Investor musí myslieť aj na okolie, inak u nás nemá šancu

To je naša podmienka. Možno ste v minulých dňoch zachytili, čo sa chystá v mestskej časti Sever, čo to prinesie?

Investor musí myslieť aj na okolie, inak u nás nemá šancu
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Lokalitu v blízkosti Amfiteátra čakajú výrazné zmeny. V roku 2023 tam začnú stavať stovky bytov, obchodných či administratívnych priestorov. To je samo o sebe výborná správa pre Košice. Metropola východu musí napredovať a toto je jedna z ciest. My chceme ale od investorov viac. Dohodli sme sa, že zaplatia výraznú časť rekonštrukcie križovatiek v okolí. Investor zloží bankovú zábezpeku vo výške 2,5 milióna eur. Z peňazí sa budú financovať investície do infraštruktúry v tejto lokalite. Takto si predstavujeme spoluprácu medzi mestom a podnikateľmi. Musia myslieť aj na dopady svojich aktivít. Som veľmi rád, že v tomto prípade sme našli spoločnú reč. Pred pár dňami sme podpísali memorandum.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

JE TO ĎALŠÍ KROK K MODERNEJŠÍM A FÉROVEJŠÍM KOŠICIAM

Ten, kto ma pozná vie, že neuhnem. Znesiem kritiku. Ak je konštruktívna, rád si vezmem ponaučenie. Často ma ale kritizujú tí, ktorí hľadajú rôzne skratky, ako si pomôcť. Tadiaľ ale u nás cesta nevedie. Pravidlá v Košiciach, už 3 roky, platia rovnaké pre každého. Zaviedli se novú kultúru aj vo vzťahu k investorom. Sú u nás vítaní, ale musia chápať, že Košice sú stále na prvom mieste. Ani v tomto prípade nešlo o jednoduché rokovania. Investor však postupne pochopil, prečo chceme, aby investoval do infraštruktúry. Som rád, že chápu veci v širšom kontexte. Našim zámerom bolo, aby sa stal dopravný uzol pri Amfiteátri lepšie prejazdným, bezpečnejším a ubudlo na ňom tragických kolízií medzi chodcami a automobilmi. S novou výstavbou by sa to řešte zhoršilo.

SkryťVypnúť reklamu

Naši predchodcovia vychádzali výrazne v ústrety developerom a investície nechávali na mestský rozpočet. Jeden z najhorších príkladov bol Aupark, kde investor nedobudoval infraštruktúru. My sme to zmenili. Z nových projektov nebudú mať osoh len developeri, ale najmä občania. To je odkaz aj ďalším developerom, ktorí chcú v Košiciach stavať. Neberieme úplatky, ale musíte investovať do kvality verejného priestoru.

ČO SA TEDA ZMENÍ A KOĽKO TO BUDE STÁŤ?

Na území bývalých Východoslovenských tlačiarní počítajú, že 70 percent úžitkovej plochy budú tvoriť byty a zvyšok poslúži na občiansku vybavenosť.

Investor zaplatí:

  • novú cestu medzi Obchodnou akadémiou a VST  /620 tisíc eur/

  • novú križovatku Watsonova - Letná - Stará spišská cesta /480 000 eur/

  • Upraví cesty tak, aby pri Obchodnej akadémii a Amfiteátri v smere k UNLP, autobusy mohli z križovatiek vyštartovať ako prvé (podobné riešenie je aj na sídlisku KVP), /426 000 eur/

  • upravia sa súčasné komunikácie na Letnej, Starej spišskej ceste a na Watsonovej a zrekonštruujú sa inžinierske siete. Z 800-tisícovej investície zaplatí mesto 425 000 eur, zvyšok investor

  • súčasná križovatka pri vjazde na západné parkovisko Festivalové námestie a na parkovisko pri Amfiteátri sa zmení na kruhový objazd, investíciu vo výške 400 000 eur uskutoční mesto.

Jaroslav Polaček

Jaroslav Polaček

Bloger 
  • Počet článkov:  120
  •  | 
  • Páči sa:  83x

Primátor mesta Košice a stále rebel, ktorý sa už nechce pozerať cez ružové okuliare. OBČIANSKY A NEZÁVISLÝ Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáKošiceMoje okolieMýto a dopravcovia

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu