Klimatizácia, kamery, ale aj WIFI, takéto električky budeme mať

Písmo: A- | A+

Keď už niečo robíme, tak chceme, aby to bolo poriadne. Polovičné, na oko riešenia, sú síce efektné, ale z dlhodobého hľadiska neúčinné.

Dlhé mesiace sme pracovali, stretávali sa, komunikovali s vládnymi predstaviteľmi. Ukazovali sme im, aký vozový park sme v Košiciach zdedili. Pochopili, že metropola východu si zaslúži viac. Výsledok je skvelý. V Košiciach budeme mať 30 nových a úplne moderných električiek za približne 79 miliónov eur. Prvých 10 už do dvoch rokov. Mojim cieľom sú aj nové, moderné autobusy. Aj preto tak často chodím v poslednej dobe do Bratislavy. 

UŽ ŽIADNE POLOVIČNÉ RIEŠENIA

Nové vozidlá od roku 2023 postupne nahradia predovšetkým obojsmerné KT8D5. Vo vozovom parku podniku ich zostala približne polovica z pôvodných 40. Nakupovali ich ešte v rokoch 1986 – 1991. Tí Košičania, ktorí v nich cestujú vedia najlepšie, že sa na nich podpísal zub času. To je normálne, veď majú vyše 30 rokov. 

Nové električky budú úplne iná káva. Našou podmienkou je, aby boli nízkopodlažné s kapacitou aspoň 230 cestujúcich. Myslíme aj na imobilných ľudí. Súčasťou preto bude elektricky ovládaná výsuvná plošina. Cestujúci nájdu najvyšší štandard. LCD monitory, USB konektory, wifi, plnofarebné vonkajšie LED tabule, skrátka najmodernejšie vybavenie, ktoré súčasná doba prináša. 

Teší ma, že naše intenzívne rokovania s predstaviteľmi vlády priniesli svoje pozitívne výsledky. Pracovali sme na tom naozaj veľmi dlho a bol som veľmi rád, keď som sa po množstve rokovaní, presviedčaní a ciest do Bratislavy dozvedel definitívne rozhodnutie. Chcem poďakovať predovšetkým ministrovi dopravy Andrejovi Doležalovi a ministerke investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronike Remišovej, ale aj ďalším, ktorých sme kvôli zvýšeniu pohodlia cestujúcich v MHD dlhodobo “otravovali”. Verím, že už onedlho budeme môcť verejnosti oznámiť rovnako pozitívnu správu aj ohľadom získania finančných prostriedkov pre Košice na nákup nových autobusov.

NIŽŠÍ HLUK A VIBRÁCIE V OKOLÍ TRATÍ

Jazda v nových nízkopodlažných električkách bude rýchlejšia, plynulejšia, aj ekologickejšia. Súbežne prinesie tiež nižšiu spotrebu energie. Spokojnejší tak nebudú len cestujúci, ale aj ľudia, ktorí bývajú blízko tratí. 

Dokopy budeme mať teda v Košiciach 30 týchto nových električiek. O dva roky prvých 10 a v priebehu ďalších štyroch rokov zvyšných 20. 

Predpokladaná hodnota zákazky na obstaranie všetkých električiek je 79 miliónov eur bez DPH (za jednu vyše 2,6 milióna eur). Financované budú prevažne z eurofondov. UŽ ABY TU BOLI.

Zvolili sme si ťažšiu cestu, neklameme, nekradneme, bojujeme za záujmy nášho mesta a jeho obyvateľov. Ak vás zaujíma, ako sa nám darí budovať fungujúce Košice, prihláste sa na odber newslettera mesta Košice.

Skryť Zatvoriť reklamu