Terorista Putin, kúrenie v krbe, výdavky na vojnu a ...

Teatrálny Putinov prejav k matkám a manželkám padlých ruských vojakov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Pri pohľade do ohňa mi napadla pieseň od Franka Synatru: The weather outside is frightful, but the fire is so delightful... Drevo krásne horí a teší ma pocit, že šetrím peniaze a hlavne, že neplatím za Putinov plyn, ktorým nás vydiera, aby sme prestali podporovať Ukrajinu.

Zatiaľ som plynový kotol v tejto vykurovacej sezóne nezapol, okrem tých pár prípadov, keď bolo treba prikúriť kvôli vnúčatkám. Kúrim drevom v kozube. Cez deň sa trochu viac oblečieme a večer vždy zakúrim. Uvidím ako dlho nám to vydrží. Pri rekonštrukcii nášho rodinného domu pred pár rokmi sme si povedali, že si dáme postaviť krb, s tým, že bude krásne, keď si v ňom počas Vianoc zakúrime a v kruhu rodiny si pri ňom posedíme. V tom čase nás nenapadlo, že ho budeme viac využívať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Moja  radosť z plápolajúceho ohňa netrvala dlho a vystriedal ju pocit viny. Ja si tu kúrim a Ukrajinci mrznú. Človek sa nemôže úplne tešiť na sviatky pokoja a mieru, keď Ukrajina horí pod ruskými raketami. Vianoce sa blížia, ale tohtoročné budú mať trpkú príchuť. Putin páchaním genocídy na civilnom ukrajinskom obyvateľstve a  ničením ich infraštruktúry si myslí, že zlomí ich odpor a vzdajú sa. To sa samozrejme, po tom všetkom čo tam ruSSi napáchali, nestane. Podľa najnovších prieskumov viac ako 90% Ukrajincov stojí za svojim prezidentom a svojou armádou a europarlament konečne a celkom správne označil RF za sponzora terorizmu.

SkryťVypnúť reklamu

Haló, ty sponzor... chceš zobrať Ukrajincom i nám Vianoce? To sa ti nepodarí. Dúfam, že to budú tvoje posledné, viem, nie je to vôbec kresťanské a i keď Kirill odušu kropí rakety svätenou vodou, tak ti to nepomôže. Darčeky nečakaj, ak tak nejaký ďalší sankčný balíček z EÚ, ale tebe je to aj tak jedno, ty si hovkáš v teple, zatiaľ čo Ukrajincom si poslal rakety. Kde sa v tebe berie tá nenávisť voči ich deťom, ženám a starcom, keď im berieš prístup k vode, teplu a svetlu. Čo ti tí civilisti urobili?

Ale, čo to hovorím, ty gniaviš i vlastných obyvateľov, klameš im, biješ ich a zatváraš a berieš im budúcnosť na aký taký život, neriešiš nahromadené problémy v glubinke a chudoba, alkoholizmus a beznádej si povýšil na hlavné vývozné artikle. Ruskij mir. Tebe nejde o ľudí, len o ich zem. Ó aká hanba, kam ťa tvoje imperialistické ambície doviedli.

SkryťVypnúť reklamu

Forbes publikoval, že Rusko za 9 mesiacov totálnej agresie voči Ukrajine minulo na vojnu štvrtinu svojho minuloročného rozpočtu, čo predstavuje  82 miliárd dolárov, s tým, že dynamika výdavkov sa v posledných mesiacoch pochopiteľne zvyšuje.  Straty na technike predstavujú 20,8 mld., zabezpečenie armády 28,7 mld., na platy vojakom išlo 15,6 mld., kompenzácie rodinám padlých vojakov 9,4 mld., kompenzácie raneným vojakom 7,7 mld. Mesačné výdavky na vojnu sú minimálne 10 miliárd dolárov. Len si to predstavme,  čo všetko by sa za to mohlo v Rusku postaviť, alebo koľkým ľudom by sa mohlo pomôcť.  S dôrazom na mohlo, lebo tak či tak by skončili vo vreckách oligarchov a úradníkov. Pre predstavu koľko je to peňazí, tak by to stačilo na výplaty dôchodkov pre všetkých 35 miliónov penzistov v RF po dobu siedmych mesiacov. To sú kolosálne peniaze.

SkryťVypnúť reklamu

Rusi stratili na Ukrajine svoje elitné jednotky a teraz tam posielajú chudákov, ktorí nechcú bojovať. Ani sa im nečudujem, komu by sa chcelo bojovať a umierať v nezmyselnej vojne. Obyvateľstvo ešte podporuje Putina, oni ešte podporujú vojnu, ale už nepodporujú to, že umierajú ich deti. Už viac ako 60% obyvateľov RF je podľa prieskumu  Medúzy (spravodajský portál) proti vojne a účasti ich detí a príbuzných a tento trend bude pod vplyvom víťazstiev ukrajinskej armády narastať.

Ale ruskí propagandisti majú iné starosti. Aby udržali Putinov rating na želateľnej úrovni, tak zorganizovali stretnutie matiek a manželiek padlých ruských vojakov so sponzorom terorizmu, ktorý im perfektne zdôvodnil prečo padli ich blízki takto: „Pri dopravných nehodách zahynie ročne 30 000 ľudí.  Od alkoholu, približne rovnaké množstvo a jedného dňa všetci opustíme tento svet. Nedá sa tomu vyhnúť. Otázka je, ako sme žili. Niektorí ľudia žijú alebo prežívajú. Je to nepochopiteľné, ak niekto odchádza z vodky, alebo z čoho. A váš syn žil, rozumiete? On dosiahol svoj cieľ. A jeho cieľ bol splnený. To znamená, že neodišiel zo sveta nadarmo.“

Čo mu na to tie ženy povedali, nevysielali.

Tak to je sila. Tie matky a manželky by mali byť spokojné, že ich syn alebo manžel neumrel od chľastu alebo následkom automobilovej havárie. Celkom cynicky sa  zbavil zodpovednosti za ich smrť, keď im povedal, že ich blízki urobili dobrú vec, keď išli bojovať v mene jeho sna. Teda, že išli a zomreli za nejakým účelom, hoci mohli zomrieť bezcieľne pod kolesami auta alebo sa mohli uchľastať k smrti.

Končím s tým, čo povedal ruský novinár Rovšan Askerov, že vojna skončí až bude v Kremli cítiť neznesiteľný mŕtvolný zápach ruských vojakov.

Ján Škerko

Ján Škerko

Bloger 
  • Počet článkov:  144
  •  | 
  • Páči sa:  2 511x

Kto som? To je zaujímavá otázka, ale nie na mňa. K tomu by sa mohli vyjadriť ľudia, čo ma poznajú. Ale ak mám predsa len napísat pár viet, tak som ako duchaplný vlk oháňajúci sa palicou. A dôchodca. Moje motto je: s pevnou, ostrou a jasnou mysľou vpred. Som človek, ktorý chce niekedy reagovať na dianie okolo nás. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

66 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu