reklama

Demagogická debata o zatvorených obchodoch

Tak sa nám v parlamente strhla debata o zatváraní obchodov v nedeľu. Žiaľ plná demagógie a ideologických postojov.

Demagogická debata o zatvorených obchodoch
(Zdroj: Image by Denise Husted from Pixabay)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

Je škoda, že tak navrhovatelia, ako aj odporcovia namiesto skutočných argumentov používajú v tejto debate demagógiu a ideologické postoje.

O ako-tak schopnú debatu sa pokúsila len Iniciatíva Slovenských maloobchodníkov (ISKM), ktorých argumenty sa v nasledujúcich riadkoch pokusíme rozobrať a polemizovať s nimi.

„...návrh tiež vychádza z neaktuálnych údajov, keď hovorí o 21% podiele zamestnancov pracujúcich pravidelne v nedeľu. Dáta z Eurostatu (2019) hovoria už iba o 16% takýchto zamestnancov a zároveň o znižujúcom sa trende. Tento údaj je rovnaký ako napríklad vo Švajčiarsku, ktoré má obchody v nedeľu povinne zatvorené. Údaje o práci v nedeľu totiž nezohľadňujú fakt, že je slovenská ekonomika postavená primárne na priemysle a výrobe, ktorého sa obmedzenie práce v nedeľu nijako nedotkne.“

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

ISKM sa v tomto prípade uchyľuje k zavádzania, nakoľko znižujúci sa trend nedeľnej práce bol zapríčinený hlavne koronakrízou a  prijatými obmedzeniami, takže znižovanie podielov práce v nedeľu za roky 2020-2022 treba brať s riadnou rezervou.

„Analýza Slovak Business Agency s názvom „Zákaz nedeľného predaja – krok správnym smerom“ (2020) síce rovnako tvrdí, že k rapídnej zmene prísť nemusí, avšak na tento problém sa treba pozrieť širšie a nezužovať ho len na samotný obrat.“

„Ministerstvo financií v analýze dopadov hovorí o predpokladanom znížení počtu pracovných miest o približne 1740 osôb a celkovej ekonomickej strate zo zamestnanosti vo výške 31 miliónov eur. “

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak SBA potvrdzuje, že nedôjde k zníženiu obratu, s čim sa dá na základe dát použitých v analýza SBA súhlasiť, tak:

  • (1) je nezmyslom tvrdiť, že bude nutné prepúšťanie. Zjavne nutné nebude a prípadne prepúšťať budú len tí zamestnávatelia, ktorí si za každú cenu budú chcieť zvýšiť zisk,

  • (2) zamestnávatelia stále tvrdia, že majú nedostatok zamestnancov (vrátane maloobchodu), tak toto im môže len pomôcť znížiť tlak na nadčasy pre aktuálnych zamestnancov,

  • (3) veľké supermarkety v minulosti tvrdili, že ich prevádzka v nedeľu je stratová, ale nemôžu zatvoriť z dôvodu ponechania konkurenčnej výhody konkurenčným reťazcom – ak zatvoria všetky, prestanú za nedeľu vyrábať stratu, čo bude mať pozitívny vplyv na ich ziskovosť.

„Táto strata by sa ďalej prehĺbila existujúcou nákupnou turistikou, a to jednak chýbajúcou tržbou, ktorú tvoria zahraniční návštevníci z Rakúska alebo Poľska, kde je v nedeľu zatvorené a tiež ušlou tržbou našich obyvateľov, ktorí za nákupmi v nedeľu vyrazia do Maďarska alebo Čiech.“

Tu si dovolím zásadne nesúhlasiť, nákupná turistika má celkom iné dôvody. Len kvôli zatvoreným obchodom na Slovensku sa určite nepresunú Slováci do zahraničia, oni tam chodia už dnes, za nižšími cenami (CZ, PL, HU), alebo za vyššou kvalitou (AT). Okruh tých, čo takto nakupujú už dnes sa nijakým dramatickým spôsobom nezmení.

A nejaké zásadne početné nájazdy Poliakov a Rakúšanov do slovenských obchodov v nedeľu o ktoré vraj prídeme... To je priveľmi divoká predstava, ktorá nemá s realitou nič spoločné.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Zatvorenie obchodov v nedeľu ovplyvnilo aj Maďarsko, ktoré experimentu ustúpilo po roku – počet zamestnancov v maloobchode sa znížil o 4000 ľudí a priemerná mzda v sektore narástla o 18 EUR, pričom v ostatnej súkromnej sfére o 87 EUR.“

Argumentovať Maďarskom je nezmyslom, pretože

  • (1) skúsenosti zo zahraničia nie sú automaticky prenosné, takýto argument je úplným nezmyslom, hlavne z dôvodu, rozdielnych podmienok na trhoch práce na Slovensku a v Maďarsku a zároveň aj v neporovanteľnej štruktúre ekonomík,

  • (2) nastavenia zákona o zatvorených obchodoch môžu byť na Slovensku odlišné, ako v Maďarsku,

  • (3) dnes máme celkom inú hospodársku situáciu, ako malo Maďarsko v roku zavedenia zavretých obchodov (vyššie som spomínal napr. zásadný nedostatok pracovnej sily + inflácia, ktorú v tej dobe v Maďarsku nemali),

  • (4) povedať, že nižší rast miezd v obchode bol zásadne nižší ako dôsledok zatvorenia obchodov, ako v súkromnom sektore je zavádzaním, pretože v obchodoch vždy rástli mzdy pomalšie, aj na Slovensku, aj v Maďarsku.

"SBA konštatuje, že v Európe ako aj v ekonomicky vyspelých krajinách je trend skôr uvoľňovania pravidiel, týkajúcich sa otváracích hodín a obmedzovania predaja."

Toto tvrdenie je nezmyselné, pretože situácia je skôr stabilná, ako uvoľňujúca a hlavne, mnohé opatrenia sú v jednotlivých krajinách riešené inak, niekde na na úrovni štátnej legislatívy, niekde na na úrovni regionálnych samospráv a niekde na úrovni sektorových kolektívnych zmlúv.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Predaj naopak neobmedzuje Česko, Švédsko, Taliansko, Slovinsko, ale napríklad aj Fínsko, známe vysokou sociálnou ochranou zamestnancov“

Švédsko, Fínsko a aj Taliansko obmedzujú nedeľný predaj v kolektívnych zmluvách, keďže tieto krajiny majú podstatne vyššie pokrytie kolektívnymi zmluvami. Zamestnávatelia na Slovensku robia všetko preto, aby pokrytie kolektívnymi zmluvami na Slovensku ešte viac znížili. A tvrdenie o otvorených obchodoch v nedeľu v Slovinsku je vyslovená lož, v roku 2020 v Slovinsku schválili zákon, ktorý obchody v nedeľu zatvoril.

„V neposlednom rade nerozumieme, že chcú niektorí poslanci s komfortnou mzdou brániť zamestnancom využívať poslancami zvýšené príplatky, pretože nie všetci majú záujem tráviť nedele doma, uzatvára Krakovský s dodatkom, že toto opatrenie sa dotkne najmä študentov pracujúcich cez víkendy. “

Toto tvrdenie je možné smelo označiť za manipuláciu, problémom nie je motivácia robiť za príplatky, ale nízke mzdy, ktoré túto motiváciu vytvárajú. Nízke mzdy na Slovensku a uplatňovaná politika nízkych miezd tlačia na motiváciu zamestnancov robiť v neštandardných pracovných režimoch, v noci, cez víkendy a množstvo nadčasov.

A argument študentami je slamený strašiak. Chcelo by to vedieť nejaké čísla, koľko študentov príde o brigády... a hlavne, je hanbou našej spoločnosti, že študenti namiesto učenia sa, alebo získavania praktických skúsenosti vo svojom obore, musia za hodinovú minimálku dokladať tovar do regálov, aby si zaplatili internát, alebo stravu.

Mimochodom, táto milá spomienka ma vtedy, aj dnes v tejto súvislosti veľmi pobavila:

argumenty podľa potreby
argumenty podľa potreby 

Zamestnávatelia len nedávno vyplakávali nad zvýšením príplatkov za zmennosť, ktoré sa len dostali na predchádzajúcu úroveň, po tom, ako boli v roku 2021 zmrazené a tiež argumentovali bájnymi študentmi, ktorých sa už neoplatí zamestnávať. Dnes zase plačú, že si tí istí študenti už nebudú môcť zarobiť. Aspoň trocha konzistencie, poprosím...

„Aj z interného prieskumu ISKM realizovaného v roku 2020 medzi vlastnými zamestnancami členov vyplýva, že približne 60% zamestnancov nemá problém pracovať v nedeľu.“

Z interného prieskumu, ktorý urobili v OZ KOVO (LIDL Slovensko) vyšli opačné výsledky. Zamestnávateľ tento prieskum samozrejme okamžite spochybnil.
Prieskum v roku 2020 realizovala aj agentúra Focus a výsledku boli jednoznačné:

"So zavretím obchodov v nedeľu „rozhodne“ súhlasí 40,3 percenta opýtaných, ďalších 32,1 percenta je „skôr“ za zákaz nedeľného predaja.

Odporcovia zavretých odchodov sú v jasnej menšine – rozhodne nesúhlasí len 9,5 a skôr s ním nesúhlasí ďalších 16,6 percenta opýtaných. Nevedelo odpovedať 1,5 percenta respondentov.

„Nie je to pre mňa prekvapivé. Môže to z časti vyplývať aj zo súčasnej situácie – že si ľudia reálne odskúšali, aké je nenakupovať v nedeľu a pre väčšiu časť populácie to asi nie je veľký problém,“ povedal v tej dobe šéf Focusu Martin Slosiarik. "

Prieskum Focusu okamžite rozporoval kontraprieskum neznámej agentúry na objednávku od INESS (frontová organizácia PENTY), ktorých akékoľvek výstupy je potrebné brať s obrovskou rezervou.

A čo sa týka interného prieskumu ISKM, pokiaľ nevieme, aká presne bola zamestnancom položená otázka a ako bola zabezpečená anonymnosť odpovedí, tak sa takýto prieskum nedá pokladať za relevantný. Aj z dôvodov, že ochota pracovať v nedeľu, ktorá je stimulovaná príplatkami k nízkej mzde, je niečo iné, ako skutočná ochota tráviť nedele v práci.

Nie som si istý, či diskusia o zatvorených obchodoch v nedeľu je to najdôležitejšie, čo v rámci zlého stavu zamestnaneckého prostredia na Slovensku dnes potrebujeme akútne riešiť. Rovnako si nemyslím, že predkladatelia aktuálnej novelizácie Zákonnika práce túto zmenu navrhujú s dostatočnou znalosťou témy. Skôr im ide o presadzovanie svojho ideologického pohľadu, čo je na škodu veci, pretože argumentačne dobrá verejná diskusia je to, čo nám trestuhodne na Slovensku dlhodobo chýba.

K tejto téme odporúčam aj túto diskusiu na TA3:
https://www.ta3.com/relacia/27430/apokalypsa-po-zemetraseniach-v-turecku-v-nedeu-si-uz-mozno-nenakupime (od 29:50)

Ján Košč

Ján Košč

Bloger 
  • Počet článkov:  107
  •  | 
  • Páči sa:  52x

Ekonomicky analytik KOZ SR, spoluzakladateľ občianskeho združenia Pracujúca chudoba a zakladateľ Asociácie sociálno-ekonomických analytikov. V tomto blogu prezentujem svoje osobné názory, ktoré nemusia byť totožné s oficiálnymi stanoviskami KOZ SR, OZ Pracujúca chudoba a ani Asociácie sociálno-ekonomických analytikov. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu