Mladí SaS sú najlepšou mládežníckou politickou organizáciou na Slovensku, pridať sa môžeš aj ty

Toto je prejav, ktorý som predniesla na 2. kongrese mSaS 25. novembra 2022 v Bratislave.

Mladí SaS sú najlepšou mládežníckou politickou organizáciou na Slovensku, pridať sa môžeš aj ty
Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Včera sa konan druhý kongres Mladých SaSkárov, kde som ako ich koordinátorka predniesla tento prejav. Z neho zistíte, že mSaS nie je len nejaký krúžok, ale je to skupina mladých, ktorí chcú robiť politiku, zapájajú sa a majú aj výsledky. Ak sa chceš k mSaS pridať, všetky potrebné informácie nájdeš na webe mSaS.

Včera som sa pol dňa pripravovala na debatu s Matovičom a 80 % vecí, ktoré som si pripravila, ani nezazneli. Naopak, vypočula som si nejaké urážky, obvinenia a musím priznať, že to nie je jednoduché. Vždy je niekto, koho naštvete a ak sa zadarí, tak aj niekto komu ulahodíte. A úplne najhoršie je, ak sa snažíte zapáčiť všetkým, lebo vtedy zaručene stratíte všetkých.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Raz dávno, keď som začínala, som sa sťažovala Eugenovi Jurzycovi, že hráme nerovný boj. Sme strana úprimných ľudí, ktorí odmietajú hrať divadlo, hovoriť niečo len preto, lebo to vraví väčšina, vyhýbať sa ťažkým témam, odmietame rozdávať cudzie peniaze ako charitatívne balíčky, len aby sme sa dostali k pohodlnému stabilnému príjmu v parlamente. U šéfa nám neprejdú ľúbivé jednoduché riešenia. Ak niečo chceme kritizovať, môžeme tak robiť len vtedy, ak máme lepší konkrétny návrh. A musíme presne povedať odkiaľ a komu na to vziať. Ako môžeme obstáť v konkurenčnom boji s politikmi, ktorí dokážu sľúbiť hocičo, skritizovať hocičo, zaplatiť z peňazí iných aj ten najhlúpejší, ale dobre znejúci nápad. V krajine, kde ľudia veria, že všeličo nie len že  je zadarmo, ale naučili sa, že na to majú akýsi prirodzený nárok.

SkryťVypnúť reklamu

Eugen mi povedal, že to vôbec nie je také zlé. Že on radšej bude mať 10 %, ale bude sa ráno vedieť pozrieť do zrkadla a nebude sa musieť hanbiť za to, čo hovorí on, alebo jeho kolegovia, ako by mal mať 20 %, ale musel by klamať, kryť kradnutie a počúvať takého Blahu. Že to, že sme pravdovravná strana čo navrhuje neľahké a nepopulárne riešenia, otvára zložité spoločenské témy a napriek tomu sme tu dlhé roky, opakovane v parlamente so stabilnou voličskou podporou, bez toho, aby sme museli robiť a hovoriť niečo s čím nesúhlasíme, je obrovské vec a mali by sme byť za to vďační. Nemáme sa na čo sťažovať. 

SkryťVypnúť reklamu

A ja si hovorím, keď sa na vás pozerám, že veru mal pravdu. 

Politika nie je jednoduché remeslo. Je to práca na dva plné úväzky. Počas nich nasávate tony informácií, počúvate, vymýšľate, pretavujete svoje vízie do slov na papieri a potom zháňate dostatočne širokú podporu, aby vám tieto vaše návrhy prešli. No a popri tom musíte mať aj ostré lakte a hrošiu kožu, aby sa vás nedotkli urážky niekoho, kto nedopatrením vesmíru dostal vo voľbách 25 % a myslí si, že môže všetko. 

Vy máte okolo 20  - 30 rokov a miesto toho, aby ste si užívali bezstarostný život, vybrali ste si túto neľahkú cestu. Buď ako hobby, alebo ako niečo, čomu sa chcete niekedy v budúcnosti naplno venovať. V tak mladom veku sa takto rozhodnúť, a ešte aj spojiť svoj život práve s SaS, ktorá si vyberá ťažšiu, dlhšiu, ale o to poctivejšiu a trvácnejšiu cestu, to je veľká vec. Vy ste veľkí ľudia. Viem, že si tak nie vždy pripadáte, ale vedzte, že pre mňa a mnohých mojich kolegov ste svetlým bodom. Ste dôkaz, že to za to stojí. Ste nádej, že to má zmysel. A ešte ste aj ďaleko najlepší zo všetkých ostatných politických mládežníckých organizácie, ktoré tu mimochodom úprimne vítam. Ale tak pravdu treba hovoriť. 

SkryťVypnúť reklamu

Viacerí ste už kandidovali a niektorí aj zaznamenali svoje prvé politické úspechy. Gratulujem týmto Renáte Zolnaiovej za mandát v košickom Starom meste a Filipovi Bolechovi za získanie mandátu bratislavskom Novom meste. Ak to ešte nevedia, tak títo dvaja čoskoro zistia, aké špinavé a drsné to môže byť. 

S viacerými mladými SaSkármi mám osobnú skúsenosť a musím povedať, že som rada, že sa našej spolupráci teším. Moja veľká poklona patrí programovému šéfovi Vladkovi Vittekovi. Je to taký mladý, energickejší Eugen Jurzyca, ktorý pracuje na tom, aby mSaS mohla ponúknuť dobré návhry. Niektoré už dokonca aj prešli v zákonoch a nariadeniach vlády. Ktorá mládežnícka organizácia sa týmto môže pochváliť? Tešia ma aj vaše aktivity v teréne, lebo práve na takýchto aktivitách je vidieť, že vám na Slovensku a na mSaS záleží. 

Chcem oceniť aj skvelú a kreatívnu robotu, ktorú odvádzate na sociálnych sieťach, kde je to farebné, nápadité a má to myšlienku, čo je výborná robota napríklad Nikolasa Prejsu. Ak niekto niekedy SaSke niečo vyčítal, tak to boli chýbajúce regionálne štruktúry. Ja som preto veľmi rada, že Vojto Höhn s Renátou Zolnaihovou a Radkou Wagingerovou robia na tom, aby bola mSaS - a tým aj veľká SaSka živá v týchto regiónoch. Bolo by super, keby ste ostali robiť kvalitnú programovú politiku tam u vás, pretože regióny potrebujú šikovných ľudí. Ale radi vás privítame aj v Bratislave, ak sa rozhodnete presťahovať za školou či prácou. 

Týchto zopár menovaných a desiatky z vás, ktorí tu sedíte, tlačíte dopredu nielen mSaS, ale aj stranu SaS a nás, ktorí sme v parlamente. Ja veľmi dúfam, že v tom budete pokračovať, lebo v mnohom ste medzi vašou konkurenciou na Slovensku jedineční - napríklad v tej legislatívnej aktivite, ale aj v nápaditosti, odvahe, pracovitosti. A vďaka tomu ste si získali úprimnú podporu vedenia SaSky, svoje nezastupiteľné miesto v nej. Verím, že najbližšia méta, ktorú spoločne dostiahneme, bude parlament. Bolo by veľmi obohacujúce a prospešné pre celú spoločnosť, keby tam taký Laco Kuna reprezentoval názory mladých. 

Na Slovensku budú dospievať a žiť aj moji dvaja synovia. A ja ďakujem práve vám, že sa pobijete o to, aby to Slovensko bolo lepšou krajinou pre vás, pre nich a pre moju starobu :)

Janka Bittó Cigániková

Janka Bittó Cigániková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  160
  •  | 
  • Páči sa:  1 118x

Lepší svet pre mňa nie je frázou, ale každodenným úsilím. Pracujem na sebe, aby som mohla k takému svetu prispieť. Mám dvoch synov, vyštudovala som riadenie verejnej správy a manažment zdravotníctva a som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a poslankyňa NR SR. Zoznam autorových rubrík:  ZdravotníctvoBoj za práva žienVojna na UkrajineNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

740 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

66 článkov
SkryťZatvoriť reklamu