Ako vyhlásenie Pralesov skomplikovalo situáciu turistom

V novembri 2021 Vláda SR schválila vyhlásenie rezervácie Pralesy Slovenska.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

S platnosťou od 1. decembra toho roku tak vzniká na Slovensku 76 nových lokalít pralesov s výmerou takmer 6500 hektárov. Nachádzajú sa v každom samosprávnom kraji Slovenska. Pralesy u nás v zjednodušenom ponímaní sú lesy, v ktorých sa nachádzajú pôvodné dreviny, teda tu nikdy nedošlo k ťažbe dreva, takže sa tu nachádzajú aj odumreté a rozkladajúce sa stromy.

Mnohé tieto výnimočné pralesy boli dovtedy chránené len minimálne (1. alebo 2. stupeň ochrany), a vďaka tomuto vyhláseniu sa ich ochrana zvýšila na najvyšší stupeň č. 5. Pre porovnanie uvediem, že všeobecne sú územia národných parkov na Slovensku chránené stupňom ochrany č. 3. Viac ako 30000 ľudí podpísalo petíciu s názvom Dajme pralesom 5ku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hlavným cieľom kampane bola ochrana týchto lokalít hlavne pred výrubom, ale aj inými vplyvmi, ktoré ich ohrozovali. Po viac ako 10 ročnom boji sa to kompetentným napokon podarilo. Hurá.

 

Rozmiestnenie pralesov
Rozmiestnenie pralesov (zdroj: https://slovakia.panda.org/kampane/dajmepralesom5/)

Ale dobré veci môžu spôsobiť aj niečo zlé, alebo ako sa to dotklo nás turistov?

Uvediem konkrétny príklad z obce Rudno nad Hronom. Obec od r. 2018 usporadúvala každoročný výstup na vrch Drastvica (Štiavnické vrchy). Od 1. decembra sa lokalita kóty Drastvice dostala do rezervácie Pralesy Slovenska, teda 5. stupňa ochrany. V tomto stupni ochrany sa smiete pohybovať len po značených turistických chodníkoch. Nakoľko vrcholom Drastvice žiadny značený turistický chodník nevedie, toto vyhlásenie je de facto zákazom vstupu na tento vrch. Aby nám povolili nadviazať na tradíciu výstupov sme skúšali osloviť rôzne organizácie (Klub slovenských turistov, okresný úrad, Štátnu ochranu prírody). Naša snaha bola ale márna. Taktiež je v podstate nulová šanca dostať povolenie na obnovu turistického chodníka, ktorý tade prechádzal v 70. rokoch. Takže na Drastvicu momentálne nie je možné oficiálne vystúpiť ani skupinovo ani individuálne.    

SkryťVypnúť reklamu

Skalné sutiny Drastvice
Skalné sutiny Drastvice (zdroj: J. Kováčik)

Ďalší príklad: v Malých Karpatoch sa dostala medzi Pralesy aj oblasť vrchu Veterlín, cez ktorú vedie náučný chodník Hradisko na Molpíri. Keďže ide „len“ o náučný chodník, nie turistický, tak keď prechádzate po náučnom chodníku cez pralesnú oblasť, porušujete zákon.  

Podobné konfliktné situácie nastali na viacerých lokalitách na Slovensku a ich riešenie je viac ako komplikované...

Zdroje:

https://www.pralesy.sk/

https://slovakia.panda.org/kampane/dajmepralesom5/

https://slovakia.panda.org/media/tlacove_spravy/?uNewsID=5016466

Jano Kováčik

Jano Kováčik

Bloger 
  • Počet článkov:  42
  •  | 
  • Páči sa:  14x

Učiteľ dejepisu a geografie, v blogoch sa snažím pútavým spôsobom priblížiť históriu, ktorá ma fascinuje. Zoznam autorových rubrík:  HistóriaŠkolstvoCestovanie

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu