľ, Malý brat, boli vždy v prvom rade špičkoví národohospodári a vždy im išlo o zdravie, šťastie a blahobyt národa. Aj keď nie vždy sa darí všetky súčasti našej spokojnosti dosiahnuť naraz. Najlepším dôkazom sú slávne doublethinkové príslovia a myšlienky ako: „Budeme šetriť, nech to stojí čo chce!“, „Budeme ekologickí, nech výroba a likvidácia batérií smradí ako chce!“, „Všetko bude na elektrinu aj bez elektrární!“, či „Budeme zvyšovať dane, až kým ich prestanú platiť všetci“.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keby sa uvedené náhodou nepodarilo uviesť do praxe, nie je problém, veď predsa už existujú štúdie o tom, že najzdravšie mäso je aj tak hmyz a najzdravšia zelenina sú korienky, tráva a morské riasy. A keby jedla náhodou nebolo dosť v prírode, tak ten burger a klobásu si dáme aj tak. Len bude z umelého mäsa a geneticky upravenej mrazuvzdornej zeleniny, ktorá nepotrebuje vodu, vzduch ani slnko, a predsa dokáže narásť 4x väčšia. Takže technologické možnosti sú a nemusíme si to tu celé nechať zaprdieť nejakými kravami a volmi. Toľko o planéte, poďme do našej provincie.

Náš Malý brat vystúpil v televízii a urobil zásadné vyhlásenie, ktoré musí potešiť všetkých (potešenie je povinné). V skratke asi o tom, že on je síce minister financií, ale teraz vystupuje ako minister vnútra a že je tu, po prvé: „bordel a nespravodlivosť v daniach“, po druhé: „sú tu pošliapané základné detské práva“, po tretie: „základné práva ekologistov“ a po štvrté: „základné práva čašníkov (a čašníčok)“. Ako správny národohospodár hneď uviedol aj nespochybniteľné prieskumy a štatistické zdroje pre svoje tvrdenia. Dozvedel sa o tom od nemenovaného bagristu a svojej malej dcéry.

Skryť Vypnúť reklamu

Deti tu masívne trpia tým, že si nemôžu v reštaurácii objednať dospelácke jedlá (o dospeláckych nápojoch síce nehovoril, ale keď už, tak diskrimináciu detí treba odstrániť komplet), a sú tu diskriminovaní aj čašníci a čašníčky, ktorí trpia tým, že im tringelty nikto nezdaňuje. A navyše sú tu ešte diskriminovaní aj občania s ekologickým cítením, ktorí by aj za polovičné porcie jedál radi platili trojštvrťové ceny - len nech sa tie jedlá volajú EKO jedlá!

Následne ešte potešil všetkých hostí reštaurácií tým, že tringelty vo výške 9% (zarátané pred zníženou DPH) síce budú platiť povinne, ale ak sa vo svojej obľúbenej reštaurácii každý deň pohádajú, tak ich budú dostávať späť a ušetria. A samozrejme, potešil aj majiteľov reštaurácií, ktorým znížil DPH, a navyše im umožnil ponúknuť chudobnejúcim stravníkom o tých 9% (pred zníženou DPH) priateľskejšiu cenu. Aby to mohli urobiť, stačí im pri každej návšteve štamgasta naštvať a on si to zníženie ceny vyžiada. V praxi by to mohlo vyzerať asi tak, že majitelia budú do každého jedla vkladať muchu, hostia ju tam budú hľadať a spokojní budú nakoniec všetci, vrátane čašníkov, ktorí nebudú musieť platiť dane z tringeltov. A aby to bolo ekologické, tie muchy by sa samozrejme recyklovali.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo na to majitelia reštaurácií? Ako vždy to Malému bratovi kazia, sú nevďační a radšej ako by platili nižšiu DPH, hosťom dopriali nižšie ceny a svojim zamestnancom povinné tringelty, tak tie reštaurácie celoplošne zavreli, a ešte sa aj štátu vyhrážajú tým, že skrachujú.

Čo na to čašníci? Ako vždy to Malému bratovi kazia, sú nevďační a radšej ako by dostávali povinné tringelty, sa rozhodli v zavretých reštauráciách nepracovať a hľadajú si prácu inde.

Čo na to hostia? Sú nevďační a navyše, ako by povedal klasik “všetci hostia reštaurácií v Orwellove sú jedna banda simulantov“. Namiesto toho aby poctivo chodili do práce a zavretých reštaurácií, radšej chytia nejakú hnusobu a idú na PN či OČR, či dokonca do nemocnice, len aby znížili HDP a poškodili Orwellovo. Dokonca momentálne vraj máme v tej našej malej provincii najviac simulantov/100tis. obyvateľov na svete. Takto sme to Malému bratovi zase raz pokazili. Jedného dňa sa ale nebudeme môcť diviť (bude to zakázané), ak sa Malý brat rozhodne, že nás vymení za iný národ. My si nášho dobrotivého Malého brata jednoducho nezaslúžime!

Skryť Vypnúť reklamu

Poznámka autora:

Tento článok je fiktívno-realistický fejtón a akákoľvek ne/podobnosť so životom je čisto ne/náhodná. (fejtón = vážna sranda, viď. str. 7/6 neexistujúceho doublethink-njúspíkového slovníku)

Ján Galan

Ján Galan

Bloger 
  • Počet článkov:  245
  •  | 
  • Páči sa:  27x

Občan SR, Crisis & Change Interim Manager (D x V x F > R)Krízy podnikov aj celých brandží z nejakých lokálnych dôvodov vždy boli a vždy ich nakoniec vyriešil trh. Ale dlhovú a kvôli nej hospodársku krízu mohli politici spôsobiť iba preto, lebo im na to občania prenechali dostatok moci a peňazí. Je najvyšší čas im jedno aj druhé podstatne zredukovať. Zoznam autorových rubrík:  Krízový manažmentNezožerme im všetkoNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu