Albánsko 2005 - čast I.

Predminulý rok, teda v roku 2004, naša firma získala projekt rekonštrukcie riadenia šiestich rozvodní v Albánsku. Do Albánska som šiel až o rok neskôr, keď už všetci zainteresovaní "finišovali". Ja som tam šiel spustiť naše zariadenia. Kliknutím na čarovnú počítačovú myšku im vdýchnuť život :o))). To bol plán.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Na letisku v Tirane ma už čakal kolega a náš albánsky šofér. Nie že by som bol nejaký papaláš, no na šoférovanie v Albánsku treba mať slušnú dávku odvahy a ešte nejaké to povolenie. Doprava v Bratislave je proti tomu slabý odvar. V starom BMW som sa o pár minút viezol na jednu práve rekonštruovanú rozvodňu. Bol máj, lásky čas. Alergici by si prišli na svoje :o)))).
Predierali sme sa v záplave áut a to vraj pred pár rokmi ešte žiadne auto vlastniť nemohli. Auto ako súkromný majetok bol v Albánsku v "blažených" dobách socializmu proste zakázaný. Počul som, že zoskočili zo somárov a sadli za volanty Medrecesov. Ale šoférovali veľmi dobre. Najmä v úzkych uličkách Tirany sa míňali na centimetre. Asi osemdesiat percent áut na cestách boli Mercedesy. Hlavne staršie, no občas sa blysol aj najnovší model, za ktorý by sa nemusel hanbiť žiadny poslanec či iný slušný mafián :o)))).
Pozoroval som okolitú krajinu a Hanz mi popisoval problémy, ktoré s projektom majú. Potom sa akosi zvláštne uškrnul a poznamenal: "však uvidíš". Albánsko sa ako jedna z mála krajín, a možno jediná okupovaná počas druhej svetovej vojny, oslobodila sama. Teda okrem ZSSR. Po vojne sa "rozhodli", podobne ako my , teda ČSSR :o)))), ísť cestou socializmu. No na rozdiel od tých našich, to zobrali Albánski komunisti pekne odpodlahy. Krajinu sa im podarilo izolovať tak, že v súčastnosti je považovaná za najzaostalejiu v Európe. No podľa mňa to je i nie je pravda. Viď foto a ak nájdeš päť rozdielov, zavolaj. Budeš zaradený do žrebovania o čokoládu Barilu :oP.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
Obrázok blogu


Komunistickým pohlavárom isto nechýbalo budovateľské zanietenie. V kombinácii s paranojou to viedlo k postaveniu asi osemstotisíc bunkrov po celej krajine. To keby imperialisti zaútočili :o)))))).
No isto postrádali diplomatické schopnosti. Tých pohlavárov myslím. Najprv sa rozhádali s bývalou Juhosláviou, pretože ich prístup k myšlienkam Marxa a Lenina bol podľa nich akýsi laxný a začali sa kamarátiť s Rusmi. I s nimi sa pohádali. Z tých čias ostala v krajine hromada ruskej technológie a závody na kalanšikovy či iné zbrane. Potom sa začali kamarátiť s Čínou. Scénár sa znovu zopakoval a tak ostali úplne sami. I z tých čias ostala v krajine hromada technológie. Čínskej. Videl som obrovitánske antény na príjem čínskeho televízneho vysielania. Nikde inde v Európe sa asi nedali pozerať čínske budovateské inscenácie :o)))). Na jednom výlete som objavil českú Jawu 250 s čínskym tachometrom :o))).

SkryťVypnúť reklamu

Príchod na rozvodňu dal facku všetkým bezpečnostným pravidlám, na ktoré som bol zvyknutý zo Slovenska. Chlap vyvalený na tráve pod elektrickým vedením sladko spinkal. Zrejme mu nevadilo, že má nad hlavou stodesaťtisíc voltov. "A tá krava tu čo robí? Spokojne sa pasie medzi vysokonapäťovými poliami." :o)) To by bol reklama na čokoládu Milku. "Nová Milka vám skutočne dodá energiu. Chcete elektrostatickú s orieškami alebo čistú elektromagnetickú?" :o)))) Netuším ako podpísala špeciálne povolenie pre vstup do týchto priestorov. A ešte jednu vec som si všimol. Nemala prilbu!!!

PS: Albánci nemajú v Európe dobré renomé. Kontrolujú európsky trh s drogami a prostitúciou a v európskom rebríčku mafií sú vraj number one. No moje skúsenosti s domácimi sú viac než pozitívne. Stretol som ľudí milých, veselých a pracovitých, no i príšerne lenivých a vypočítavých. Tirana mi pripadala napriek chaosu, ktorý v nej vládne bezpečnejšia ako Bratislava. Proste krajina konrastu. Informácie som neoveroval v žiadnych encyklopédiách takže ich berte s rezervou.
Dúfam, že som nikoho neurazil.

Jaro Kráľ

Jaro Kráľ

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

rád spoznávam, cestujem a trošku potápam. zaujímam sa o Buddhizmus Diamantovej cesty.ale inak obyčajný chalan, nesmelý a tichý :oP :o))))) Zoznam autorových rubrík:  Cestovanie

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu