Ďurkov je unikátne riešenie, ekonomické aj ekologické

Snažíme sa na tom pracovať už roky. O lepších riešeniach pre našu budúcnosť netreba len rozprávať. Treba na nich aktívne robiť. A geotermálna voda je unikátnym a nebojím sa napísať, že aj geniálnym riešením.

Ďurkov je unikátne riešenie, ekonomické aj ekologické
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Keď sa tento projekt zrealizuje, Košice a okolie budú výrazne ekologickejšie a ešte na tom aj ľudia ušetria. Som veľmi rád, že mám pri tejto téme spojenca aj vo vláde. Projekt sa páči ministrovi hospodárstva Richardovi Sulíkovi. Už dlhšie na túto tému diskutujeme a teraz sme urobili ďalší dôležitý krok vpred. Podpísali sme memorandum, ktoré nás zaväzuje k tomu, že urobíme všetko pre to, aby do roku 2026 boli Košice a okolie, vykurované týmto geotermálnym vrtom.

JE 3 TISÍC METROV HLBOKÝ A MÁ 135 STUPŇOV

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Geotermálna zóna ležiaca neďaleko Košíc medzi obcami Ďurkov, Svinica, Olšovany a Bidovce je jedna z najlepších na Slovensku. Vieme to už vyše 20 rokov. Doteraz sa však nenašla vôľa dotiahnuť projekt do úspešného konca. Prieskumné vrty tam vyhĺbili ešte pred miléniom. Teplota vody v hĺbke okolo 3 000 metrov dosahuje na ústí vrtov 135 stupňov Celzia. Na to, aby mohli geotermálne pramene slúžiť na vykurovanie, bude potrebná ich úprava a tiež výstavba približne 20-kilometrového horúcovodu.

Memorandum, ktoré sme v piatok podpísali nás zaväzuje k spolupráci pri výstavbe aj prevádzke technických a technologických zariadení, umožňujúcich ťažbu a využitie geotermálnej vody na výrobu tepla.

Skryť Vypnúť reklamu

Som rád, že podpisom memoranda sme urobili obrovský krok k tomu, aby sa z Košíc stalo ekologickejšie mesto a aby sme výrazne obmedzili aj emisie vznikajúce spaľovaním uhlia, čím skvalitníme ovzdušie. Pevne verím, že od roku 2026 budeme môcť vykurovať Košice geotermálnou energiou z Ďurkova, čo bude mať aj pozitívny vplyv na ceny tepla u nás.

O 5 ROKOV MÔŽME BYŤ PRÍKLADOM, PROJEKT JE VÝNIMOČNÝ

O tom, že máme kvalitný vrt nepochybuje nikto. Vyriešiť musíme to, ako teplú vodu dostať k ľuďom. Odborníci odhadujú, že by to malo stáť približne 50 miliónov eur. Čo samozrejme nie je málo, ale vzhľadom k návratnosti a význame projektu nemáme prečo váhať. A práve v dnešnej dobe, kedy musíme hľadať zelené riešenia. Košiciam sa ponúka taký unikát, ktorý nám môžu závidieť všade vo svete. Je raritou, že sa v podzemí nachádza taká teplá voda. Presne takto ja vnímam svoje poslanie ako politika zastupujúceho Košice. Urobím všetko pre to, aby naše mesto bolo zelenšie a ekonomicky silnejšie.

Jaroslav Polaček

Jaroslav Polaček

Bloger 
  • Počet článkov:  99
  •  | 
  • Páči sa:  43x

Primátor mesta Košice a stále rebel, ktorý sa už nechce pozerať cez ružové okuliare. OBČIANSKY A NEZÁVISLÝ Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáKošiceMoje okolieMýto a dopravcovia

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu