Mladí sa častokrát hanbia povedať, že študujú učiteľstvo – to sa musí zmeniť!

Vysokoškolák študujúci pedagogiku to nemá vôbec jednoduché, obzvlášť ak je muž! Pozícia učiteľa v spoločnosti je veľmi chabá.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Vysokoškoláci študujúci pedagogiku to nemajú vôbec jednoduché, obzvlášť ak sa jedná o mužov! Takmer každý študent pedagogiky to pozná – stretnutie s kamarátom, príbuzným, či s neznámym človekom, ku ktorému si si náhodne sadol v autobuse cestou domov zo školy. Po prvých zdvorilých úvodných vetách tŕpneš kedy príde tá otázka, ktorej sa nesmierne obávaš – Čo študuješ? Kde chodíš do školy? Čím budeš keď doštuduješ? Vždy, keď dostanem túto otázku, tak mi okamžite prebehne mráz po chrbte, pri pomyslení, čo sa mu premietne hlavou, keď poviem, že študujem pedagogiku a budem učiteľom. Na základe mnohých rozhovorov so študentmi pedagogiky, som si istý, že nie som jediný muž, ktorý má podobný pocit pri vyslovení danej odpovede. Bodaj by aj nie, keď po vyrieknutí mojej budúcej profesie, mi v tých lepších prípadoch ľudia povedia, že prečo učiteľ, veď ten málo zarobí, pričom práca s deťmi a jednanie s rodičmi je veľmi náročné. V tých horších prípadoch mi je povedané, že ako chalan učiteľ nedokážem uživiť svoju rodinu a nebudem mať ani na chlieb. Samozrejme, raz za čas prídu aj povzbudivé slová, ktoré mi však prídu, že ľudia hovoria skôr z ľútosti ako z ozajstnej podpory.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je mi veľmi ľúto takýchto reakcií, pretože si ľudia absolútne neuvedomujú význam a poslanie učiteľa v našej spoločnosti. Vždy, keď si vypočujem negatívnu reakciu, tak si pomyslím jedno – Zabudli, že raz budú mať deti, pre ktoré budú chcieť toho najlepšieho učiteľa? Príde mi to také absurdné, ako keby som odhováral šikovného kamaráta od štúdia medicíny, pričom viem, že raz v živote budem určite chorý a zišlo by sa, aby sme mali v meste špičkového lekára. Bohužiaľ, učiteľská profesia v ponímaní spoločnosti upadla tak nízko, že my odhovárame mladých a šikovných ľudí, aby boli budúcimi učiteľmi. 

Študent učiteľstva by mal byť horlivý, zapálený, ba priam dychtivý ukončiť štúdium a vrhnúť sa do vôd učiteľskej profesie, kde môže ovplyvňovať a formovať osobnosti mladých ľudí, vytvárať verejnú mienku a pripravovať mládež na budúci život. Opak je však pravdou. Je nesmierne veľa študentov učiteľstva, ktorí v mysli hľadajú plány A,B,C,D, ktoré im zabezpečia lepší a dôstojnejší život, ako práve povolanie učiteľa.

SkryťVypnúť reklamu

Mrzí ma, že niečo takéto píšem, no nedivím sa ani sebe, ani ostatným, ktorí sa cítia rovnako. Pozícia a postavenie učiteľa v spoločnosti za posledné roky sa rapídne zhoršila. Zatiaľ, čo v minulosti boli učitelia spoločne s doktormi, kňazmi a starostami/primátormi /najrešpektovanejší ľudia v obci ,dnes je opak pravdou. Dôvodov je mnoho – nezáujem štátu o vzdelávanie (za posledných 10 rokov sa na stoličke ministra školstva vystriedalo 7 rozličných ľudí), nízke platy (nízka atraktivita profesie pre mladých ľudí), zastaralé ponímanie výchovno-vzdelávacieho procesu (memorovanie) a mnoho ďalších. 

Každý jeden človek v našej nádhernej krajine prešiel povinnou školskou dochádzkou. Škola je prostredie, do ktorého vstúpime ako mále deti a vychádzame ako dospelí ľudia. Učiteľ je človek, ktorý nás formuje od útleho veku, až po dospelosť. Je to človek, ktorý nás vzdeláva, vychováva, inšpiruje, motivuje, je nám vzorom, učí nás o spoločnosti a o slávnych osobnostiach. Vštepuje nám základy morálky, poskytuje výchovu k demokratickým hodnotám a učí nás vážiť si slobodu ako takú. To, aké je naše školstvo, akých máme učiteľov, tak taká bude budúcnosť celej našej krajiny. Práve preto je nesmierne dôležité podporovať mladých, šikovných ľudí, aby sa dali na štúdium učiteľstva a stali sa pedagógmi. Niekedy aj zopár povzbudivých viet dokáže motivovať človeka, aby sa rozhodol stať učiteľom.

Ľubomír Jaššo

Ľubomír Jaššo

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

„Slovenský národ nepotrebuje politikov, ktorým treba prinášať obete, ale politikov, ktorí sú schopní priniesť obete.“ Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu