Bohaté (suroviny) a chudobné (ľudia) Rusko

Škoda, a mohlo to byť také prospešné partnerstvo. Ale Putinove Rusko si zvolilo inú cestu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ruská federácia je najväčší štát na svete s rozlohou približne 17 mil. km².  Pre porovnanie Európska Únia s rozlohou približne 4 mil. km² by sa tam zmestila štyri krát. Rozprestiera sa takmer cez pol zemegule a oplýva obrovským bohatstvom nerastných surovín, či už je to ropa a plyn alebo železné rudy, vzácne kovy, diamanty, ale aj lesy a vody, no zoznam bohatstiev je naozaj dlhý.

Po rozpade Sovietskeho zväzu sa do Ruska zlietali veľké spoločnosti ako muchy na med. Zdalo sa to obojstranne prospešné. Rusko potrebovalo financie  na obnovu hospodárstva po páde komunizmu a  svet suroviny. Rusko malo všetky predpoklady stať sa pri dobrom hospodárení ďalším ekonomickým tigrom. Teda, keby sa bolo vydalo postupnou cestou demokratizácie spoločnosti, keby sa vysporiadalo so stalinizmom a komunizmom, keby sa namiesto imperiálnej politiky zameralo na zlepšenie života ľudí, nielen v európskej časti, ale hlavne na Sibíri a Ďalekom východe. Keby, keby, keby....boli by sme v nebi.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nebo sa nekonalo, namiesto toho nastúpil na prezidentský stolec Vladimír Vladimírovič Putin, odchovanec odkojený tajnou službou KGB, ktorý za dvadsať rokov vládnutia vytvoril z Ruska jeden skorumpovaný mafiánsky štát lojálnych „našich ľudí“, ktorí obsadili všetky hospodárske a mocenské pozície. Obklopil sa ideológmi podobného zmýšľania, ktorí si dali za cieľ obnovu slávy bývalého Sovietskeho zväzu. Celé roky investoval do armády ohromné sumy peňazí na úkor zvyšovania úrovne života svojich obyvateľov.

Oligarchov nechal na pokoji, pokiaľ sa mu nebudú miešať do politiky. Tých, ktorí to nepochopili dal exemplárne potrestať (Chodorkovský, Berezovský a ďalší) a ostatným sa odnechcelo pchať nos do jeho vecí a venovali sa radšej tomu, čomu rozumejú najlepšie. Teda honobeniu majetkov a drancovaniu prírodného bohatstva. Samozrejme, nebolo to zadarmo, museli mu platiť (musím sa smiať, „za ochranu”) desiatok na jeho „Dvorec“ a iné radovánky.

SkryťVypnúť reklamu

Opozícia bola postrieľaná a v lepšom prípade pozatváraná a výsledkom tohto marazmu je chudobná krajina, ktorej hrubý domáci produkt je na úrovni Španielska, ale keď si to prepočítame na hlavu, tak na Slovensku je to 32 tis. USD a v prípade Ruska je to 26 tis. USD. Ako je to možné? Nuž verchuška rozkradla, čo sa dalo. Vidíme tých zbohatlíkov po celom svete ako bezbožne ukazujú na obdiv svoje bohatstvo.

Chudobným ľuďom v regiónoch tak zostalo len prežívanie zo dňa na deň. Ruský svet na Ukrajine sa zhmotnil do podoby ruského tanku v hodnote piatich miliónov dolárov, v ktorom sedí chudobný Dagestanec, Buriat alebo Čečenec, ktorý doma zarába v prepočte 150 euro mesačne.

SkryťVypnúť reklamu

Kremeľská mafia sa nenormálne obohatila na úkor tých chudobných, životom ubitých spoluobčanov. Každý z tých svíň, čo bol pri válove si uchmatol, čo len mohol a tak teraz vidíme, že tie tanky nie sú modernizované, vysielačky nie sú zabezpečené, morálka vojakov je mizerná a velenie armády, jej taktika a stratégia je skostnatená. A taktiež v priamom prenose vidíme, ako celé to mäso a kov ide na chuj.

Následky tej nezmyselnej vojny už môžeme pokladať za globálne. Rusko smeruje do bankrotu, Ukrajina je rozvrátená, Európa tiež ponesie následky spolu so Spojenými štátmi a svet tiež svojim dielom. A prečo? Celú tu absurdnosť vystihuje uniknutý článok tlačovej agentúry Ria Novosti, že... Rusko sa konečne vracia do svojich historických hraníc... Tak preto.

Ján Škerko

Ján Škerko

Bloger 
  • Počet článkov:  66
  •  | 
  • Páči sa:  916x

Kto som? To je zaujímavá otázka, ale nie na mňa. K tomu by sa mohli vyjadriť ľudia, čo ma poznajú. Ale ak mám predsa len napísat pár viet, tak som ako duchaplný vlk oháňajúci sa palicou. A dôchodca. Moje motto je: s pevnou, ostrou a jasnou mysľou vpred. Som človek, ktorý chce niekedy reagovať na dianie okolo nás. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu