Vo fajčení fajky sa poriadajú súťaže, dokonca majstrovstvá sveta. Každý si povinne kúpi novú fajku tak za 20 -30 euro. Tá mu zostane, a môže trénovať aj doma. Vždy je to typ "biliard" štandardných rozmerov a s predpísaným vŕtaním.

Fajka - pretekárka. Za ňou penovka vlna veľká. Hmotnosť rovnaká.
Dostane dve zápalky a presne tri gramy tabaku. Zapáliť - teraz! a kto najdlhšie vydrží dymiť, je víťaz.Prvým majstrom sveta podľa týchto pravidiel bol Maďar, inak pľúcny lekár. Vyhral s časom hodina aj pár minút, čo sa občas zadarí aj mne. Na pred posledných majstrovstvách sveta (500 účastníkov) vydržal najlepší 3hodiny aj 33 minút. Pre lepšiu predstavu 3 gramy tabaku vytrasiete z piatich suchých cigariet. Fajkové tabaky sú ale hodne vlhkejšie, takže skôr štyroch. Preto je dobré mať doma váhu. Dostatočne presnú - na menej ako 1/10gr a pokiaľ možno zadarmo. Zlatnícke digitály sú pre mňa pridrahé.
Tak som vymyslel a skonštruoval toto

Najjednoduchšie ju urobíte z pravítka. Upevníte nôž hore ostrím a pravítko po ňom posúvate, až kým neleží bez pohybu, a vodorovne. Poznačiť fixkou a urobiť vryp špičkou noža s profilom širšieho V. Kolmo! na koncoch urobiť dve malé, asi 1mm jamky. Do jamiek zavesíte háčik zo spinky a naň nejakú ľahučkú nádobku, hoci od jogurtu. Ak sa váha nakláňa na jednu stranu, dohodíte napríklad nastrihaný drôt.
Závažia. Dáte si v lekárni odvážiť 100 špendlíkov a vyjde vám, že jeden váži 0,121 gramu. Novší nápad: zobrať tenučký drôtik,odmerať presne 1m ( 2,3,5) dať si ho odvážiť v lekárni. Ľahko vypočítate, že napr.:1.5m váži 1gr, 15 cm 1/10 a1,5cm1/100gramu a nastriháte si závažia Váha reaguje aj na 1/100 gramu.
Nájdete si hmotnosť euromincí a zistíte, že 2centovka váži presne 3,05 gramu, až po dvoj eurovku 8,5gr.
Na väčšie záťaže nestačí pravítko, treba tenká latka. Závažie obyčajná voda a injekčná striekačka. 1ml = 1gr. Vážite s presnosťou + - 0,5 gramu, čo stačí, pretože pretekárky vážia okolo 40 gr bez náústku.
Keď odlejete penu, alebo perlitovú zmes, vykrájate z nej čo najpravidelnejší kváder. Zmeriate, zvážite a vypočítate hustotu. Potom si môžte urobiť graf z ktorého presne zistíte z akého pomeru ingrediencií získate hmotu presne určených vlastností.
Vyskúšal som iné chemikálie na vytvorenie peny. Osvedčili sa, a pri reakcii vzniká neškodná kuchynská soľ Na Cl + CO2
Dajú sa vyrobiť oveľa väčšie bubliny, a samotná sádra je pevnejšia.

Vľavo starší typ peny, vpravo extrémne riedka nová pena. Hustota 0,37
Urobil som jednu peknú "bosoráčku" s novým systémom ukotvenia náústku, nemôže sa otáčať. Pri systéme kalumet je to veľmi dôležité.

Červený znak je rjú - drak, čierny uma - kôň. Je to príslovie. "Keď sa cítiš drakom, vytneš najväčšiu koninu"
Môj prvý pokus o vyystrúhanie vlny chlapi v klube nazvali "cukrársky výtvor - venček". Tak som skúsil niečo iné. Nepáli a krásne sedí v ruke. Váži toľko, čo aj pretekárka

Iná penovka

A ešte jedna.

Vysrúhané vlnky nič nepredstavujú, sú len "na skúšku". Musím zistiť ako sa materiál chová pri opracovaní, akú pevnosť majú "ornamenty", čo sa stane po páde zo stola. A hlavne pri fajčení. Ale vyzerá to celkom dobre. Môj sen vlastniť plnú policu krásnych vyrezávaných penoviek, materiál v cene 1 cigarety, sa už veľmi podobá skutočnosti.

Po mesiaci denného používania -žeravil som ju ako sa len dá- sa objavil hnedý fľak, signalizuje vnútorný kaz - dutinu.Vyššia priepustnosť pre dehty. Pena nebola dostatočne homogénna, objavili sa aj trhlinky. Ale to je bežné. Prvý mesiac fajčenia prečkajú len 2-3 z piatich fajok, rok vydržia 1-2 z piatich, kým sa pri výrobe vychytajú všetky "muchy". Ale to je normál, skúšal som aj materiály, kde do mesiaca prehoreli všetky.
Aj niekoľko nie efektných, ale odolných.

Tieto "pra - dunhilky" fungujú už vyše roka. Sú z bieleho cementu s perlitovou plnkou na odľahčenie.
P.S. Keďže digitál foťák ma definitívne opustil a na nový teraz nemám, všetko je robené len mobilom.