Progresívne? Áno. Ale nie vo všetkom...

Pokladám sa za moderného a dovolím si povedať v mnohých prípadoch aj progresívneho človeka. Podnikal som vyše 20 rokov a bez progresu by som sa zrejme ďaleko nedostal. Jedine, kde sa mi tento termín nie príliš pozdáva, je daňová sféra. Možno preto, resp. práve preto, že som podnikal a zamestnával ľudí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Dane sú častou témou predvolebných sľubov či politickej rétoriky. Venuje sa im aj strana SMER vo svojom volebnom programe. Okrem iného tu hovorí o „zvýšení sadzby dane z príjmov fyzických osôb na úroveň 25 percent, ktorá sa uplatní pri hrubých príjmoch nad 33 000 eur ročne". Poviete si teraz - to je správne, treba zdaniť tých bohatých... Ale ja to vidím inak... Navrhované riešenie totiž hovorí ešte aj o niečom úplne inom.

Poviem vám v tejto súvislosti jeden príklad, ktorý sa skutočne stal môjmu priateľovi. Bolo to dávnejšie, v čase platnosti progresívnej dane. Bol koniec roka a niektorí jeho ľudia dosiahli naozaj dobré výsledky. Rozhodol sa ich odmeniť. Keď im to povedal, tešili sa. Aj on sa tešil z toho, že dá odmenu tým naozaj najlepším, ktorí sa najviac snažili, pracovali aj nad rámec svojich povinností a naozaj si to zaslúžia. V januári prišla studená sprcha. Jeho najlepší zamestnanci prichádzali k nemu nechápavo aj s výplatnou páskou. Aj napriek odmenám totiž nezarobili nič navyše, skôr naopak. Takmer všetko zhltla daň.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Už v súčasnosti narúša systém rovnej dane nezdaniteľná časť príjmov, pretože spôsobuje, že ľudia s vyššími zárobkami na dani z príjmu odvádzajú vyššie percento ako nízkopríjmové skupiny. Respektíve sa im upravuje nezdaniteľná čiastka už od zárobku cca 1500 euro. Teda už teraz funguje systém - kto viac zarába, štátu prispieva relatívne vyšším percentom. Návrh SMERu to ešte viac znevýhodní.

Otázne ale je, či na tom štát naozaj aj viac zarobí? Spočiatku zrejme áno. Ale pri konečnej bilancii to tak nebude. Schopní a ambiciózni ľudia budú mať ešte menšiu motiváciu viac robiť, a teda aj viac zarobiť. Aby nemuseli štátu až tak veľa odvádzať. A po druhé - ešte viac sa zvýšia špekulácie, ako sa vyhnúť daňovej povinnosti, ako peniaze vyplatiť inak, aby sa nemuseli zdaniť. V žiadnom prípade sa nejdem zastávať špekulantov, ale realita je naozaj taká.

Skryť Vypnúť reklamu

A podobne nezmyselný je aj ďalší návrh z dielne SMERu. U právnických osôb navrhuje „progresívnu daň z príjmov vo výške sadzby 22 percent pre spoločnosti s vysokým daňovým základom nad 30 mil. EUR". Aj tu začnú firmy, ktorých sa to týka uvažovať racionálne. Optimalizovať zisk alebo svoje zisky presunú mimo hranice Slovenska. A štát zase vyjde naprázdno.

Preto aj podnikatelia ocenili zavedenie rovnej dane počas druhej Dzurindovej vlády. Je to jednoduchý, efektívny a spravodlivý daňový systém, ktorý v konečnom dôsledku prispieva aj k zvýšeniu platov. Už raz sa potvrdilo, že ak štát zníži dane, ochota platiť ich, stúpne. A tak do štátnej kasy pritečie v konečnom dôsledku viac peňazí. Preto by bolo namieste hľadať peniaze do štátneho rozpočtu aj niekde inde, nielen cestou neustáleho zvyšovania priamych či nepriamych daní...

Skryť Vypnúť reklamu

www.jozefkrupa.sk

Jozef Krúpa

Jozef Krúpa

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som Jozef Krúpa, starosta MČ Bratislava - Záhorská Bystrica.Viac sa o mne dozviete na mojej webovej stránke www.jozefkrupa.sk Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu