reklama

My sme Ukrajinu už porazili. A teraz nám ju predajte. Double bind

Winston Churchill charakterizoval Rusko ako hádanku vo vnútri záhady zabalenej do tajomstva.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Teória dvojitej väzby (double bind) Gregoryho Batesona popisuje stav, keď jedinec dostáva vzájomne nezlučiteľné informácie. Rusko je priam jedinečnou liahňou tejto schizofrénie.

Napríklad, keď Rusi odmietli, že by ich vojenskí piloti spôsobili pád amerického bezpilotného lietadla za čo ich ale následne vyznamenali a „molodci“  ešte dostali milión rubľov a nové topánky.

Ruské štátne (vlastne už všetky) hromadné dezinformačné prostriedky nám neustále ponúkajú nové a nové príklady dvojitej väzby ako keď Margarita Simonjanová na celoštátnom televíznom kanály v prvých dňoch vojny vravela, že:  "My nebojujeme s Ukrajinou, my sme nad Ukrajinou už vyhrali a ako takú sme ju obsadili za dva tri dni, keď sme obsadili Hostomeľ." No a teraz po roku "víťazstva", vo svojej propagandistickej šou navrhuje odkúpiť od Ukrajincov okupované územia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kremeľ hľadá východiská zo slepej uličky, do ktorej sa vlastnou vinou zahnal a cez svoju hlásnu trúbu Margaritu Simonjanovú navrhuje odkúpiť od Ukrajiny okupované územia a zaplatiť za ne peniazmi, ktoré má Rusko zablokované v zahraničí. Cakumprásk, ako to stojí a leží, aj s ľuďmi. Ešte raz. Jej predstava je taká, že by usporiadali  znovu "spravodlivé a čestné referendum" (na ruský spôsob), aby sa ľudia sami rozhodli, či chcú patriť do RF a zaplatiť to akoby za nich z aktív Centrálnej banky Ruska, ktoré sú momentálne zablokované v zahraničí. A ešte to zaklincovala hláškou - aj vlk bude sýty, aj ovca zostane celá. Už to nie je o denacifikácii, ale o obchode ako na nejakom trhovisku. Tak mi napadá, nie je im to blbé platiť nacistom?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Takže, aby som to zhrnul: "My sme už zvíťazili nad Ukrajinou a teraz by sme ju chceli kúpiť." Je v tom taký malý háčik, síce sa nám nepodarilo zvíťaziť a obsadiť celú Ukrajinu, ale predajte nám aspoň to, čo sa nám po roku podarilo dobiť.

Tu je zopár ďalších príkladov dvojitej väzby:

Vláda sľúbi, že ceny sa nebudú zvyšovať, ale za mesiac sa zdvojnásobia. Kirill učí, že chamtivost je hriech a že skôr ťava prejde uchom ihly, ako sa boháč dostane do kráľovstva nebeského, ale pritom vlastní hnuteľné ako aj nehnuteľné majetky v hodnote stovák miliónov dolárov. Kňazi učia nezabiješ a potom ich vidíme ako kropia tanky  a rakety svätenou vodou. Ruský vojenský hovorca, ktorý denne oznamuje úspechy na fronte, zakaždým menuje, že ich jednotky dobili tú istú dedinu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nie je vojna

Nebude mobilizácia

Nás sankcie nezasiahli

Potopenie krížnika Moskva si zaslúži samostatnú časť:

 • Krížnik Moskva je zabijak lietadlových lodí, vyplávanie na more ešte viac otrasie stratégmi NATO

 • Došlo k požiaru a výbuchu munície

 • Posádka je plne evakuovaná

 • Hlavná raketová výzbroj nebola poškodená

 • Krížnik sa pohybuje vlastnou silou

 • Krížnik doplával do Sevastopoľa

 • Krížnik sa potopil v búrke

 • Niet väčšej cti, ako smrť v boji

 • Je najvyšší čas zbaviť sa starých lodí

 Ak som vás inšpiroval, budem rád, ak v komentároch uvediete nejaké ďalšie.

Ján Škerko

Ján Škerko

Bloger 
Populárny bloger
 • Počet článkov:  177
 •  | 
 • Páči sa:  3 251x

Kto som? To je zaujímavá otázka, ale nie na mňa. K tomu by sa mohli vyjadriť ľudia, čo ma poznajú. Ale ak mám predsa len napísat pár viet, tak som ako duchaplný vlk oháňajúci sa palicou. A dôchodca. Moje motto je: s pevnou, ostrou a jasnou mysľou vpred. Som človek, ktorý chce niekedy reagovať na dianie okolo nás. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

289 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu