Odchod Rašiho je skvelou správou pre Košice ale tragédiou pre Slovensko! - glosa

Jedná sa skutočne o pracovitého človeka a preto sa naozaj chvíľku zdalo, že prezident Kiska ho z Košíc len tak ľahko nepustí... Pripomeňme si tie najjagavejšie príklady, že to bude v novej funkcii človek na správnom mieste.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (32)

Košický primátor Richard Raši postupuje po prehratých VÚC voľbách do novej vlády z NIČOHO NIČ...

Jedná sa skutočne o pracovitého zdravoťáka a preto sa naozaj chvíľku zdalo, že prezident Kiska ho z nášho mesta len tak ľahko nepustí. Raši však prisľúbil, že sa bude veľmi snažiť a dopraje investično - informatizačné zážitky celej spoločnosti tak, aby prekonali napríklad aj jeho dlho utajovanú služobno - súkromnú cestu do Vietnamskej socialistickej republiky, kde mu pri výmene vlajky mesta robila spoločnosť aj jeho Milka.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Richard Raši nebude v novej vláde len tak nejaký vicemajster (čítaj vicepremiér) pre investície a informatizáciu. Preto si poďme spolu potvrdiť jeho kvalifikačné predpoklady, dôležité góly či body na novú funkciu, ktorá nemá NIČ s jeho straníckou funkciou podpredsedu strany SMER - SD.

Ako mestský poslanec musím tlieskať tomu, že investície a informatizáciu bude mať pod palcom človek, ktorý síce na informatizáciu mesta Košice minul kopec peňazí, ale za takmer 8 rokov svojho pôsobenia na čele mesta neprepojil žiadne informačné systémy magistrátu s jednotlivými mestskými časťami, ktorých tu máme viac ako Londýn. A tak bežný Košičan má stále jedinečnú povinnosť vybaviť si jednu a tú istú vec nielen vo svojej mestskej časti, ale v kolónach cez rozkopanú Terasu si cestou na magistrát môže pozrieť aj aktuálny stav výmeny koľajníc.

Skryť Vypnúť reklamu

Kontrolu rekonštrukcie električkových tratí v prvej fáze primátor dosť zanedbal, no pozitívom je, že obyvatelia mesta sa mohli o pár mesiacov dlhšie ako im Richard Raši sľuboval, pozerať na robotníkov, ktorý dodnes netušili, že im ich odmeny „prejedli priatelia“ zo spoločnosti DÚHA, ktorá je odborníkom na tunely.

Nielen táto investícia sa zapíše do zlatého fondu jeho politickej kariéry, keďže tram-trainov v uliciach mesta sa istotne nedočkáme skôr ako Godota. Svoju záľubu v investíciách, ktorú bude môcť Richard Raši teraz rozbehnúť na ešte väčšom priestore, preukázal aj počas projektu Európske hlavné mesto kultúry 2013. Práce na týchto investičných akciách sa oneskorili ešte viac ako demisia jeho straníckeho kolegu Róberta Kaliňáka No a na nedorobky, za ktoré nikto nikdy nevyvodí zodpovednosť, vidia ešte aj ľudia so silnými dioptriami. Pozitívom ostane, že miliónové EUROvratky prestaneme splácať hneď po tom, ako sa dobuduje diaľnica z Bratislavy do Košíc.

Skryť Vypnúť reklamu

Mnohí Košičania vďaka dlhodobo odstaveným električkám ale aj vďaka „bežnej situácii“ v doprave či neustálym zápcham začali radšej chodiť pešo, čím sa primátorovi zrejme nechtiac podarilo splniť jeden z dôležitých cieľov Košíc ako Európskeho mesta športu. Chýbajúca odpoveď, prečo po meste od jeho pôsobenia prestali jazdiť trolejbusy, hoci vo volebnom programe nám ich sľúbil, je záhadou pre všetkých fanúšikov ekologickej dopravy. Možno by jeho nominanti v extrémne zadlženom DPMK poznali odpoveď, ale to by nemohli byť zahltené prípravou takých verejných súťaží, kde už všetci dopredu tušia meno víťaza.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak investície na centrálnej úrovni v Bratislave budú pod jeho vedením fungovať tým istým spôsobom ako v Košiciach, môžeme sa už teraz tešiť na to, ako budeme do Bruselu vracať desiatky miliónov eur. Richard Raši má dlhoročné skúsenosti s kamuflovaním a zatĺkaním množstva pochybení „jeho ľudí“, či nafukovaním pôvodných investičných zámerov kvôli rôznym nepredvídateľným okolnostiam. Kúpalisko na čéhačku, či futbalový štadión, ktorého cena výstavby ešte pred príchodom prvých robotníkov vzrástla takmer o dvojnásobok, sú tie najjagavejšie príklady, že to bude v novej funkcii človek na správnom mieste.

Ak by sa predsa len nejakým závistlivým novinárom alebo aktivistom v Bratislave podarilo zistiť niečo, čo by neprospelo jeho imidžu, bude mať primátor možnosť vyskúšať rokmi overenú taktiku. Tú vyšperkoval do absolútnej dokonalosti pri kontrole NKÚ o hospodárení mesta. Kontrola totiž konštatovala množstvo pochybení vo vzťahu k spriatelenej parkovacej spoločnosti EEI, a to najmä neplatnosť celej zmluvy, z ktorej každý deň cinkajú peniaze. A aj preto mesto pod jeho vedením namiesto zverejnenia výsledkov kontroly a prijatia účinných opatrení voči EEI radšej preferovalo v tichosti súdnu žalobu na NKÚ, aby sa Košičania nedozvedeli NIČ.

Bombónikom je aj to, že novinári v Bratislave sa naozaj nemusia mať na pozore a žiadať štátne inštitúcie o ochranu pri svojich investigatívnych otázkach, pretože jeho platení (vý)hovorcovia ešte z čias VSŽ nielenže dobre zatĺkajú kauzy, ale, ako je v Košiciach zvykom, radšej by tĺkli poslancov. Uvítajme teda, ako skvelo celá táto partia zapadne medzi svojich na Úrade vlády.

Nový vicepremiér si bude veľmi dobre rozumieť aj s niektorými kolegami vo vláde, ktorí by za rodinu neváhali obetovať ani samých seba. Veď posúďte sami širokospektrálnosť a univerzálnosť jeho rodiny. Už siedmy rok riadi košickú Mestskú políciu bez konkurzu náčelník Ján Palčik, ktorého hlavnou pracovnou kvalifikáciou je manželský sľub s Rašiho sesternicou. Tá zas úspešne podniká nielen v zdravotníckom biznise, do ktorého primátor vidí určite lepšie ako odchádzajúci minister zdravotníctva alebo jeho budúca nástupkyňa. Sesternici sa však dobre darí aj pri umývaní áut na pozemkoch mesta alebo aj v nakladaní s odpadmi v košickej spaľovni, ktorá ešte minulý rok patrila Košičanom.

Apropo, budúci šéf investícií veľmi dobre porozumel aj tomu, že spaľovňa odpadov bola obrovskou finančnou záťažou pre mesto a preto bolo „vhodné“ ju namiesto investícii streliť „spriatelenej“ skupinke, ktorá parkuje s EEI...

Vymenovaním Richarda Rašiho do funkcie vicepremiéra sa len potvrdzuje, že Smeru-SD nejde o nejaký nový štýl politiky, ale o zakonzervovanie toho terajšieho, pričom úloha znie jasne: „...systém musíš zachovať a dve miliardy eur naSMERovať!“

Jaroslav Polaček

Jaroslav Polaček

Bloger 
  • Počet článkov:  103
  •  | 
  • Páči sa:  54x

Primátor mesta Košice a stále rebel, ktorý sa už nechce pozerať cez ružové okuliare. OBČIANSKY A NEZÁVISLÝ Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáKošiceMoje okolieMýto a dopravcovia

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu