Je dnešné Rusko fašistický štát?

27. septembra 1938 v Berlíne sa ulicami mesta valila motorizovaná divízia smerom k českým hraniciam. Führer stál na balkóne a zdravil vojakov. Civilné obyvateľstvo ale na uliciach nie. Nijaký jasot, nijaké kvety, len hŕstka prizerajúcich sa. Hitler vraj kvôli tomu zúril. Berlínčania demonštratívne ignorovali prehliadku. Americký novinár William Shirer skonštatoval, že Nemci sú proti vojne. Hitler vtedy ešte nemal u armády takú silnú pozíciu, obyvateľstvo sa vojny bálo a vojna vtedy nemusela byť, ak by západní spojenci dodržali svoje sľuby Československu. Aj keď sa hovorí, že dvakrát do rovnakej rieky nevstúpiš, niečo veľmi podobné sa deje aj dnes. Ukrajina je rozoberaná neoimperiálnym Ruskom, západ (EU a aj USA) sa spoliehajú na sankcie, Rusko si prehadzujú ako horúci zemiak, nedodržiavajú svoj záväzok, ktorý podpísali v roku 1994 v Budapešti. Napomáhajú tak rozpínaniu ruského fašizmu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (235)

Rusko a fašizmus? Ja viem, nepasuje to k sebe a na prvý pohľad sa to javí ako nejaká fantasmagória. Nie je predsa možné, aby v štáte, ktorý zvíťazil nad fašistickým Nemeckom, boli čo len zárodky nejakého fašistického myslenia! Ono ale sú a dnes sú pekne rozbujnené. Prečo? Dôvodov je iste viac, ale jedny z hlavných môžu byť napríklad tie, že Rusko sa doteraz nevyrovnalo s dedičstvom zločinného komunizmu, smúti za cárskym a sovietskym impériom, cíti sa ponížené.

Kým budem pokračovať, je potrebné zopakovať si otázku - čo je to fašizmus? Fašizmus je totalitná ideológia, ktorá je zameraná proti demokracii a liberalizmu. Fašistická ideológia vyviera z patriotizmu, nacistická ideológia zas z nacionalizmu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aká je charakteristika fašizmu? Nadraďuje záujmy štátu nad záujmy jednotlivca, na čele štátu požaduje silného vodcu, k potlačeniu opozície využíva násilie a zločinecké metódy, používa moderné metódy propagandy a cenzúry, odsudzuje prisťahovalectvo, odmieta voľný trh. V prípade nacizmu sa ešte do tejto zmesi dodáva rasizmus, či sociálny darwinizmus.

Ako to dnes vyzerá v Rusku? Na čele Ruska je dnes de-facto vodca, ktorý je momentálne u Rusov veľmi populárny. Má silnú moc, pätolízačov okolo seba, podporu verejnosti - všetko ideálne podmienky na zbláznenie sa. V Rusku sa dnes bez ostychu porušujú ľudské práva, za verejnú prezentáciu protikremeľského názoru vás zavrú do basy, ak odhalíte pravdu nepríjemnú Kremľu, tak vás niekto na ulici v noci surovo zbije, prípadne vás štátne orgány začnú buzerovať. Ak neprestanete s hlásaním pre Kremeľ nepríjemných názorov, pôjdete na pár rokov na Sibír. Tolerancia k iným názorom, rešpektovanie ľudských práv, to je dnes v Rusku považované za zločin proti matičke Rusi.

SkryťVypnúť reklamu

V Rusku je dnes na vrchole antiliberálna a protizápadná ideológia, ktorá sa zrejme uhniezdila aj v hlave Putina. Jej dodávateľom je profesor Lomonosovovej univerzity Alexander Dugin, Putinov poradca, vplyvný človek, o ktorom napíšem viac, ide totiž o veľmi dôležitú figúrku na ruskej myšlienkovej šachovnici a ktorý ma oprávňuje položiť otázku, či Rusko nie je de-facto fašistický štát.

Prominentný ruský extrémny nacionalistický filozof Dugin je ideovým tvorcom militaristického nacionalizmu, ktorý je v Rusku čoraz populárnejší. Je napríklad veľmi populárny medzi „jastrabmi“ ruskej elity. Dugin bol niektorými médiami označený ako pôvodca myšlienkyPutinovej anexie Krymu, vytvoril napríklad termín Novorusko, ktorý Putin verejne a oficiálne používa.

Alexander Dugin je nositeľom fašistických názorov od svojej mladosti. V roku 1979 bol vylúčený z Moskovského leteckého inštitútu za účasť v mystických neo-nacistických skupinách. Otvorená oddanosť k fašizmu a nacizmu je viditeľná v jeho spisoch, kde napríklad oslavuje Waffen SS ako ideálnu organizáciu. Taktiež chvaľuje najextrémnejšie zločiny komunizmu. V jeho článku Empire of our tomorrow sa dočítate, že v impériu Euroasia budú tri triedy ľudí - 1. filozofovia, kňazi 2. kráľovskí hrdinskí bojovníci (aristokracia, šľachta) 3. pracovníci - dedinčania. Tiež sa napríklad dočítate, že Ukrajinu je potrebné zničiť, jazyk článku je pompézne nadudralý a po jeho prečítaní som skonštatoval, že sa jedná o blázna.

Liberalizmus Dugin považuje za absolútne zlo a vyhlasuje, že impérium USA by malo byť zničené. Nebojí sa na Twitteri vyzývať ku genocíde Ukrajincov, bežné sú u neho výroky "Smrť Západu" a podobne. Ak neveríte, pozrite si snímky z Twitteru:

SkryťVypnúť reklamu
Duginove vety o genocide
Duginove vety o genocide 
Smrť Západu
Smrť Západu 

A toto je prosím Putinov poradca...

Jeho názory v minulosti boli pre Rusov extrémne, dnes sa bohužiaľ stávajú akceptovateľné bežnými Rusmi. Ideológia Euroasianizmu, teda že Rusko bude vládnuť od atlantických brehov západnej Európy, cez celú Strednú Áziu až po Tichý oceán, sa stali neoddeliteľnou súčasťou každodenného politického a intelektuálneho života súčasného Ruska. Pre Rusov, ktorí sa nezmierili s rozpadom sovietskeho impéria, sa stali jeho myšlienky príťažlivé. Duch doby v Rusku je podobný, ako ten v Nemecku pred druhou svetovou vojnou. Ruský nacionalizmus, arogancia, nadutosť, sú v ruskej spoločnosti na vzostupe. Naproti tomu politici EU a v USA prezident Obama zrejme prehliadajú nebezpečenstvá šírenia šialených myšlienok v Rusku a myslia si, že Putin je len inteligentný machiavelistický manipulátor, ktorému ide o moc a nekladú si otázku – Čo ak sa Putin stal Duginom?

Ak by bol Alexander Dugin len neškodným bláznom, ktorý svoje myšlienky publikuje napríklad v knihe Štvrtá politická teória, tak by možno stál za povšimnutie len ako podivuhodná postavička dnešného Ruska. Problém ale je, že jeho bláznivými myšlienkami sa zrejme inšpiruje Putin. To už nie je neškodné a smiešne, ale nebezpečné pre Európu a celý svet. Putin zrejme neidentifikuje tieto myšlienky ako bláznivé a fašistické. Ak naďalej budú Duginové fašistické myšlienky ovplyvňovať vrcholnú politiku v Rusku, môže sa stať, že svet môže opäť padnúť do zničujúcej vojny. To ale môže byť pre našu civilizáciu vojna posledná, Rusko je totiž jadrová veľmoc.

SkryťVypnúť reklamu

Je to šialená myšlienka? Nuž...V roku 2009 Rusko na vojenských manévroch nacvičovalo jadrový útok na Varšavu, predvčerom Putin „zarinčal“ jadrovými zbraňami...

Pripomeniem, že aj z Hitlera sa zo začiatku jeho kariéry kancelára Nemecka smiali a nepovažovali ho za hrozbu, ale len taký úlet nemeckého národa, zdrveného povojnovým chaosom, reparáciami a hospodárskou krízou. V septembri roku 1938 sa ešte dal Hitler zastaviť, ale Chamberlein a Daladier si vybrali hanbu a neskôr dostali aj vojnu. Dnes, 1. septembra 2014, to zatiaľ vyzerá tak, že Ukrajina bude ponechaná napospas imperiálnym chúťkam Putina a jeho nového Ruska. Zatiaľ...a možno nie. Uvidíme.

PS: Pre tých čitateľov, ktorým sa môj blog o fašizme v Rusku zdá pritiahnutý za vlasy, odporúčam naštudovať si napríklad túto stránku, kde nájdu program Euroasijského zväzu mládeže. http://www.sras.org/eurasian_youth_union
Prípadne si kliknite na ďalšie odkazy a zdroje...

http://www.obcinst.cz/usiluje-rusko-o-dalsi-svetovou-valku/
http://www.4pt.su/
http://www.thedailybeast.com/articles/2014/04/02/alexander-dugin-the-crazy-ideologue-of-the-new-russian-empire.html
http://www.ottawacitizen.com/news/expansionist+behind+Putin/9801689/story.html
http://www.nationalreview.com/article/372353/eurasianist-threat-robert-zubrin
http://www.4pt.su/en/content/empire-our-tomorrow


 

Ján Macek

Ján Macek

Bloger 
  • Počet článkov:  118
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Je lepšie plávať mimo hlavného prúdu. Zoznam autorových rubrík:  Ukrajinská krízaSúkromnéŠkolstvo

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu