Orbánovo Maďarsko sa nám akosi mentálne vytráca z Európy

Quo vadis Maďarsko.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Maďarsko v Európe mi pripadá ako planéta Urán v slnečnej sústave, nie veľkosťou, ale sklonom jeho  rotačnej osi, ktorá leží takmer v jeho obežnej rovine. Tým sa Urán líši od ostatných planét a akoby do našej slnečnej sústavy ani nepatril.  Predstaviť si ho môžeme tak, ako keby spadol.

Spadlo i Maďarsko? A kam mieri? Európska únia si uvedomuje, že ak sa chce pohnúť dopredu a zachovať si svoj vplyv vo svete, tak sa musí viac integrovať a ťahať za jeden povraz v duchu jeden za všetkých, všetci za jedného. My Európania, v duchu kresťanských tradícií, vyznávame spoločné hodnoty, ako je sloboda a demokracia. Sme veľmi ostražití, ak má nejaký politik sklon k autokracii a k nedodržiavaniu písaných i nepísaných zákonov.  Po dvoch svetových vojnách, ktoré sa rozhoreli práve na našom kontinente si zaslúžime mier, Európska únia je jedinečný projekt a keby to chcel niekto spochybňovať, tak koniec koncov sme i odkázaní na spoluprácu.  Takto to chápu všetky štáty okrem mentálne neukotveného Maďarska, ktoré sa utápa vo svojich žiaľoch a v pocitoch krivdy, hľadajúce svoje korene kdesi v turkickej oblasti. Orbán sa raz vyjadril na summite Turkickej rady: „Hovoríme jedinečným jazykom, ktorý je tým turkickým príbuzný. Medzi našimi národmi sme tým, ktorý došiel najďalej na západ. Prijali sme kresťanstvo,  sme tak kresťania žijúci na Západe, stále ale trváme na hunskom, turkickom pôvode“.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takže ku komu sa hlási Maďarsko. Členmi Turkickej rady sú Azerbajdžan, Kazachstan, Kirgizsko, Turecko a Uzbekistan. Maďarsko má v tejto rade štatút pozorovateľa.

Spomínate si ako Orbán koncom minulého roka vravel, že maďarský parlament v novom roku na svojom prvom zasadaní schváli vstup Švédska a Finska do NATO? No a máme tu marec a Maďari na čele s Orbánom znovu tancujú ten svoj čardáš a plieskajú sa po čižmách, keď v súlade so svojimi priateľmi a turkickými "bratmi" Turkami posudzujú iba vstup Fínska do NATO. Švédsko si musí počkať. To, že Turci majú výhrady k Švédom, ktorých obviňujú, že ukrývajú na svojom území Kurdov a teroristov, je verejne známe,  ale aké výhrady k Švédsku môžu mať Maďari. Prečo sa opičia po Turkoch. Čo by im bránilo, keby schválili obe krajiny naraz. To by ale neboli Maďari, keby nerobili problémy.

SkryťVypnúť reklamu

Maďari sú čudní. Sú ako tŕň v päte, patria do kresťanskej Európy, ale hlavu majú kdesi v Ázii. Ja som tiež tak trochu Maďar a Rus (starý otec z maminej strany bol Maďar a stará mama Ruska. Z otcovej strany Slováci z Kysúc), ale viem kam patrím. Patrím k tomuto národu a k tejto časti sveta - Európy.

Ak by som mohol Orbánovi a jeho strane Fidesz poradiť, tak by mali menej dvíhať zástavy za obnovu Uhorska a búchať sa do pŕs a viac sa pozerať dopredu, menej nadávať na Brusel, Sorosa a Zelenského a začať konečne  spolupracovať kým nie je neskoro, lebo si koledujú, že sa s nimi prestanú stretávať aj ich najbližší susedia.

Ján Škerko

Ján Škerko

Bloger 
  • Počet článkov:  157
  •  | 
  • Páči sa:  2 818x

Kto som? To je zaujímavá otázka, ale nie na mňa. K tomu by sa mohli vyjadriť ľudia, čo ma poznajú. Ale ak mám predsa len napísat pár viet, tak som ako duchaplný vlk oháňajúci sa palicou. A dôchodca. Moje motto je: s pevnou, ostrou a jasnou mysľou vpred. Som človek, ktorý chce niekedy reagovať na dianie okolo nás. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu