Šport a američania

Šport je pre američanov súčasť každodenného života. Každý žije športom, futbalové zápasy sú jeden veľký sviatok. Basketbal, futbal, soccer, bejzbal. Toto je tu najväčšia pecka. Áno, znie to trošku zvláštne. Na jednej strane McDonald´s a potom šport. Nuž je to tak... Amerika je celá zvláštna.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Collage football
Collage football (zdroj: Martin Jesenko)

V tejto stránke si myslím, že my slováci ďaleko zaostávame. Šport zďaleka slováci nevnímajú tak ako američania. Jeden z najvačších rozdielov je, že k športu je každý pripútaný už od malička. Nehovorím, že na Slovensku to tak nefunguje, ale predsa je tu na to iný systém. Americké deti majú športy v škole. Študenti sa venujú svojmu športu na svojej škole a reprezentujú svoju školu, na ktorú su pyšní. Spomeniem napríklad taký piatkový deň v škole. Každý piatok sa konajú futbalové zápasy. Na konci prvej hodiny školská kapela sprevádza futbalistov po celej škole. Každý na seba nahodí jeho dres a "chváli" sa ním, že je súčasťou tímu. Samotný futbalový zápas nemá veľkú úroveň. Myslím tým tie high school games. Ale to im vôbec nevadí. Napriek tomu je vstupné na zápas 5 dolárov, všetci aj študenti. A viete čo? Príde tam viac ľudí ako na niektoré naše corgoňligové zápasy. Študenti sú poobliekaní do farieb školy, tlieskajú a hnajú svojich spolužiakov k lepšiemu výkonu. Do toho všetkého ich "nútia" cheerleaderky - najškaredšie dievčatá na škole. Vážne. Toto nie je ako vo filmoch. Neviem si predstaviť, koľko ľudí by prišlo na futbalový zápas našej školy. Možno desať, jedenásť. Nie to aby sa ešte vyberalo vstupné...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pre mňa zaujímavá vec je, že deti majú do roka viac druhov športu. Nie su zamerané na jeden druh športu ako to zvyčajne býva u nás. Jeseň futbal, zima plávanie, jar atletika, leto baseball... Asi aj to je dôvod, že samotné zápasy nie su tak kvalitných rozmerov. Ale všeobece nemám pocit, z týchto detí aby boli talentované. Mám pocit, že ak by som zobral najlepšieho hráča futbalového týmu (teraz myslím ten náš futbal) a dal ho hrať do nejakého vidického týmu asi by sa tam stratil. Možo som to trošku prehnal, ale podstata je tá, že ak čakáte nejaký nadpriemerné športové výkony tak toho sa nedočkáte.

Skryť Vypnúť reklamu

A ako vyzerajú tie "pravé" mestské zápasy? Mal som to šťastie jedného sa zúčastniť. V sobotu od rána sa konajú tzv. tailgate párty. Ľudia na parkoviskách zaparkujú svoje obrovské autá, niektorí autobusy. Vytiahnu stoly, stoličky, grily, televízory a oslavujú. Čo oslavujú? No predsta, že dnes hraje ich tím. A tak idú na zápas. Teda tí, ktorí na to majú. Cena lístka na collage football záleží od kvality súpera. Od 60 do 140 dolárov. A koľko prišlo ľudí na zápas? Viac ako je obyvateľov v Prešove. Stodvadsaťtisíc a pár drobných. Samotný zápas bolo niečo neskutočné. Od štadiónu, po organizáciu a celý program bol ako jedno celé divadlo. Tieto zápasy nie su len o športe, ale aj umení. Spojenie športu s umením na americký spôsob je pecka. Keď asi 300členná kapela začne hrať, pochodovať a vytvárať obrazy zo samotného pohybu ľudí je to neskutočné. Už len to dvíhanie americkej zástavy vojakmi počas hymny malo niečo do seba. Každý detail, precíznosť, presnosť... všetko funguje na sto percent. Toto sa opísať asi nedá, treba to zažiť. Prajem každému nech raz zažije takú pravú atmosféru amerického futbalového zápasu.

Martin Jesenko

Martin Jesenko

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som študentom Univerzity Komenského v Bratislave, Fakulty sociálnych a ekonomických vied. Taktiež som členom Novej Generácie - združenia mladých aktívnych ľudí. Snažím sa písať o všetkom, na čo mám chuť a potrebu vyjadriť sa verejne... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu