reklama

Tajomstvá vtákov a Dubaj inak

Pozorovanie a spoznávanie vtákov v prírode, alebo dovolenku v Dubaji?

Tajomstvá vtákov a Dubaj inak
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

To druhé z nadpisu len v spomienkach... Výnimočne som čítal dve knihy naraz. Pravdu povediac, kniha o Tajomstvách vtákov (Ikar, Stonožka) sa ľahko číta, lebo je v nej viac obrázkov ako textu a to je dobre, lebo je to kniha určená pre deti nad 6 rokov. Naučí ich rozpoznávať jednotlivé druhy vtákov a obsahuje aj veľa zaujímavých informácií o vtáčích druhoch, ale aj o tom, ako žijú vtáky v ľudskom okolí a aké je ich miesto na zemi.

K môjmu výberu kníh na prečítanie len malá poznámka: Snažím sa o pestrú zmes, neupriamujem sa len na jeden žáner. K detským knihám ma motivuje aj fakt, že v rodine máme niekoľko malých detí, ktoré detskými knihami poteším... Tajomstvá vtákov budú pre Dianku, ktorá má 7 rokov.

Ilustrácia z knihy Tajomstvá vtákov (David Lindo)
Ilustrácia z knihy Tajomstvá vtákov (David Lindo) (zdroj: ilustrácie: Claire McElfotrick)

Tom Steinfort: Odvrátená tvár Dubaja

Túto knihu je dobré čítať pozornejšie, je napísaná ako napínavý príbeh z reálneho života. Je o politických a spoločenských pomeroch v Spojených arabských emirátoch (SAE), hlavne vo vzťahu k ženám v Dubaji. Tom Steinfort v tejto publikácii píše o desivých skúsenostiach priamych svedkov, žien, dcér šejka aj jeho manželky. Niektoré veci nám môžu pripadať skoro neuveriteľné, ale stávajú sa.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pri čítaní tejto knihy som mal pocit, že Dubaj a spomínané arabské krajiny sú takým miniatúrnym laboratóriom, napodobeninou sveta, v ktorom pôsobia rovnaké sily a emócie ako inde, len s iným smerovaním a s inými parametrami. Postoj k ženám v Dubaji, podľa autora, zaostáva za tým, čo považuje väčšina západných krajín za civilizované a slušné. Autor to glosuje poznámkou, že súčasný Dubaj je ako kapitalizmus na kokaíne.

Vo všeobecnosti ide o porovnávanie našej "západnej" civilizácie s tradičným arabským svetom. Niektorými postrehmi sa však autor priamo dotýka aj našich reálií. Príbeh dvoch žien sa odohráva aj v období "covidovom", teda je maximálne aktuálny aj z tohto pohľadu. Hlavným motívom je však boj za práva žien na pozadí príbehu dvoch šejkových dcér, ktoré sú väznené a po ich úteku unesené naspäť do Dubaja.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aktuálne postrehy zo súčasnosti sú aj takéto: "Žijeme v dobe sociálnych sietí - mnohí to s príspevkami preháňajú, fotíme si jedlo, chválime sa zábermi z dovolenky, niektoré životy sledujeme ako v priamom prenose".

Ku kritickým postrehom patrí aj fakt, že "v SAE neexistuje nezávislá a nestranná žurnalistika a kritické internetové stránky rušia pod zámienkou boja proti terorizmu...".

Záverečná kapitola knihy je ešte otvorenejšia, píše sa tam napríklad, že "medzi západnými hodnotami a záujmami Západu je priepastný rozdiel". Morálka stojí proti peniazom.

Kniha Toma Steinforta Odvrátená tvár Dubaja stojí za prečítanie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tom Steinfort, Odvrátená tvár Dubaja (Únos, zastrašovanie a nečestné praktiky arabského šejka), Ikar 2023

Na oživenie témy "Dubaj", pre čitateľov, ktorí sa dočítali až sem prikladám niekoľko reálnych turistických záberov z Dubaja (rok 2014):

Pod Burdž Chalífa
Pod Burdž Chalífa (zdroj: Ivona Matejková)

Burdž al-Arab
Burdž al-Arab (zdroj: Ivona Matejková)

Večerná panoráma
Večerná panoráma (zdroj: Ivona Matejková)

Jozef Javurek

Jozef Javurek

Bloger 
  • Počet článkov:  864
  •  | 
  • Páči sa:  127x

Neoznačené fotografie na blogu výlučne z vlastnej tvorby (c). Inak je všetko vo hviezdach... "štandardný už tradičný bloger, s istou mierou poctivosti" (jeden čitateľ) Zoznam autorových rubrík:  SlovenskoČeský rajCestovanieFotografieHistóriaKultúraPoéziaPrózaMyšlienky, názoryBlogovanieTechnika a technológiaDomácnosťZáhradaZábavaZdravieSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu