Kríza ako začiatok veku múdrosti?

Začíname si už zvykať na to, že žijeme v krízovej dobe. Mnoho dejov a skutočností už nejakú dobu prezrádza, že kritické obdobie krízy sa blíži.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)
Titulka časopisu Visions, fotografia: www.isifa.com
Titulka časopisu Visions, fotografia: www.isifa.com 

Zamysleli sme sa však nad tým, čo je to za kríza, odkiaľ prišla a prečo? V novembri sa hovorilo o tom, že to nie je nič vážne a nás sa to dotkne nanajvýš okrajovo. Teraz sa pokúšame uveriť tomu, že je to celkom normálne, že ekonomika ide raz hore, potom zas dolu. Mimochodom, veľmi podobne sa staviame aj k otázkam globálnych klimatických zmien. Prečo?

Mimovoľne mi to pripomína štádia zmierovania sa so smrťou alebo s inou nepríjemnou skutočnosťou. Najprv popierame, že s tým niečo máme alebo budeme mať. Potom sa hneváme a zjednávame, že by to nemuselo byť také zlé.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Aké by teda bolo ďalšie štádium? Dá sa predpovedať, čo nás čaká?
Ďalšie štádium je podľa Elisabeth Kübler-Rossovej, depresia. Stojí za to, zopakovať si všetky štádia v poučnom "Príbehu žirafy" (dolu v "súvisiace články"). Na depresiu si ešte chvíľu počkáme, príde, keď aj u nás začnú poriadne rásť ceny. Akoby šibnutím čarovného prútika sa stratia všetky pochybnosti a budeme nevyvrátiteľne vedieť, že náš "Titanik" ide ku dnu. Lenže to už bude dosť neskoro niečo zachraňovať. Nečakajme, kým náš "Titanik" narazí na realitu.Po štádiu depresie nasleduje posledná fáza zmierenia sa, prijatia situácie. Prijali sme situáciu takú, aká je a život ide ďalej. Na jednej strane môžeme zostať paralyzovaní, ale na druhej, keď máme o tejto situácii dosť informácií, môžeme sa začať hýbať. Nie je to samoúčelné, zapojíme naše vrodené uzdravovacie mechanizmy, aby sme sa zo situácie v zdraví dostali. Veľa sa o tom dozviete v knihe "Prebúdzanie tigra - liečenie traumy".

SkryťVypnúť reklamu

Každopádne, definitívne ním skončí vek industriálny a pravdepodobne aj doterajšia forma "informačnej spoločnosti". Nie snáď preto, že nebudeme mať počítače a médiá, ale možno preto, že už sa ďalej nebude dať predstierať, že žijeme vo vyspelom informačnom svete, vieme, čo ďalej a všetko je v úplnom poriadku.


Lebo nie je a iba málokto o tom nevie! Podľa údajov z filmu Základný príjem sú ľudia, za priaznivých podmienok schopní dopestovať potraviny pre 12 miliárd ľudí. Na planéte nás žije iba niečo viac, ako polovica z tohto počtu a napriek tomu denne z hladu a podvýživy zomierajú aj deti.

V akom informačnom veku teda žijeme!? V takom, že informácie o tom, že stav diania okolo nás nie je v poriadku, ktoré denne z úradov, médií a vlastných pocitov dostávame, sú na nič? Alebo sú možno správne, ale máme informácie, že my s tým aj tak nevieme a nemôžeme nič urobiť. Odkiaľ?

Vek múdrosti nastane vtedy, keď začneme informácie, ktoré k nám prichádzajú adekvátne využívať! To je celkom zrozumiteľné, ale ako to uskutočniť? Skúsme príklad: Dočítal som sa, že v Keni, ochorelo dievčatko a … Môžem skúsiť adopciu na diaľku a podobne.

Áno, argumenty, že sa to nedá, budú stále, ale to je pozostatok takzvanej informačnej doby, kedy nás zahlcovali tonami nestráviteľných informácií, reklám atď. a my sme aktívne nevyhľadávali alternatívne riešenia. Dnes, je však vďaka ľudskej sile, posúvajúcej vývoj dopredu, neuspokojujúcej sa s neuspokojivým "Statusom Quo", možné aktívne vyhľadávať alternatívne informačné zdroje, prístupy a riešenia. Riešenia často nezávislé od veľkých organizácií, štátnych či mimovládnych, často nezávislé od veľkého subvencovania, bankového prefinancovania, atď.

Ľudská spoločnosť a jej kultúra sa nepozorovane mení. Jej komplexný prechod do veku múdrosti však bude ešte chvíľu trvať a niečo stáť. Musíme si, tak ako v každom príbehu, prejsť všetkými nástrahami (štádiami zmierovania sa), kým to nastane.

Záleží to na nás všetkých, na každom jednom z nás! Verím v slobodu milujúcu slovenskú dušu. Objavujú sa už náznaky toho, že to dokážeme, že prichádza náš čas.

SkryťVypnúť reklamu

(Inšpiráciu som čerpal z časopisu Visions 02|2008, článku "Vek múdrosti", http://www.siemens.sk/download/visions/02-2008/visions.html)

robo jankovich

robo jankovich

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som cítiaca ľudská bytosť, ktorá sa snaží porozumieť tomu, čo a prečo sa tu okolo nás deje a prispieť k zlepšeniu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
SkryťZatvoriť reklamu