Ako sme našli Budzogáň

Písmo: A- | A+

Kto hľadá, nájde, to je stará pravda. Pravda je aj to, že netreba nosiť drevo do lesa...

Toto musím vysvetliť. V Rajeckej doline sa nachádza zaujímavý prírodný skalný útvar zvaný Stratený budzogáň. To, že je stratený, vychádza z povestí o tomto mieste. Nie je ťažké ho nájsť ani na tomto blogu. Ján Urda tam bol (najmenej) dvakrát a aj na internete sa nájde veľa článkov a fotografií budzogáňu. Už je teda jasné, že opäť písať o Zbyňovskom budzogáni je ako nosiť drevo do lesa. Ale nepíš o tom, keď sa ti tam tak páčilo...

Z Rajeckej doliny vedie k budzogáňu náučný chodník (6.5km - 2h), ale priamo zo Zbyňova sa trasa k nemu skráti zhruba o polovicu. Zbyňovský budzogáň vraj patrí medzi 7 najkrajších prírodných krás Slovenska, tak sa patrí ho vidieť. Len či sme už videli aspoň niektoré zo sedmičky? Tých "naj" je iste viac ako sedem, sedem je len také pekné číslo. Z niekoľkých zdrojov som si vypísal tieto:

Kriváň (2 494 m), Kysucké kamenné gule, Gotická brána v Súľovských skalách, Cukrová homoľa v Zádielskej doline, Čertova skala pri Budči, Suchá Belá, Diery pod Veľkým a Malým Rozsutcom (zo stránky TOP7). Sú aj iné zoznamy a na jednom som naozaj našiel aj Zbyňovský budzogáň. Keby som hľadal v mojich archívoch, možno by som zostavil vlastný súbor zaujímavostí Slovenska. Zbyňovský budzogáň nás prekvapil svojou krásou a majestátnosťou a potešil.

Zo Zbyňova sa ide neďaleko týchto skál, v ktorých je známa Zbyňovská skalná ihla.
Zo Zbyňova sa ide neďaleko týchto skál, v ktorých je známa Zbyňovská skalná ihla.  (zdroj: jj)
Asi v polovici cesty k budzogáňu sme obdivovali nádhernú panorámu hôr a mrakov.
Asi v polovici cesty k budzogáňu sme obdivovali nádhernú panorámu hôr a mrakov. (zdroj: jj)
Prechádza sa cez územie stáda kráv chránené elektrickým ohradníkom, ale aj popri lúkach, na ktorých sa pozoruje (loví) zver.
Prechádza sa cez územie stáda kráv chránené elektrickým ohradníkom, ale aj popri lúkach, na ktorých sa pozoruje (loví) zver.  (zdroj: jj)
Križovatka trasy z Rajeckých Teplíc a zo Zbyňova. Až teraz odtiaľto nasleduje záverečné stúpanie k budzogáňu. Keď sme sa vracali späť, v tom najstrmšom úseku sme stretli skupinu asi 20 dôchodcov a zvládali to (zrejme).
Križovatka trasy z Rajeckých Teplíc a zo Zbyňova. Až teraz odtiaľto nasleduje záverečné stúpanie k budzogáňu. Keď sme sa vracali späť, v tom najstrmšom úseku sme stretli skupinu asi 20 dôchodcov a zvládali to (zrejme).  (zdroj: jj)
Potešil nás výhľad na vrchol Kľaku. Na druhej strane bolo vidieť Lietavský hrad (chcelo by to teleobjektív...)
Potešil nás výhľad na vrchol Kľaku. Na druhej strane bolo vidieť Lietavský hrad (chcelo by to teleobjektív...) (zdroj: jj)
Kysucké kamenné gule sme ešte nevideli, ale aj tu sa vyskytuje "malá" guľka, zrejme dosť podobná tým kysuckým. Nazvali sme si ju kamennou korytnačkou.
Kysucké kamenné gule sme ešte nevideli, ale aj tu sa vyskytuje "malá" guľka, zrejme dosť podobná tým kysuckým. Nazvali sme si ju kamennou korytnačkou.  (zdroj: jj)
V hustom lese zrazu slnko...
V hustom lese zrazu slnko... (zdroj: jj)
Cieľový pohľad, Zbyňovský budzogáň.
Cieľový pohľad, Zbyňovský budzogáň.  (zdroj: jj)
Skúšam pohľady z rôznych strán a vymýšľam názvy pre výraz skaly. Toto je tvár obra.
Skúšam pohľady z rôznych strán a vymýšľam názvy pre výraz skaly. Toto je tvár obra. (zdroj: jj)
Takýto malý som popri obrovi, nakreslený slnkom.
Takýto malý som popri obrovi, nakreslený slnkom. (zdroj: jj)
Ľudový umelec, alebo zástupca NWO?
Ľudový umelec, alebo zástupca NWO? (zdroj: jj)
Stručne a jasne: Charles de Gaulle...
Stručne a jasne: Charles de Gaulle... (zdroj: jj)
Aj dolu sú zaujímavosti...
Aj dolu sú zaujímavosti... (zdroj: jj)
Neboli sme tam sami, mladé dievčatá, budúce učiteľky pokračovali na vrch Žibrid. My sa vraciame späť do Rajeckých Teplíc, na Žibride sme boli v roku 1981.
Neboli sme tam sami, mladé dievčatá, budúce učiteľky pokračovali na vrch Žibrid. My sa vraciame späť do Rajeckých Teplíc, na Žibride sme boli v roku 1981.  (zdroj: jj)
V tieni hory...
V tieni hory... (zdroj: jj)
Rozlúčkový pohľad na budzogáň.
Rozlúčkový pohľad na budzogáň.  (zdroj: jj)

Zbyňovský budzogáň bol pôvodne alternatívou k Súlovským skalám a sme radi, že to vyhral. Náročnosť trasy v Súlovských skalách asi nie je príliš väčšia, keď vezmeme do úvahy záverečné stúpanie k budzogáňu. Ostalo nám dosť síl, aby sme sa ešte išli pozrieť (zajtra) na hrad Strečno.

Skryť Zatvoriť reklamu