Sulawesi, Indonézia 2006 - časť I.

Viedeň - Amsterdam - Jakarta 24. február sa začal podobne ako iné pracovné dni. Ale iba začal. Na pár hodín som ešte odbehol do práce zariadiť posledné veci a potom vyložil na chrbát ruksaky s vecami a vyrazil na svoju prvú cestu do Ázie. Prvú samostatnú. Posledné hodiny pred cestou som miesto vzrušenia cítil iba únavu, pretože som do druhej do rána balil. A neistotu. V niektorých moslimských krajinách sa pálili vlajky Dánskeho kráľovstva a zapaľovali ich veľvyslanectvá. Indonézia medzi ne tiež patrí. Spoliehal som sa na to, že mám dobrú karmu. Vlastne dúfam, že mám :o).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Obrázok blogu

Let z Viedne do Amsterdamu trval možno dve hodinky. Snažil som sa nezaspať, aby som potom v noci nestrašil a dospal predošlú noc. Chyba. V Amsterdame sa lietadlo naplnilo, že skoro praskalo vo švíkoch. Stáť ako MHD sme síce nemuseli, no vzdialenosť medzi sedadlami už akoby prestavili na ázijskú veľkosť. O aspoň trochu pohodlnom rozvalení som mohol iba snívať. Do lietadla som prišiel medzi poslednými. Úložný priestor nad hlavami bol samozrejme plný, takže príručný ruksak som hodil pod sedadlo, čím som si zredukoval priestor pre nohy na polovicu. Za to som ruksak do "krvi" dokopal. Vlastne som doň kopal len tak zľahka, pretože som v ňom mal foťák :o). "Škodoradosť najlepšia radosť." Vedľa sedel holandský macko a ten mal s priestorom ešte väčšie problémy. Macko mi prezradil, že ide do Indonézie za priateľkou. Asi o pätnásť rokov mladšou. Hádam, že to bola láska na prvý pohľad. Ona sa pozerala do jeho peňaženky a on na jej veľké čokoládové "oči". Keďže sa mi nedarilo zaspať, začal som čítať knihu o ostrove Sulawesi. Dúfal som, že ma čítanie unaví, no kniha bola zaujímavá, čo malo úplne opačný efekt. "Že som si ja somár nezobral Teóriu grafov od bývaleho ministra školstva Fronca." Tento majster pera i slova dokázal počas prednášok uspať neobmedzený počet poslucháčov v rekordnom čase tri minúty šestnásť sekúnd :o))).
Na videu bežala ďalšia z perál holywoodskej kinematografie, Zorro II.Pointu som nezachytil. Nie som si istý či vôbec nejakú mal. Priznávam však, že som ho pozeral asi od polovice. No na efekty boli tvorcovia skutočne štedrí. Najviac sa mi páči ten, keď Zorro skáče asi z tridsať metrového brala na idúci vlak. To zas bude v krajine neobmedzených možností úrazov a súdnych vyrovnaní. Keď si pôjde rádový občan USA kúpiť do obchodu s domácimi maznáčikmi koňa, v návode na použitie bude veľkými červenými písmenami "Neskákať na idúci vlak!" Nakoniec sa mi podarilo zaspať asi na tri hodiny. Medziprístátie v Kuala Lumpur bol ako balzam na moje stuhnuté svaly. Mašíroval som po letištnej hale ako ruský vojak, aby som ich trochu rozhýbal. Po návrate do lietadla som s potešením zistil, že sa pár miest uvoľnilo a tak som zabral jeden a pol sedadla.
Konečne Jakarta. Po dvadsiatich hodinách cestovania, prechode siedmych časových pásiem, som dosiahol prvú métu. Kamarát a tak trochu aj kolega ma mal vyzdvihnúť ma letisku. Zdržal sa v zápche, takže čakanie mi "spríjemňovali" dvaja mafrendovia (my friend :o). Jeden mi ponúkol odvoz kamkoľvek a neuveriteľne výhodný kurz Eura voči Indonézskej rupii. Samozrejme o čosi nižší ako bol v banke, ktorú som mal rovno za chrbtom. Druhý "nezištne" ponúkol telefón na zavolanie. Potom však ku mne natiahol zištnú ručičku a za tridsať sekúnd hovoru si vypýtal päť Euro. Asi po dvadsiatich minutách naťahovania sme sa dohodli na jednom Eure a keďže bol vášnivý zberateľ mincí skromne naznačil, či by som nemohol rozšíriť jeho zbierku o našu stokorunáčku. Ja som mu zase skromne naznačil, že nie som až taký blbý a že ma už začína unavovať.
Mariano dorazil s celou svojou rodinkou. S dvojročnou dcérkou, manželkou a mladučkou dievčinou. Niečo ako au-pair a pomocnica v domácnosti zároveň. Takúto pomocnicu by mne žena určite nepovolila. Spolu sme potom zašli na večeru a hoci som sa tešil na posteľ ako malý Jarino, po osviežujúcej sprche som sa ešte vybral na malú prehliadku nočnej Jakarty. Neprešiel som ani päťsto metrov a už som dostal asi tri ponuky na "masáž" a že keby bolo treba aj chlapca mi zoženú. Tak som stiahol riť a radšej si sadol na stoličku v jednom bare, kde hrala živá kapela a dal si pivo. Niektoré pesničky i štýl mi pripomínali predkolá v našej Superstar, ale celkový audiovizálny dojem bol fajn. Najmä keď na parket vybehlo asi pätnásť go-go tanečníc.
Druhý deň som strávil spoznávaním Jakarty. Od Mariana som dostal mapu s kúskom mesta, kde sa nachádzal môj hotel. No ani nie po pol hodinke chôdze som bol na konci. Na konci mapy. Trochu som ľutoval, že som si spoznávanie Jakarty lepšie nenaplánoval. Takže som šiel viac menej rovno za nosom. Vliezol som do mešity, o ktorej som sa neskôr dozvedel, že je najväčšia v Ázii. Skutočne pekná i pôsobivá. Stavba i atmosféra.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu


Asi dve hodinky som sa len tak motal, no keď som prefiltroval cez pľúca dostatok smogu, spoznávačku som ukončil a šiel sa hotoviť na svadbu.
Arini je Marianova kolegyňa a tiež potápa. Pred cestou sme si vzmenili pár mailov a tak ma pozvala na jej svadbu. Spočiatku som si pripadal ako v rozprávke Tisíc a jedna noc. Všetky ženy vyzerali ako Šeherezádine sestry , vnučky alebo sesternice. Tie najstaršie boli možno aj jej spolužiačky :o). Veľmi sa mi páčila úvodná ceremónia s tradičnými tancami. No a potom sme šli blahoželať, čo pri tomto množstve asi osemsto ľudí trvalo skoro večnosť. Na stojáka sme sa najedli pri švédskych stoloch, poďakovali sa a šli domov. Žiadne disco, žiadny alkohol. Asi preto, že to bola moslimská svadba.
Neviem či mi v Jakarte ušlo niečo skutočne pozoruhodné, no keď som ju opúšťal, celkom sa mi uľavilo.

Jaro Kráľ

Jaro Kráľ

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

rád spoznávam, cestujem a trošku potápam. zaujímam sa o Buddhizmus Diamantovej cesty.ale inak obyčajný chalan, nesmelý a tichý :oP :o))))) Zoznam autorových rubrík:  Cestovanie

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu