Sú realiťáci skutočne šmejdi? Možno

Úprimne? Osobne ma to mrzí a tento naratív sa ma dotýka. Akiste chápete tento môj emočný výlev?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V poslednej dobe čoraz častejšie čítam blogy, statusy a správy o tom, že realitní makléri sú šmejdi, podvodníci, darmožráči.

 

Úprimne? Osobne ma to mrzí a tento naratív sa ma dotýka. Akiste chápete tento môj emočný výlev? Bolo by divné, keby človek, ktorý dlhé roky pracuje v realitách, nad tým mávol rukou a len tak si zašomral: „Dajte sa vypchať! Čo vy viete?“ Taká reklama ide naprieč celým trhom a dotkne sa aj toho, kto sa snaží robiť si svoju prácu poctivo a venuje jej všetok čas a energiu.

 

BUĎME K SEBE ÚPRIMNÍ – NIE JE VŠETKO RUŽOVÉ

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 

Áno, treba chlapsky priznať, nie je všetko s kostolným poriadkom, keď investujete do kúpy nehnuteľnosti životné úspory a s hrôzou zistíte, že vás oklamal realitný maklér. Také prebudenie do reality neprajem absolútne nikomu. Bohužiaľ stretávam sa s podobnými „storkami“ pomerne často, rozprávajú mi ich samotní klienti. Trh sám o sebe tento neduh nedokáže vyriešiť. Dokáže to ale klient, ktorý bude náročný a vyberie si nielen produkt, ale aj kvalitného obchodného zástupcu. Zdravá a kvalitná konkurencia sa z nášho trhu vyparila ako voda nad hrncom. A bez tlaku na kvalitu sa to ani nezmení. Keď sa nám na jazyk derú nevyberané slová a vznikajú z nich siahodlhé hanopisy, už je zvyčajne neskoro, už sme sa popálili.

Skryť Vypnúť reklamu

 

PALICA MÁ DVA KONCE – PRÁCA REALITNÉHO MAKLÉRA TIEŽ

 

Nie každý realitný maklér patrí k „šmejdom“. Za týmto tvrdením si stojím. Nie sme všetci odborníci na fyziku, nie každý dokáže upiecť koláč a nie každý rozumie procesu predaja nehnuteľnosti. Pokojne to môže človek vyskúšať sám, môže si na to najať advokáta a má možnosť vybrať si svojho realitného makléra, ktorému dôveruje. A poviem vám, existujú a sú realitní makléri, ktorých práca je neoceniteľná. Ich služby využívajú obyčajní ľudia, manažéri, aj samotní advokáti. Pohnútky, prečo sa tak rozhodli, sú rôzne: nemajú čas, nikdy nehnuteľnosť nepredávali, atď.. 

Skryť Vypnúť reklamu

 

Uvediem zopár prípadov, ktoré sú inšpirované skutočnosťou :) :

 

Banka si dávala načas s vyčíslením úveru

 

Ak vám predaj nehnuteľnosti neponáhľa, nič sa nedeje. Počkáte si a raz vám ten dokument dorazí. Ak vám ale hrozí, že celý predaj padne na kuse papiera, je problém. Áno realitnému maklérovi sa podarilo, aby banka dokument vystavila oveľa skôr, ako mala povinnosť.

 

Prišiel mi list. Mám zaplatiť 3.000 eur za ich pozemok, na ktorom stojí môj dom

 

Veľakrát ani študovaný človek nedokáže identifikovať, či je žiadosť oprávnená, alebo iba niekto skúša, koľko z toho vytlčie. Čo taký dôchodca, ktorý si nájde podobný list v schránke? Tento dôchodca bol pripravený 3.000 eur zaplatiť, nebyť realitného makléra, ktorý si výzvu preštudoval a zistil, že majiteľ pozemku, je spolumajiteľ. A za svoj podiel si žiada neprimerane vysokú sumu lebo:

Skryť Vypnúť reklamu

 

-       Cena 3.000 eur za podiel 5/24 z 500 m2 je premrštená

-       Podielový spoluvlastník nadobudol nehnuteľnosť sporne. Predchádzajúci majiteľ totiž nevyzval dôchodcu, aby si jeho podiel odkúpil a rovno ho predal 3. osobe, ktorá si teraz žiada 3.000 eur.

 

Výsledok? Z požadovaných 3.000 eur bolo nakoniec 500 eur. Aj ten, čo list adresoval, nakoniec pochopil, že sa bude musieť uspokojiť s nižšou sumou.

 

Rodina zdedila nehnuteľnosť po príbuznej (zberačke)

 

Zberač je klinická diagnóza. Nedokážete si predstaviť, čo sa zmestí do 1-izbového bytu. Od plechovíc, cez mechy so starým šatstvom, až po riedidlá. Áno realitný maklér dostal kľúče od bytu a postaral sa, aby bol vyprataný do posledného smietka a pripravený na predaj.

 

Matka nenechala na dcére nitku suchú

 

K predaju nehnuteľností dochádza z rôznych pohnútok. Ak ste ale svedkom, keď matka vynadá dcére do posledných ... , zanechá to vo vás silnú  a nepríjemnú emóciu. Matka predaj odmietala, dcéra iné riešenie nepoznala. Obe boli majiteľky, obe v dome žili. Áno realitný maklér bol ten, kto dokázal aspoň načas spor utlmiť a vysvetlil starej pani, prečo bude lepšie, keď sa nehnuteľnosť predá a každá pôjde svojou cestou.

 

Tých „storiek“ je veľa, nepreberné množstvo. Pre krátkosť času a dĺžku blogu som vypichol iba tieto. V každom prípade mojim účelom nie je glorifikovať realitných maklérov. Nechcem používať vzletné frázy o profesionalite. Chcem jednoducho poukázať na to, že táto práca nie je čierno-biela. Sú medzi nami realitní makléri, ktorí vidia aj ďalej od svojho nosa (provízie). Áno, máte právo byť nahnevaní, nespokojní s našou prácou, ak je ten hnev oprávnený. Ale rovnako majú právo obhájiť svoju prácu aj tí z nás, ktorí svoju prácu robíme dôsledne a dôstojne. A preto sa za ňu nebudeme hanbiť a ospravedlňovať sa.  

Jozef Poláček

Jozef Poláček

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Pozrieť sa do zrkadla a vidieť v ňom tvár, ktorá ma nesklame a nebudem sa za ňu hanbiť. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéReality

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu