Študujem na vysokej škole a nakoniec bez diplomu?!!!

Takúto otázku si už na Slovensku žiaľ položil alebo položí nejeden študent vysokej školy. Rohorčení sú najmä tí, ktorí sa o daných problémoch dozvedia až neskôr počas štúdia - tak ako moja sestra. Aj ona začala študovať na vysokej škole - vtedy ešte Filologickej fakulte UMB (ďalej len ako "FiF UMB") v Banskej Bystrici - presne tak ako ja. Prvé dva roky takmer nič netušiac si pokojne študovala svoj odbor a na začiatku tretieho ročníka sa dozvie zarážajúcu skutočnosť a to, že štúdium nebude môcť pravdepodobne ukončiť riadnym spôsobom...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (69)
Obrázok blogu

... riadnym spôsobom - získaním diplomu a patričného titulu. Naštastie ešte dosť skoro predtým, ako mala ukončiť stupeň - bakalár. Dôvodom bolo údajne to, ako u mnohých ďalších fakúlt nielen v tomto meste, že daný odbor nie je akreditovaný, pretože pre jeho akreditáciu nemôžu získať potrebného garanta.

Nakoniec sa stalo to, že Filologickú fakultu zrušili a zlúčili s Fakultou humanitných vied, kde sa jej študovaný odbor vedený osobitne na bývalej Filologickej fakulte ako Prekladateľstvo a tlmočníctvo uchoval na Humanitnej fakulte len ako Katedra anglistiky a amerikanistiky s oddelením prekladateľstva a tlmočníctva, čiže suverénne autonómny odbor na vtedajšej FiF UMB sa stal už len akýmsi "oddelením". Zároveň sa citeľne znížila aj kvalita poskytovaného štúdia v danom odbore.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tým je študentovi jasne dané, že ak bude po skončení bakalárskeho štúdia pokračovať, nemusí získať po 5tich rokoch štúdia diplom a nebude mu priznaní titul skrze chýbajúcej akreditácie, resp. že sa dokonca magisterské štúdium ani neotvorí. A tak sa aj stalo.

Takto si študent musí pokračovanie v magisterskom štúdiu zhánať na inej fakulte na Slovensku s podobným zameraním - a čiže napríklad v Trnave. Tak či onak, keby aj bolo možné pokračovanie s akreditáciou, moja sestra by už len ťažko volila pokračovať na tej istej fakulte s tak zníženou kvalitou v tomto konkrétnom odbore (podotýkam, že nie u všetkých odborov je to obdobne).

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti dokonca hrozí, že celá Univerzita Mateja Bela stratí štatút univerzity pre jej zadĺženosť, a znižujúcu sa kvalitu a úroveň, hlavne preto, že vraj na danej fakulte sa odborníci na nej pracujúci málo snažia a vedecká a výskumná činnosť je na klesajúcej úrovni. V hodnotení spomedzi všetkých univerzít čo sa týka úrovne, daná univerzita obstála až na 10-tom mieste, k čomu prispel aj fakt, že sa na nej nachádzajú viaceré neakreditované odbory.

A už v roku 1999 - 2004 hrozilo aj mne ako študentovi a mojim spolužiakom v prvých ročníkoch v študijnom odbore Nemecký jazyk a kultúra - Prekladateľstvo a tlmočníctvo taktiež na vtedajšej FiF UMB, že nebudeme mať akreditáciu. Našťastie katedra germanistiky bola aj je na pomerne vysokej úrovni, a danú akreditáciu sme získali už v treťom ročníku, čo nás nesmierne potešilo a dodalo chuť do ďalšieho štúdia, čím sme nestratili motiváciu, že študujeme niečo, čo na konci nebude opatrené riadnym diplomom.

SkryťVypnúť reklamu

S takýmito problémami sa žiaľ stretajú už viacerí študenti študujúci na fakultách po celom Slovensku. Kde hľadať hlavnú príčinu? V akom stave máme vlastne to naše školstvo? Nenaštvalo by aj Vás ako študenta, že v polovici štúdia, keď ste už na neho vynaložili isté úsilie, čas a hlavne v dnešnej dobe aj nemalé peniaze (svoje alebo rodičov), že daný odbor nebudete môcť patrične doštudovať, a "bez papierov" ste ho študovali akoby zbytočne?

Jozef Osadský

Jozef Osadský

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám rád prírodu, zachytávanie jej momentov fotografiami, venujem sa nemčine ...Medzi moje záľuby patrí chov papagájov, fotografovanie, plávanie, turistika, filmy - mysteriózne, trilery ...Ponúkam v B. Bystrici doučovanie nemčiny žiakov základných, stredných škôl, ale aj VŠ a dospelých.Viac info: www.nemcina.tkBlueBoard.cz Zoznam autorových rubrík:  PapagájePoéziaPrírodaSpoločnosťÚvahyZdravie

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu