Vatikánske poďakovanie pápežovi za minuloročnú návštevu

Košice začínajú dostávať pozornosť, akú si zaslúžia. Minulý týždeň boli miestom medzinárodného významu.

Vatikánske poďakovanie pápežovi za minuloročnú návštevu
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Minulý rok navštívil Košice pápež František. Bola to pre mňa, a určite aj pre mnohých z vás, nezabudnuteľná udalosť. Jeho odvaha a morálny kompas sú veľkou inšpiráciou. Teraz som dostal možnosť sa mu za všetko poďakovať priamo vo Vatikáne. Spolu s vyše 4 000 Slovákmi sme absolvoval ďakovnú púť priamo do srdca kresťanstva, kde nás Svätý Otec prijal na audiencii. Následne sa nám naskytla možnosť absolvovať s ním ďakovnú omšu v Bazilike sv. Petra a dokonca prehodiť pár slov. Ďalší vzácny a pokorujúci zážitok, na ktorý do smrti nezabudnem.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To, že pápež Košice navštívil, a že na túto návštevu s radosťou spomína, podľa mňa nie je náhoda. Naše aktivity a rozvoj v posledných rokoch spôsobili, že sa o dianie v Košiciach začína zaujímať čoraz viac ľudí. A tým nemyslím len turistov, spoznávajúcich a obdivujúcich metropolu východu v čoraz väčších počtoch. Myslím aj popredných predstaviteľov slovenskej a zahraničnej politiky, ktorí začínajú vidieť, aký potenciál Košice majú.

Obrázok blogu

NA TÝŽDEŇ SME SA STALI SÍDLOM PREZIDENTKY

Prezidentov sme v Košiciach za uplynulý týždeň mali dokonca dvoch. Zuzana Čaputová tu prijala nemeckého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera. Veľmi oceňujem aj jej rozhodnutie preniesť prezidentský úrad na týždeň do Košíc a vyskúšať si, aké je to pracovať v najkrajšom meste na Slovensku. Priamo na mieste sme sa tak mohli baviť o dôležitých témach, ktoré Košice ovplyvňujú. Pani prezidentka sa zaujímala najmä o naše zelené projekty. Tých sme nedávno predstavili hneď niekoľko, vrátane plánu dekarbonizovať U.S. Steel a vykurovať košické domácnosti geotermálnou energiou z Ďurkova. Som rád, že nám vyslovila plnú podporu a zo svojej pozície nám prisľúbila, že urobí maximum preto, aby sa to čo najskôr zrealizovalo.

SkryťVypnúť reklamu

KOŠICE ZAČÍNAJÚ DOSTÁVAŤ POZORNOSŤ, AKÚ SI ZASLÚŽIA

Prítomnosť dvoch prezidentov však nebola jediná udalosť minulého týždňa, ktorá z Košíc spravila miesto medzinárodného významu. V historickej radnici sa uskutočnilo rokovanie predsedov parlamentných výborov pre európske záležitosti krajín V4. Slovenská, česká, maďarská a poľská strana preberali dôležité témy, týkajúce sa pomoci utečencom z Ukrajiny a energetickej bezpečnosti.

Opäť k nám zavítal aj premiér Eduard Heger. Prišiel navštíviť našich svetových stredoškolákov z Gymnázia Poštová. Tí vyhrali celosvetové finále De La Vega Global Entrepreneurship Award. So svojou spoločnosťou SCRIBO, postavenou na výrobe ekologických bezodpadových popisovačov na biele tabule, sa stali najlepšou študentskou firmou sveta. Celé mesto je na nich nesmierne hrdé a oceňujem, že ich pán predseda vlády svojou návštevou podporil.

SkryťVypnúť reklamu

Obrázok blogu

Minister dopravy, župan KSK, zástupcovia Európskej komisie. Áno aj takáto zostava  sa v Košiciach minulý týždeň stretla. Spoločne sme poklepali základný kameň výstavby rýchlocesty R2 Šaca – Košické Oľšany. Hotový by mal byť na jar 2025. Vďaka nemu odľahčíme Košice od väčšiny tranzitnej dopravy v smere od Ukrajiny, Poľska a Maďarska.

Tak to vidíte a vraj, že na východe nič nie je? NA VÝCHODE SÚ KOŠICE! A naša práca ich na mape poriadne zvýrazňuje.

Jaroslav Polaček

Jaroslav Polaček

Bloger 
  • Počet článkov:  120
  •  | 
  • Páči sa:  83x

Primátor mesta Košice a stále rebel, ktorý sa už nechce pozerať cez ružové okuliare. OBČIANSKY A NEZÁVISLÝ Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáKošiceMoje okolieMýto a dopravcovia

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu