Čo sa to preboha deje v Izraeli? Prestali vakcíny fungovať?

Čo sa to preboha deje v Izraeli? Prestali vakcíny fungovať?
Písmo: A- | A+

Každý deň mi niekto napíše pod akýkoľvek post, aby som sa pozrela, čo sa to deje v Izraeli. Pozerám a pozerám a pozerám. A čo sa to tam teda deje? 

Izrael mal tento týždeň najvyšší sedemdňový priemer nových prípadov - viac ako 850 prípadov na milión obyvateľov denne. A to majú až 63 % zaočkovaných ľudí. Je vidieť, že delte sa tu darí skákať z človeka na človeka, veď aj má kde, keďže v Izraeli majú už dlhšiu dobu minimálne protipandemické opatrenia. Práve nákazlivosť je najväčšia zbraň koronavírusu.

Ak si to prepočítame na Slovensko, tak je to asi 4700 prípadov denne. To je viac, ako sme mali na Slovensku počas druhej vlny. Sú to naozaj vysoké čísla.

Znamená to, že vakcíny nefungujú? 

Napriek tomu, že Izrael je krajinou s najväčšími dennými prírastkami, vďaka očkovaniu majú pomerne nízku mieru úmrtnosti - 2,99 úmrtia na 1 milión obyvateľov denne.

Obrázok blogu

Aby sme to dali do perspektívy, pozrieme sa na Čiernu Horu, kde mali veľmi podobnú incidenciu - takmer 850 prípadov denne na milión obyvateľov a aj krivka priebehu tretej vlny tu vyzerá veľmi podobne (kuk Google). Zaočkovanosť majú ale iba polovičnú oproti Izraelu (31 %) a výsledkom toho je viac ako 10 úmrtí na milión obyvateľov denne, teda až trikrát viac ako v Izraeli. 

Samozrejme, porovnávať deväťmiliónový Izrael a ani nie miliónovú Čiernu horu môže byť zradné. Preto som sa pozrela na dve ďalšie dvojičky krajín porovnateľné počtom nových prípadov a vo všetkých takýchto dvojičkách je výsledok rovnaký. Krajina s vyšším podielom zaočkovaných obyvateľov má nižšie čísla úmrtí.  

Obrázok blogu

Je zjavné, že očkovanie je prostriedok, ktorým sa ľudstvu darí držať ľudí zdravých, mimo nemocníc, mimo intenzívnej starostlivosti a mimo smútočných oznámení. Očkovaný človek má oveľa nižšie riziko, že skončí v nemocnici a toto je to najdôležitejšie na očkovaní proti Covid-19, čo aj dookola opakujeme. Je to dôležité pre všetkých 5,5 milióna obyvateľov. Aj tých, ktorí sa očkovať nechcú, alebo neveria na covid. Lebo keď sa na lôžkach ocitne viac ako 4000 covidových pacientov, tak celkom isto utrpia plánované operácie a ohrozená bude aj akútna starostlivosť. A to sa už začína bohužiaľ diať...

Skryť Zatvoriť reklamu