Fajky - pokračujem v pokusoch.

Písmo: A- | A+

Váha - užitočná pomôcka. Zlepšovák z oblasti chémie - superpena. Nové modely.

 

 Vo fajčení fajky sa poriadajú súťaže, dokonca majstrovstvá sveta. Každý si povinne kúpi novú fajku tak za 20 -30 euro. Tá mu zostane, a môže trénovať aj doma. Vždy je to typ "biliard" štandardných rozmerov a s predpísaným vŕtaním.

Obrázok blogu

Fajka - pretekárka. Za ňou penovka vlna veľká. Hmotnosť rovnaká.

Dostane dve zápalky a presne tri gramy tabaku. Zapáliť - teraz! a kto najdlhšie vydrží dymiť, je víťaz.Prvým majstrom sveta podľa týchto pravidiel bol Maďar, inak pľúcny lekár. Vyhral s časom hodina aj pár minút, čo sa občas zadarí aj mne. Na pred posledných majstrovstvách sveta (500 účastníkov) vydržal najlepší 3hodiny aj 33 minút. Pre lepšiu predstavu 3 gramy tabaku vytrasiete z piatich suchých cigariet. Fajkové tabaky sú ale hodne vlhkejšie, takže skôr štyroch. Preto je dobré mať doma váhu. Dostatočne presnú - na menej ako 1/10gr a pokiaľ možno zadarmo. Zlatnícke digitály sú pre mňa pridrahé.

 Tak som vymyslel a skonštruoval toto

Obrázok blogu

 Najjednoduchšie ju urobíte z pravítka. Upevníte nôž hore ostrím a pravítko po ňom posúvate, až kým neleží bez pohybu, a vodorovne. Poznačiť fixkou a urobiť vryp špičkou noža s profilom širšieho V. Kolmo! na koncoch urobiť dve malé, asi 1mm jamky. Do jamiek zavesíte háčik zo spinky a naň nejakú ľahučkú nádobku, hoci od jogurtu. Ak sa váha nakláňa na jednu stranu, dohodíte napríklad nastrihaný drôt.

 Závažia. Dáte si v lekárni odvážiť 100 špendlíkov a vyjde vám, že jeden váži 0,121 gramu. Novší nápad: zobrať tenučký drôtik,odmerať presne 1m ( 2,3,5) dať si ho odvážiť v lekárni. Ľahko vypočítate, že napr.:1.5m váži 1gr, 15 cm 1/10 a1,5cm1/100gramu a nastriháte si závažia Váha reaguje aj na 1/100 gramu.

 Nájdete si hmotnosť euromincí a zistíte, že 2centovka váži presne 3,05 gramu, až po dvoj eurovku 8,5gr.

Na väčšie záťaže nestačí pravítko, treba tenká latka. Závažie obyčajná voda a injekčná striekačka. 1ml = 1gr. Vážite s presnosťou + - 0,5 gramu, čo stačí, pretože pretekárky vážia okolo 40 gr bez náústku.

 Keď odlejete penu, alebo perlitovú zmes, vykrájate z nej čo najpravidelnejší kváder. Zmeriate, zvážite a vypočítate hustotu. Potom si môžte urobiť graf z ktorého presne zistíte z akého pomeru ingrediencií získate hmotu presne určených vlastností.

Vyskúšal som iné chemikálie na vytvorenie peny. Osvedčili sa, a pri reakcii vzniká neškodná kuchynská soľ Na Cl + CO2

 Dajú sa vyrobiť oveľa väčšie bubliny, a samotná sádra je pevnejšia.

Obrázok blogu

 Vľavo starší typ peny, vpravo extrémne riedka nová pena. Hustota 0,37

Urobil som jednu peknú "bosoráčku" s novým systémom ukotvenia náústku, nemôže sa otáčať. Pri systéme kalumet je to veľmi dôležité.

Obrázok blogu Červený znak je rjú - drak, čierny uma - kôň. Je to príslovie. "Keď sa cítiš drakom, vytneš najväčšiu koninu" 

 Môj prvý pokus o vyystrúhanie vlny chlapi v klube nazvali "cukrársky výtvor - venček". Tak som skúsil niečo iné. Nepáli a krásne sedí v ruke. Váži toľko, čo aj pretekárka

Obrázok blogu

Iná penovka

Obrázok blogu

 A ešte jedna.

Obrázok blogu

Vysrúhané vlnky nič nepredstavujú, sú len "na skúšku". Musím zistiť ako sa materiál chová pri opracovaní, akú pevnosť majú "ornamenty", čo sa stane po páde zo stola. A hlavne pri fajčení. Ale vyzerá to celkom dobre. Môj sen vlastniť plnú policu krásnych vyrezávaných penoviek, materiál v cene 1 cigarety, sa už veľmi podobá skutočnosti.

 

Obrázok blogu

 Po mesiaci denného používania -žeravil som ju ako sa len dá- sa objavil hnedý fľak, signalizuje vnútorný kaz - dutinu.Vyššia priepustnosť pre dehty. Pena nebola dostatočne homogénna, objavili sa aj trhlinky. Ale to je bežné. Prvý mesiac fajčenia prečkajú len 2-3 z piatich fajok, rok vydržia 1-2 z piatich, kým sa pri výrobe vychytajú všetky "muchy". Ale to je normál, skúšal som aj materiály, kde do mesiaca prehoreli všetky.

 Aj niekoľko nie efektných, ale odolných.

Obrázok blogu

 Tieto "pra - dunhilky" fungujú už vyše roka. Sú z bieleho cementu s perlitovou plnkou na odľahčenie.

 P.S. Keďže digitál foťák ma definitívne opustil a na nový teraz nemám, všetko je robené len mobilom. 

Skryť Zatvoriť reklamu