Dva pokusy s odmenami

Predstavte si, že sa prihlásite do skupiny 10 ľudí. Vedúci skupiny vám povie, že musíte spolupracovať na plnení úloh. Po pár dňoch príde vedúci a urči jedného, ktorý bude človek číslo jedna. Následne dostane celá skupina na výber. Pre skupinu sú pripravené dve odmeny.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
Obrázok blogu


Buď sa jedna sarozdelí medzi všetkých desiatich a druhú dostane k svojmu dielučlovek číslo jedna.

Alebo sa rozdelíiba jedna odmena pre všetkých desiatich, čiže číslo jedna dostane rovnako akovy.

Ako sa zachováte?

Pokračujeme ďalej,povedzme že štyria zo skupiny by boli proti. Ostatní šiesti by boli za a číslojedna by dostal svoju odmenu navyše.

Vaša skupina opäťpokračuje v práci. Po čase príde opäť vedúci a určí číslo dva, ktorérovnako ako číslo jedna bude mať nárok na odmenu navyše. A znova sa mározhodovať či títo dvaja dostanú odmenu navyše.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pred hlasovanímsa však číslo jedna a dva dohodnú, že menšiu časť odmeny sľúbia štyrom ďalšímľuďom. Pre ktorých sa to tak stáva výhodné.

Teraz sa užrozhodovať nemusíte.

Znova prichádza ďalšieobdobie práce a po čase príde vedúci znova. S tým, že čísla jeden a dvabudú odteraz odmenu získavať automaticky. Hlasovanie sa bude týkať toho, čizdvojnásobiť odmeny.

Som si skoroistý, čo zvolíte.

Práca pokračujeďalej a ku skupine príde opäť vedúci. Informuje všetkých, že odteraz budekaždému strhávaná jedna pätina danej odmeny. Potom nasleduje ďalšie hlasovanieod zdvojnásobení.

Vedúci po časeopäť prichádza a informuje všetkých desiatich, že zdvojnásobovanie aniodčítavanie už nebude. Odteraz sa bude rozdeľovať iba jedna odmena. Lenže tentokrát nie každému rovnako, ale každému podľa predchádzajúcej výšky odmeny.

SkryťVypnúť reklamu

To znamená, žečíslo jedna dostane čosi viac ako polovicu odmeny.

Číslo dva dostaneo čosi viac ako štvrtinu odmeny.

No a ostatníôsmi dostanú 2,5% odmeny.

Vedúci taktoprerozdelí postupne dve odmeny.

Na tretí krátpríde vedúci so zaujímavým hlasovaním.

Ľudia si môžuzvoliť, či chcú aby im dal jednu odmenu alebo iba pol odmeny.

S tým, že akdá jednu odmenu, tak tá sa bude rozdeľovať podľa doterajších pravidiel.

Pol odmeny sabude rozdeľovať medzi všetkých desiatich rovnako.

Aká je vašavoľba?

Skupina tedahlasuje a sedem hlasov je za nový systém.

Praktickédôsledky sú asi také, že celkovo dostáva skupina o polovicu menej, ale nadruhej strane sa ôsmim ľuďom približne zdvojnásobil podiel na odmene.

SkryťVypnúť reklamu

Vedúci prichádzanaposledy a chce už dávanie odmien ustáliť. Takže vám oznamuje, že žiadne ďalšiezmeny už nebudú.

Všetci odterazbudú dostávať rovnaký podiel jednej odmeny. Hlasovať sa ešte bude či saprerozdelí ešte jedna odmena navyše, ktorá sa rozdelí medzi všetkých podľaveľkosti ich doterajších odmien.

Ak sa všakodhlasuje rozdelenie druhej odmeny, tak vedúci následne určí čísla tri a štyri,ktorým sa zoberie ich podiel z prvej už rozdelenej odmeny.

Buď sa teda druháodmena neodhlasuje, takže všetci budú dostávať jednu desatinu odmeny.

Alebo sa druháodmena odhlasuje, takže číslo jedna dostane ešte viac ako pol odmeny, číslo dvaešte viac ako štvrť odmeny. Z ôsmich ostatných si všetci polepšia o čosiviac ako dve percentá z odmeny, ale s tým, že dvaja z nich prídu o svojudesatinu odmeny, takže budú prakticky odmeňovaní o 80% menej.

SkryťVypnúť reklamu

Hlasovanie jesamozrejme na tých ôsmich, ktorí majú šancu jedna ku štyrom, že sa im znížiodmena o 80%. Šiesti z nich si však môžu polepšiť o 20% odmeny.Pričom čísla jedna a dva by si polepšili o násobky týchto hodnôt. Akobudete hlasovať ako súčasť tej osmičky.

Aký je z tohomožno usudzovať záver?

Pre demokraciu.

Pre podporu socializmu.

Pre konfliktdemokracie a kapitalizmu.

Hlasovanienakoniec dopadlo, tak že z desiatich šesť ľudí hlasovalo aj za druhúodmenu.

Vedúci sa s toutoskupinou rozlúčil, ale mal rozrobený ešte jeden omnoho jednoduchší experiment,kde sa nemuselo nič prepočítavať a celkovo bol jednoduchý.

Desať ľudíspoločne pracovalo, keď tam vedúci prišiel a určil číslo jedna.

Tento krát si tovšak zjednodušil svojím vysvetlením, že žiadne ďalšie zmeny už robiť nebude,takže musia všetko veľmi poctivo zvážiť.

Nakoniec sahlasovalo o tom, či jedna dostane odmenu a ostatní nič alebojednoducho všetci dostanú nič.

Čo myslíte koľkoľudí hlasovalo za udelenie odmeny. :-)

Tento článok jevlastne o tom, prečo je to dnes vo svete tak. Priznajte sa, koľkým z vássa chcelo niečo v prvom experimente počítať? A možno je to len o tom,že 80% ľudí nemalo rado matiku, však demokraciu si dokáže prepočítať každý.

Stefan Janicek

Stefan Janicek

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Na internete som známy (teda aspoň pre tých troch ľudí) pod prezývkou Stafer, s ktorou uverejňujem svoje výplody ako aj vážne texty. V reálnom živote som študent, z čoho pramenia aj moje vlastnosti ako lenivosť, tvrdohlavosť, ale aj predstavivosť. Dokážem si predstaviť ako sa práca píše sama a tvrdo idem za tým, že je to jej chyba, keď nie je spravená.Inak rád tvorím, spoznávam nové veci a diskutujem s priateľmi na všemožné témy. Okrem toho sa venujem webu eXistenZ.sk Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradenépoviedkypoézia

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
SkryťZatvoriť reklamu