“expedícia” Keňa 2004 - časť II.

ako som záhradníčil alebo coral gardens more ma vždy fasinovalo a ešte asi dlho bude :o) hoci bolo niečo po 10.00 slnko pieklo o stošesť. takže Zuzka šla chrániť svoju citlivú bielu pokožku do chládku izby a ja som sa vybral na malú pláž, čo sme mali skoro pod oknami. našiel som tam dvoch chlapíkov, ako si obzerajú akési mušle. keď prehovorili plynulou šarištinou, nedalo mi, aby som sa nespýtal.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

ten väčší mi naznačil, ktorým smerom sú koralové záhrady a potom opísal, ako sa nechali zlákať jedným dedkom na úžasné šnorchlovanie. dvaja dobre živení Slováci si sadli do jeho malej rybárskej bárky a loďka šla skoro ku dnu. dedko sa určite riadne zapotil kým dopádloval na to „skvelé“ miesto. vraj nič extra. vzrúšo prišlo až cestou späť, keď ich prekvapila mešia búrka a väčšie vlny. stabilitu určite mali, no nie dostatočný výtlak :o)))))))). keď začali naberať vodu, bolo takmer isté, že k tomu dnu pôjdu. maskami (tak sa zovú okuliare na potápanie), plutvami vylievali vodu z loďky a deduško „Cháron“ pádloval. nakoniec to vzdraví prežili.
každý deň som brával plutvy, masku a šnorchel a chodil obdivovať koralové záhrady, murény a ryby, ktoré som dovtedy videl iba na Discovery Channel. vždy som tam strávil dve tri hodiny. škádlil som murény, naháňal ryby a obdivoval nádherné koralové útvary. niekedy vyzerali ako hríby, inokedy ako jedálenské stoly. raz sme sa nechali nahovoriť aj na šnorchlovanie, ktoré organizoval hotel. more bolo v tej časti dosť kalné a v porovnaní s tým, čo som našiel takmer pod našim hotelom aj chudobnejšie na korály a ryby. o zábavu sa však postarala Zuzka. jej štýl šnorchlovania naznačil, že som sa jej mal spýtať, či už niekedy šnorchlovala. nohy s plutvami ťahala za sebou akoby bolo od pása dolu ochrnutá. hlava s maskou vysoko nad vodou a elegantnými prsiami, teraz myslím jej plavecký štýl :o), rozrážala vodu. keď vypila asi dva litre slanej vody, mala „šnorchlovania“ dosť. moja chyba. zanedbal som jej prípravu na bazéne.

safari

ak máte off-roadové auto, smelo ho choďte otestovať na “diaľnicu” z Mombasy do Nairobi. prvých asi 20 kilometrov bola cesta deravá ako ementál. potom sa kvalita zlepšila asi na úroveň našich ciest druhej triedy. v mikrobuse s otváracou strechou sme boli spolu s dvomi sympatickými Holanďankami a párikom z Talianska. Talianska špagetka sa vymódila na safari ako ostrieľaná skautka. okuliare od Guciho, plastové šlapky, ale maskáčové nohavice :o))) dokonale vytrasení sme asi po troch hodinách dorazili do národneho parku Tsavo East. je to najväčí z Keňských parkov čo do rozlohy. vodič bol mladík s indickými koreňmi. hovoril asi šiestimi dialektami. čo bolo fajn, pretože v parku sa vodiči cez vysielačky informovali, kde sú zaujímavé zvieratá. bol to šikovný šofér a oči mal ako jastrab. narozdiel odo mňa. keďže sme nemali ďalekohľad, akési šedé bodky na hony ďaleko od nášho auta ma veľmi nevzrušovali. no postupne sa to lepšilo. keďže ľudia v parku na zvieratá nepoľujú, žirafy, slony, antilopy, opice bolo možné pozorovať skutočne z pár metrov.
všetci chcú vidieť leva. aj my sme chceli :o). no v tom teple sa šelmy schovávali v tieni kríkov a čakali, kým teplota klesne. tak sme sa šli naobedovať. so Zuzkou sme mali ubytovanie v kempe priamo v parku. na obed nás navštívila asi sedemčlenná skupinka slonov a nepočítaná skupinka opíc. tie nám úspešne kradli jedlo zo stolov. mne jedna vypila pomarančový džús. dúfam, že jej chutil. jedlo bolo o čosi skromnejšie ako v hoteli, no určite bolo oveľa chutnejšie. švédske stoly v hoteli spočiatku vyzerali úžasne, no nie viac ako tri dni mi trvalo, kým som ochutnal všetky možné kombinácie. kuchári, ktorí tam pracovali pravdepodobne za minimálnu mzdu boli poriadne unavení, takže jedlo bolo skôr mdlé. ale jedlé :o). vôbec im to nemám za zlé. keď za zvečerilo vyrazili sme na „lov“ opäť.
nádherný zapad slnka a scenérie ako z prírodopisných filmov. stáda zvierat sa pásli na ešte zelenej tráve. šelmy číhali a čakali na svoju príležitosť. asi zo siedmych metrov sme mohli pozorovať skupinku leopardov. vodič povedal iba „one second“ a leoparda máme v aute. aspoň by som si ho mohol pohladkať :o)))) na večer sa naša skupinka rozdelila. my sme so Zuzkou šli do kempu. po chutnej večeri sme sedeli pri ohni popíjali keňské pivko. inak v celku chutné, no značku si nepamätám. proste idilka. majiteľ kempu nás poučil, že vychádzať v noci zo stanov nie je dobrý nápad, pretože kemp, nemá oplotenie. vraj žiadna šelma doteraz do stanu nikomu nevliezla. asi ich zaháňali agresívne vône francúzskych a talianskych parfémov :o). potom nasledoval malý kultúrny program alebo skôr rozprávanie o zvykoch a spôsobe života Masajov. a ochutnávka akejsi masajskej „drogy“. chvíľku ma z nej štípal nos. inak nič. asi to bol iba silnejší šňupací tabak :o))) potom nás masajský basketbalista :o) odprevadil do stanu, ktorý bol v skutku luxusne vybavený. s toaletou a sprchovacím kútom. krásne, veľké, masívne drevené postele. z vonku sa ozývala divočina. Zuzka však tvrdila, že okrem môjho chrápania nič nepočula :o)))))))))))))
na druhý deň sme pokračovali v „love“. naše Holanďanky spali v hoteli nad parkom. napájadlo, ktoré tam postavili, prilákalo slony práve , keď sme boli tam. nádherne nám zapózovali. slonice majú normálne ženské prsia s bradavkami. asi trojkami :o))))))) no miesto bikín použivajú blato. asi sú tiež hamblivé. pol dňa sme ešte strávili v parku a nasledoval návrat do hotela. cestou späť sme sa ešte zastavili v masajskej dedinke.

Jaro Kráľ

Jaro Kráľ

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

rád spoznávam, cestujem a trošku potápam. zaujímam sa o Buddhizmus Diamantovej cesty.ale inak obyčajný chalan, nesmelý a tichý :oP :o))))) Zoznam autorových rubrík:  Cestovanie

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu