Vážený pán minister, odporúčam Vám...

Sú rôzne spôsoby, ako prezentovať Slovensko. Doma i v zahraničí. Vedecko-výskumnými výsledkami, koncepčne ucelene, alebo iba podľa zásady, že „z každého rožku trošku", nákladne, či iba „za drobné", či prostredníctvom „verchnuške" spriaznenými „umelcami", resp. „umeleckými telesami", atď.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Dnes (25.09.2009) som bol v Historickej budove SND na Mimoriadnom koncerte. Mimoriadny bol tým, že Slovenská filharmónia a Spevácky zbor mesta Bratislavy, pod vedením dirigenta R. Štúra, za spolupráce so zbormajstrom L. Holáskom, uviedla ukážky „z tvorby troch skladateľov, ktorí zásadným spôsobom zasiahli do viacerých hudobných druhov kompozičnej práce so slovenskou ľudovou piesňou, hudbou a tancom"(citát z Programovej brožúry). Tými tromi skladateľmi sú Alexander Moyzes, Ján Ciker a Svetozár Stračina.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nie som kompetentný, aby som hodnotil dramaturgiu programu, či interpretačnú úroveň predvedených skladieb, i keď si osobne myslím, že výber skladieb mohol byť obohatený napr. o skladby, resp. úpravy piesni E. Suchoňa. I dramaturgia by možno zniesla drobné úpravy. O inom však chcem hovoriť.

Bol to nezvyčajný a tobôž nie každodenný zážitok, keď na prvej slovenskej scéne zneli skladby v podaní umelcov vo frakoch a čiernych „lakovkách", ktoré majú svoje korene a pôvod u pospolitého ľudu, odetého v krpcoch a v hološniach pred dávnymi storočiami. Bol to nezvyčajný a tobôž nie každodenný zážitok, keď slovenskí filharmonici (až na malé výnimky) sa nechali strhnúť rytmom, v Európe snáď ojedinelými folklórnymi melódiami. S úsmevom na tvárach i pohybmi svojich tiel sa nechali unášať v rytme onoho, typicky slovenského, „duú-vaj, duú-vaj...". Určite to bola, aspoň podľa vonkajšieho prejavu drvivej väčšiny z nich, príjemná a možno i vítaná zmena oproti ich snáď každodennej rutine „svetovej klasiky". Bol to nezvyčajný a tobôž nie každodenný zážitok, keď sa človeku v priebehu koncertu „nadýmali prsia" národnou hrdosťou.

SkryťVypnúť reklamu

A obecenstvo?! Obecenstvo srdečne aplaudovalo po každej skladbe a v nejed-nom prípade skandovalo: „Bravóóó!". Na záver koncertu nechýbal ani „standig ovation".

Týmto končím svoj stručný report a chcem vysloviť svoju vďaku Slovenskej filharmónii i Speváckemu zboru mesta Bratislavy za nezabudnuteľný večer a krásny zážitok.

Vám však, vážený pán minister kultúry SR, odporúčam povýšiť prezentáciu Slovenska, popri prezentácii jednotlivých regiónov Slovenska, na úroveň, ktorú na tomto koncerte prezentovali orchester Slovenskej filharmónie a Spevácky zbor mesta Bratislavy. Osobne som presvedčený, že by to určite prispelo v kultúrne vyspelej Európe ku kvalitatívne vyššiemu nazeraniu na Slovensko a jeho ľud.

SkryťVypnúť reklamu

Viem, vyvážať takéto mnohočlenné telesá do jednotlivých krajín EÚ, či nebodaj i mimo Európu, je finančne pre t.č. chudobné Slovensko nemožné. Ak však nemôžeme naše interpretačné telesá slovenskej vyspelej kultúrnej tvorby vyvážať do sveta, dovezme teda, obrazne povedané, celý svet na ich koncerty u nás doma. Takáto možnosť sa Vám, vážený pán minister kultúry SR, naskytá každý rok pri príležitostiach štátnych sviatkov SR. Najbližšie 1. januára 2010. Poverte svojich spolupracovníkov, aby takýto, alebo v tomto duchu obdobný koncert, zorganizovali na tento deň pre pracovníkov zahraničných zastupiteľstiev a medzinárodných organizácii akreditovaných v SR. Predstavte Slovákov nielen v hološniach a krpcoch, ale tiež aj vo frakoch a čiernych lakovkách. To už, totiž, zodpovedá dobe 21. storočia aj na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

P.S.

Nebolo by od veci zaplaviť svet prostredníctvom našich zastupiteľských úradov vo svete, ale tiež i domáci trh, CD a DVD nosičmi s nahrávkami s touto tematikou.

Jozef Miloslav Smrek

Jozef Miloslav Smrek

Bloger 
  • Počet článkov:  49
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som dôchodca, ktorý sa neprestal zaujímať o dianie v našej spoločnosti,o morálne aspekty správy vecí verejných, o osud tohto štátu a jeho obyvateľov z hľadiska možných dôsledkov z politických nominácií na všetky vedúce funkcie v štátnych orgánoch a inštitúciach, obrazne povedané "štátnymi tajomníkmi počínajúc a upratovačkami končiac". Vo voľných chvíľach, ktorých dôchodca nemá nikdy nadostač, skúšam fotografovať a pre vlastné potešenie kompilovať hudobné CD prevážne zo slovenských ľudových piesni a pravoslávnych chrámových zborov.moje fotky na SME.sk Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu