o slimákovi - homlesákovi Angicky home less = dom nemať = bezdomovec

Písmo: A- | A+

Rozprávka  - nerozprávka


 Náš slimák nebol žiadny homlesák, bol to bohatý slimák a práve si vyrobil nový domček. Zvonku krásne pásikovaný, vnútri perleťovo lesklý. Poschodový, dve spálne, dve kúpelne, obývačka ako tenisový kurt, obrovská kuchyňa . Načo mu bude perfektne vybavená kuchyňa, keď v živote neuvaril ani čaj, nevedel. Načo mu budú dve spálne a dve kúpelne, keď slimáky žijú zásadne samy, nevedel. Ale nelámal si s tým hlavu. Majú to všetky bohaté slimáky A on bohatý je, nebude od nich horší! Raz sa zatúlal na sídlisko, a natrafil na zelenú plastovú fľašu. Bola v nej ešte mláčka vína, a okolo nej šesť slimákov - homlesákov. Pred tými ho varovali rodičia ešte v detstve.
 Sú to naši príbuzní, ale je to ožratá, lenivá háveď. Ani len drevenú búdu si napostavia, popod kamene prespávajú! Už sa poberal preč,keď začul ako jeden z nich hovorí: To nečítaj, je to sentimentálna kravina, v skrýši mám oveľa lepšie veci. Začudoval sa. Aj tomu, že niekto okrem neho ešte knihy číta,aj tomu, že homlesák. Priliezol bližšie, že si to vypočuje celé, ale zbadali ho, a hneď : Poď na jeden, je tu toho dosť, ešte na tom slnku uschneš! Víno pil len dvakrát v živote, tak sa bál,čo to s ním urobí, ale zvedavosť mu nedala. Už sa do fľaše súkal, ale problém. Domček bol priveľký, nezmestil sa cez hrdlo.
 Nechaj ho vonku, nikto ti ho nevezme. A tak nechal domček domčekom a vliezol do fľaše. Urobili mu miesto a odpil si vína.Homlesák,ktorý rád čítal sa s ním dal do debaty o prekladoch haiku a vysvitlo, že je veľmi sčítaný. Študoval som filozofiu, povedal. A prečo si homlesák? A prečo nie?začudoval sa. Je dvanásť, pôjdeme na polievku. Varia ju Milosrdné sestry, ale majú len jednu knihu. Podľa tej uvaria všetko. Aj nedeľné rozjímanie, aj polievku. Išiel s nimi, na domček načisto zabudol. Polievka bola no - zvláštna. Bola v nej šošovica, aj mrkva. Aj kolienka, aj zemiaky Aj klobása, aj vajce na tvrdo. Ale chutila výborne a bolo jej veľa.
 Nezjedz si všetko, odlož si na večeru. To je jedlo na celý deň? Keď inšie nieje, tak na celý. Dá sa z toho vyžiť, a niečo aj zarobíme. Vrátili sa k fľaši, debatoval, pil, a pretože nebol zvyknutý, zrazu mu hlava spadla a zaspal. Ktosi ho budí : Tu nespi, je to nebezpečné, v noci ťa nájde ježko, a je po tebe. Ideme do skrýše. Skrýša bola malá, tmavá komora pod zabudnutým panelom. Ledva sa tam dalo pohnúť, a záchod jeden, aj to spoločný. Čo chceš? Neprší na teba, keď leje neutopíš sa, a žiadne hnusné pažravé zvery sa sem nezmestia. Tak sa uložil vedľa filozofa, a zaspal. Ráno sa zobudí, a v skrýši nikoho. Len jedna veľmi stará, štrbavá homlesáčka zametala dlážku. Nečuduj sa, je pondelok, kto môže zarába. Až na obed sa vrátil filozof s malým homlesákom, a vybalili chlieb, párky v akcii a fľašu vodky.Dnes bude fajnová večera, ale vodka až v piatok, tu keď nafúkaš,spíš vonku.Toto je malýPeter, šikovný murár, vie stavať pivničné klenby ,to teraz ľudia chcú. Robím mu pomocníka, vezmeme aj teba, ak chceš.
 Išli na polievku, dnes v nej bola fazuľa, kapusta, široké rezance,ovsené vločky, petržlen, rajčiny a kocky mäsa.A vtedy si náš slimák na domček spomenul.Plazil sa k fľaši čo mu sily stačili, a........domček nikde!
 Kašli naň, nemáš kde spať?
 Mám,ale vy ste nikdy nemali domček, neviete koľko som sa s ním natrápil, a čo ma to stálo peňazí. A bolo mu do plaču.
 Akože by nie, ja, murár, a nemal by som vlastný dom? Pravdaže mám, nechal som ho bratovi, má veľkú rodinu. V dome niekto musí bývať, v zime kúriť, zhádzať sneh zo strechy, každú chvíľu niečo opravovať, natierať, potrebujem to? Mám kde spať,a z toho čo zarobím, sa uživím, a v núdzi aj ďalší piati.
 Áno,a každý deň polievka "o všeličom"
 Chutila ti?,chutila.Bol si z nej celý deň najedený -bol. A každý deň je iná, podľa toho čo sestre pod ruku príde. A avitaminózou tiež nik netrpí dodal filozof.
 A spím na vyradenej vojenskej posteli , a doma som mal dve spálne, 5 postelí,mohol som si vybrať. A vybral si si jednu, a na tej si spal. To máš aj tu, a nepotrebuješ 4 prázdne.
 Večer si upiekli párky, a aj keď sa to nesmelo, dali si po jednej vodke. Na druhý deň išiel s malým Petrom a s filozofom murovať. Miešali maltu, nosili kamene, ale Peter ich tak šikovne ukladal, že sa dvaja mali čo obracať. Ste dobrí, bol tu sused, a keď videl ako nám to ide, hneď si nás objednal.
 Máme zarobené na celé leto, môžme začať šetriť,povedal filozof. Šetríš na knihy? opýtal sa slimák. Na knihy? Ľudia ich vyhadzujú a ja ich budem kupovať? Na čo teda? Zídu sa. Vlani mala tá stará homlesáčka na tvári nádor. Nebolo to zhubné, ale po operácii vyzerala hrozne. Tak sme jej zaplatili plastiku. Aký to malo význam? spýtal sa slimák ohromený. Žiadny. Pre teba.
 Ale keď ty stratíš vec, o ktorej si presvedčený, že na nej stojí a padá tvoj život, iný sa ani nezohne aby ju zodvihol.
 A slimák začal v hlave počítať, koľko pivníc musia ešte postaviť, kým si on na nový dom našetrí.
 To má malý Peter naozaj dom na dedine? Naozaj. Aj ja mám, po rodičoch. Prenajal som to, občas tam zájdem, vymením knihy.Sám by som sa tam zbláznil, mám to, bohužiaľ, vyskúšané
 .Čo som tu len ja bezdomovec?Nevychádzal slimák z údivu. Veľa vás takých nebude. Ten mladý, čo robí iba v noci, zdedí obrovský domisko s bazénom, ale neznáša sa s nevlastným otcom, radšej je tu. Ten chlap, čo stále vyspevuje má veľkú rodinu, Nechce prekážať. Sú tu aj takí, čo rodine prehrali dom nad hlavou, a sľúbili, že tu budú, kým na nový nezarobia. Nájdeš tu kadečo.
 Ten rok bolo roboty ako ešte nikdy, mohli sa aj strhať.Slimák sa tešil na robotu, na malého Petra, s filozofom rozoberali Konfucia, hádali čo bude dnes v polievke. Raz cestou z roboty na čo nenatrafia! Jeho domček! Asi sa s ním hrali deti, občas sa stane. Tak, už máš dušu na mieste, povedal filozof. Môžeš sa rovno nasťahovať.
 S týmto sa ťahať po svete? Začalo slimákovi vŕtať v hlave. Či ja nemám kde hlavu zložiť? Nemám čo jesť? Chýba mi niečo? Niekomu sa možno zíde,povedal slimák, a až dosiaľ je homlesákom. 

Skryť Zatvoriť reklamu