Aké sú skutočné farby na Marse?

Z času na čas zaregistrujem otázku, aká je skutočná farba sveta na Marse. Je obloha na Marse červená, hnedá alebo modrá?

Aké sú skutočné farby na Marse?
Tento spätný pohľad na dunu, po ktorej prešiel rover Curiosity, bol nasnímaný kamerou Mastcam 9. februára 2014 (Sol 538). Pre predstavu čitateľa – približná mierka na tejto fotografii je vzdialenosť medzi stopami po kolesách asi 2,7 metra. Duna je asi 1 m (Zdroj: NASA/JPL-Caltech.)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Mars je terestriálna planéta, ako naša Zem. Ale zloženie jeho atmosféry, jej hrúbka a vzdialenosť od Slnka sú iné. Všetky tieto faktory sú zodpovedné za farbu oblohy, ktorú môžeme vidieť počas dňa na Marse.

Normálna farba marťanskej oblohy je táto:

Tento spätný pohľad na dunu, po ktorej prešiel rover Curiosity, bol nasnímaný kamerou Mastcam 9. februára 2014 (Sol 538). Pre predstavu čitateľa – približná mierka na tejto fotografii je vzdialenosť medzi stopami po kolesách asi 2,7 metra.
Tento spätný pohľad na dunu, po ktorej prešiel rover Curiosity, bol nasnímaný kamerou Mastcam 9. februára 2014 (Sol 538). Pre predstavu čitateľa – približná mierka na tejto fotografii je vzdialenosť medzi stopami po kolesách asi 2,7 metra. (zdroj: NASA/JPL-Caltech.)

Ako môžeme vidieť na obrázku vyššie, obloha na Marse je matne hnedá. A presne vďaka tejto skutočnosti, sa mnohé detaily javia pre ľudské oči veľmi ťažko rozpoznateľné, dokonca až rovnaké. Bez ohľadu na to, na akú skalu sa pozeráte, bude na vás pôsobiť červenohnedo. A to môže viesť k mnohým zmätkom, najmä v geologickom výskume (na Marse by sme mali správne používať termín “areologickom”, pretože “geos” sa týka skôr Zeme).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aby sme tomuto neželanému efektu predišli a dokázali identifikovať viaceré detaily, je nevyhnutné jednotlivé farebné snímky upraviť a to vyvážením bielej farby. Týmto docielime vzhľad rôznych skál odlišnejší od okolitého terénu a mnohé drobné detaily sú takto ľahšie analyzovateľné. Samozrejme, toto “farebné spracovanie” sa používa najmä pri optickej identifikácii a samotnom štúdiu detailov. Pri hlbšej analýze sa využívajú ďalšie metódy, napríklad identifikácia pomocou laseru, radarové snímanie a podobne – týmito sa však v tomto článku nebudeme zaoberať (možno nabudúce).

Vráťme sa k nášmu obrázku z úvodu tohto článku. Rovnaký obrázok, ale už s “vyváženou bielou farbou”, môžeme vidieť nižšie:

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok hore bol vyvážený bielou farbou, aby na ňom bolo ľahšie rozpoznateľné, ako by vyzerali materiály na povrchu Marsu, keby boli pod svetlom pozemskej oblohy. Asi najlepším príkladom na tomto upravenom snímku je smer svetla a taktiež drobné detaily.
Obrázok hore bol vyvážený bielou farbou, aby na ňom bolo ľahšie rozpoznateľné, ako by vyzerali materiály na povrchu Marsu, keby boli pod svetlom pozemskej oblohy. Asi najlepším príkladom na tomto upravenom snímku je smer svetla a taktiež drobné detaily. (zdroj: NASA/JPL-Caltech)

Všimli ste si aj ďalšie detaily? Som si istý, že určite a presne toto robia planetárni vedci študujúci povrch a Marsu – napríklad pôvod jednotlivých terénnych útvarov, druh zvetrávania, atď.

Nižšie môžete vidieť napríklad rôzne verzie tej istej fotografie. Ľavý predstavuje tzv. “raw”, teda surový snímok, ako bol získaný na Marse. Stredný obrázok predstavuje prirodzené farby, ako by ste to videli vašimi očami naživo na Marse a pravý obrázok predstavuje farby potrebné na vedeckú analýzu.

Tri verzie jedného snímku.
Tri verzie jedného snímku. (zdroj: NASA/JPL-Caltech; MSSS.)

A ešte jedna zaujímavosť. Začneme asi takto – aká je dominantná farba planéty Zem z pohľadu z vesmíru? Áno, je modrá a tu je fyzikálne vysvetlenie: fialové a modré svetlo majú najkratšie vlnové dĺžky a červené svetlo najdlhšie. Preto je modré svetlo rozptýlené viac ako červené svetlo a obloha sa počas dňa javí ako modrá. Keď je Slnko počas východu a západu Slnka nízko na oblohe, svetlo musí cestovať ďalej cez zemskú atmosféru a farby sú už trochu iné. A tu prichádzame k našej zaujímavosti. Všetci poznáme západ Slnka na Zemi. Dominantná farba však už nie je modrá, ale viacmenej červená:

SkryťVypnúť reklamu
Západ Slnka ako ho vidíme na Zemi.
Západ Slnka ako ho vidíme na Zemi. (zdroj: J.Kozár)

Ale ako je to na Marse, keď obloha na Marse je cez deň načervenalá až hnedá? Presne tu je ten trik zase opačný. Západ Slnka na Marse je presne taký, ako by ste asi nečakali:

Západ Slnka na Marse.
Západ Slnka na Marse. (zdroj: NASA/JPL-Caltech, J.Kozar.)

Marťanské západy slnka zvyčajne vynikajú svojou výraznou modrou farbou. Jemný prach v atmosfére umožňuje modrému svetlu preniknúť do atmosféry efektívnejšie ako farbám s dlhšími vlnovými dĺžkami.

Mars dokáže prekvapiť aj drobnosťami, čo vy na to?

Tip: Viac informácií o Marse, info o mne a výskume planét Slnečnej sústavy pomocou robotických sond, nájdete aj na mojom webe, kde som pripravil samostatnú rubriku v slovenčine.

Jozef Kozár

Jozef Kozár

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  37x

Venujem sa profesionálne planetárnemu výskumu a technológiám v rámci robotických misií k Marsu (MER, MSL, Mars 2020 Perseverance). Som autorom siedmich kníh, najnovšia je o misii Mars 2020 a sonde Perseverance (vyšla v slovenčine). Mám rád prírodu a more. Žijem a pôsobím mimo Slovenska. TUKE, Caltech. Viac mojich článkov nájdete aj na WWW.JOZEFKOZAR.COM/LAB Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
SkryťZatvoriť reklamu