Ako som si ukradol kus verejného priestoru

Vždy som si myslel že ak by sa ľudia postarali o svoje najbližšie okolie sami od seba, tak by sa lepšie žilo a politikov by ani nebolo treba. Teória je ale mŕtva a  mne sa do zveľadenia a skrášlenia svojho životného prostredia prv veľmi nechcelo. Dnes je to už inak a možno pácham zločin ak bez súhlasu štátnych orgánov pretváram verejný priestor.-:) Ako to vôbec začalo?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Keď sme sa nasťahovali do paneláku na prízemie, pod oknami spálne na západnej strane sa hádam od výstavby nič nezmenilo. Tak ako buldozér nahrnul pôdu po konečných úpravach, tak to zostalo takmer doteraz. (takmer, lebo ja a manželka sme to zmenili).

Desať rokov sme mali pod oknami takmer rumovisko, pôda nahrnutá dvadsať rokov po ukončení výstavby vysoko nad chodník okolo paneláku, žihľava, burina ... Desať rokov som bol teoretikom o tom že každý by mal mať snahu zlepšiť si svoje životné prostredie. No som introvert a nechcelo sa mi veľmi pobehovať po verejnom priestore s rýľom odpovedajúc na otázky susedov a čeliac obvineniam z privlastnenia si kúska pôdy pre svoje i spoločné potešenie spolubývajúcich.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Až raz nemenovaná firma kopala ryhu pre kábel, manželka mala po ukončení prác nápad, či to tam dolu neupravíme. Povedal som že dobre, posadíme trávu, stromček, dva ... Mal som v pláne že to rumovisko pod oknami upravíme, ale tak že jediná údržba bude pokosenie trávnika. No tento môj plán sa mi vymkol z rúk a kúsok zeme pod našimi oknami sa stal predmetom môjho (nášho) trocha hlbšieho záujmu ...

Nemám fotografie o tom ako rýľujem túto "cudziu" zem, nemyslel som si vtedy že sa tým raz budem chváliť.:-) Rýľovať som začal v jeseni 2008. Trvalo mi to zopár dní po rannej šichte. Výsledok je vidno až v jari 2009.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Posadili sme nejaké ružičky, dva javory z ktorých červený vyschol. A tiež sú tam nejaké kríčky.

Obrázok blogu

pustá krajina, ale možno sa to zmení ...

Obrázok blogu

jedno z prvých potešení ...

Obrázok blogu

Foto z tohto roka

Obrázok blogu

Levanduľa

Obrázok blogu

Provizórna konštrukcia pri ruži "Eden Rose". Kovovú podperu by som musel zabetónovať a na to nie je čas. Rómovia sa tu síce často neobjavujú, ale zberňa železa je len zopár metrov poblízku ... .:-)

Obrázok blogu

Prvý pokus o bylinný záhon. V strede mal byť ešte yzop, ale na jar už určite bude. Vľavo je ostropestrec, vpravo šalvia, trocha nižšie zrejme nejaká neduživá odroda medovky a to drobné by malo byť oregano. A ešte dole vidno kúsok vavrínovca, stromu víťazov a básnikov.:-) Kvetina je chryzamtéma, to je vidno že fotka nie je až tak stará ...:-)

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Jozef Kamenský

Jozef Kamenský

Bloger 
  • Počet článkov:  316
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zaváži len to, čo neumiera a pre nás neumiera to, čo umiera s nami. Zoznam autorových rubrík:  filozofické zamysleniapoéziaduchovnoumenieportréty blogerovDuch pôsobiaci v časealchýmia vareniaangelológiahistóriaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu