Viktor Orbán je rozbíjač európskej jednoty a trieska pod nechtom

Načo nám bola dobrá Vyšehradská štvorka? V ťažkých chvíľach sa ukazuje, kto stojí na strane pravdy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Vyšehradská skupina (V4) je spoločenstvo štyroch štátov a to Poľska, Česka, Slovenska a Maďarska, ktoré v mnohých ohľadoch spájajú spoločné kultúrno-historické osudy na východnom okraji Európskej únie. Zmyslom tohto zoskupenia bolo hľadanie prieniku v zahranično-politických, ako aj regionálnych otázkach a koordinácia spoločných postupov v rámci EÚ, lebo štyri štáty majú predsa väčší „výtlak“ ako každá samostatne.

Myšlienka to bola pekná, neviem či naplnená, ale počas toho 30 ročného obdobia trvania každý zo štátov tak trochu „vybočil“, či už to bol Mečiarizmus na Slovensku, Zemanov pohľad na prezidentský úrad v Čechách, alebo kríza právneho štátu v Poľsku a v Maďarsku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Inváziu ruskej armády na Ukrajinu, ktorú nariadil Putin odsúdili štáty Poľska, Česka a Slovenska a podporili uvalenie sankcií na Rusko, okrem Maďarska, ktoré sa tvári, že sa ho to netýka. A tu by som sa pristavil,  lebo to čo stvára Viktor Orbán už prekračuje všetky rozumné medze. Tá jeho politika, založená na neutíchajúcej kritike EÚ a zlého Bruselu. Je rozkročený medzi EÚ a Ruskom a benefituje z obidvoch strán. Je to čistá vypočítavosť.

Akoby si neuvedomoval, že životná úroveň Maďarov sa po páde komunizmu zvýšila práve cez investície najmä z európskych firiem a cez eurofondy práve z toho nenávideného Bruselu. Maďarsko patrí medzi najväčších čistých prijímateľov eurofondov, ktoré v mnohých prípadoch končia vo vreckách ním spriaznených osôb a jeho vládnou stranou Fidesz. Nezávislosť médií, korupcia a šafárenie s eurofondami boli napokon dôvodom, prečo Európska komisia spustila začiatkom apríla voči Maďarsku konanie za porušovanie princípov právneho štátu.

SkryťVypnúť reklamu

Orbán patrí medzi najbohatších mužov v Maďarsku o čom svedčí aj jeho sedem hektárová farma v dedinke Felcsút. Na znak priateľstva s dedinčanmi im dal za štátne peniaze postaviť parádny futbalový štadión, malú železnicu a arborétum. Oficiálne je sídlo napísané na jeho otca a na otázky novinárov odkiaľ na to vzal peniaze im odpovedal, že deti nemajú čo rozprávať do majetkov svojich rodičov. Aký je len pozorný a dobrý syn.

Druhá Orbánova noha je v Rusku, kde si s Putinom „padli do noty“, výsledkom čoho dostáva lacnejšiu ropu a tiež investície na dostavbu atómovej elektrárne v Paksi. Môžeme sa len dohadovať, čo mu na revanš za to sľúbil. Rusko zarába na rope každý mesiac 20 miliárd dolárov, čím vlastne financuje svoju vojnu na Ukrajine a Orbán je jediný, ktorý je  zásadne proti uvaleniu embarga na ruskú ropu. Je proti dodávaniu zbraní brániacej sa Ukrajine voči ruskému agresorovi, a aby toho nebolo málo, tak je aj proti presunu zbraní cez maďarské územie. Tým, že sa tvári, že je mu rusko-ukrajinská vojna ukradnutá, sa prezentuje domácemu publiku ako záchranca maďarského ľudu. Svojou populistickou a manipulatívnou rétorikou zatvára oči pred masakrovaním civilistov, ignoruje tie desivé zvrhlé skutky proti ľudskosti, ktoré ruskí vojaci na Ukrajine páchajú.

SkryťVypnúť reklamu

Cynické záujmy Orbána rozbíjajú európsku jednotu a de facto pomáhajú Rusku v jeho imperialistickej vojne. Keď Gazprom (teda vlastne Putin) oznámil v rozpore s platnými zmluvami, že bude požadovať platby za plyn už len v rubľoch, tak Orbán bol prvý, kto na to bez váhania pristúpil. Ak toto všetko nie je vlastne podpora Putina, tak neviem.

Ukazuje sa , že ani premiéri by nemali zostávať dlhšie vo funkcii ako dve volebné obdobia, lebo potom im to začne liezť na mozog, stúpne im sláva do hlavy a myslia si, že sú nedotknuteľní, ale mali by si uvedomiť, že ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva. A Orbán je premiérom už štvrté volebné obdobie.

Ján Škerko

Ján Škerko

Bloger 
  • Počet článkov:  77
  •  | 
  • Páči sa:  1 122x

Kto som? To je zaujímavá otázka, ale nie na mňa. K tomu by sa mohli vyjadriť ľudia, čo ma poznajú. Ale ak mám predsa len napísat pár viet, tak som ako duchaplný vlk oháňajúci sa palicou. A dôchodca. Moje motto je: s pevnou, ostrou a jasnou mysľou vpred. Som človek, ktorý chce niekedy reagovať na dianie okolo nás. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu