Minister Sulík, dôchodci majú zaplatiť zvyšovanie cien energií a tovaru?

Pán minister hospodárstva Sulík, koho ste to nominovali do funkcií v spoločnostiach podliehajúcich MH SR?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Pred pár dňami som ako dôchodca zažil šok, keď mi prišiel "pozdrav" od ZSE Energia, Čulenova 6, Bratislava. Vraj mám mesačne platiť preddavok na el. energiu 59 euro. V byte pritom bývam len s manželkou, všade mám LED žiarovky a spotrebiče v A triede.

Bližšie objasním, prečo som bol tak prekvapený. Bol som klientom SLOVAKIA ENERGY. Nakoľko skrachovala, či odišla zo slovenského trhu, dostal som sa v energiách do správy SPP /plyn/ a ZSE Energia/el.energia/. SPP sa zachoval ako štátna spoločnosť férovo a zaslali mi zmluvu na dodávky plynu a tým som zmenil štatút na zákazníka SPP. Všetko prebehlo presne, ako si prestavujem fungovanie spoločnosti, ktorá naberá zákazníkov po "odídených" spoločnostiach. Dokonca mi ponúkli zmluvu na odber el. energie z SPP. Využil som to a požiadal o zmluvu aj o odber el. energie z SPP. V tomto prípade už nie som taký spokojný, lebo ani po desiatich dňoch, čo som im doporučene zaslal žiadosť, som nedostal odpoveď.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Horšie to už bolo so ZSE Energia. SLOVAKIA ENERGY som platil preddavok 20 eur mesačne za dodávky elektriny. ZSE mi zaslali jednoducho len zálohované platby na rok do 24.10.2024 bez náznaku podpísania nejakej zmluvy medzi dodávateľom a odberateľom. To je akože štandartný postup nemeckých manažérov v podniku, kde 51 % akcií vlastní štát? Navyše mi poslali výšku preddavkov v sume 59 euro! To je akože budúca regulovaná cena elektriny? Zvýšenie preddavkov o 200 %? Manažéri ZSE, či nimi poverení zodpovední pracovníci sa zrazili s koňom?

Minister hospodárstva Sulík, akože 200% navýšenie platieb je to, čo ste deklarovali pred kamerami, kde ste tvrdili, že nárast nebude taký dramatický? Ešte k tomu dôchodcom? Nehovorím, že ma to zruinuje, našťastie nie, ale jedná sa mi o princíp komunikácie ZSE s odberateľmi, svojimi zákazníkmi. Bez konzultácie, bez telefonátu, či fb komunikácie so zákazníkom jednoducho z brucha hodili číslo, pritom sa ani nesnažili nejako to vysvetliť. Pritom mi však zaslali dopredu 12 poukážok na platenie preddavkov!!! Je im úplne jedno, že môžu niektorým dôchodcom spôsobiť šok svojimi od "brucha" hodenými cenami? Teraz sa ozývam aj v mene tých dôchodcov, ktorí nemajú vysoké dôchodky a 200 % zvýšenie cien za elektrinu sa ich dotkne. Pritom navýšenie dôchodkov na budúci rok z dielne Posledného križiaka, ministra Krajniaka bude len symbolické, lebo zvýšenie dôchodkov sa počíta, ako sa počíta...

Skryť Vypnúť reklamu

Minister Sulík, vy už nebývate na Slovensku, len v Dubai alebo v Austrálii? Zabudli ste na výšku dôchodkov na Slovensku? Zabudli ste na vysokú infláciu na Slovensku? My, dôchodcovia, sme ju nespôsobili, ale vy, politici áno. My, dôchodci nemáme odbory, ktoré by za nás bojovali, aby sa nám každý rok adekvátne zvyšoval dôchodok podľa inflácie a rastu platov. Tá smiešna organizácia "Jednota dôchodcov" je vám, politikom len na smiech. Stačí sa pozrieť na jednanie predsedu parlamentu Kollára s vedením Jednoty... Nasľuboval hory doly a nesplnil ani prd. Celá SME rodina je naozaj len rodina, hrabúca len pre seba a dokonca teraz je urazená a robí vo vláde prieky pre väzbu na jedného z klanu Pčolinských... Nie sme mladí, aby sme ešte pracovali alebo si našli dve práce, aby sme dôstojne žili. Kde je úcta k starším, k vlastným rodičom? Už neplatí príbeh o troch grošoch, taký populárny u Posledného križiaka, Krajniaka? Alebo sa táto vláda, ktorej ste členom, svojimi krokmi v boji s covidom orientuje na čo najvyššiu úmrtnosť ľudí v dôchodkovom veku? Lebo takú nekompetentnú, neschopnú, alibistickú a nedôslednú vládu som ešte nezažil. Celá koalícia ste pokakaná z preferencií, aby vám neklesali. Dnes to dobre napísal Nový Čas pod titulkom: "Lockdown po slovensky: Prečo máme MAČKOPSA?" Ste na smiech nielen polovici národa, ktorý ignoruje očkovanie proti covidu, aj keď v nemocniciach zomierajú ich nezaočkovaní súputníci. Toto všetko je dôsledok neschopnosti a spôsobu komunikácie bývalého premiéra Matoviča, ministra zdravotníctva Krajčiho, ministra vnútra Mikulca a ministra obrany Nagya. Polovica občanov vám neverí ani slovo a dôsledky sú vidieť na kolabujúcich nemocniciach, kde sa už vyberá, kto prežije...

Skryť Vypnúť reklamu

Ale k vám, minister Sulík. Do čela ÚRSO ste si dosadili svojho človeka, bývalého šéfa Distribúcie ZSE, ktorý dovtedy stál na druhej strane, ktorý loboval za čo najvyššie ceny elektriny, lebo zastupoval záujmy 49% vlastníka, čiže záujmy nemeckého vlastníka . Pokiaľ viem, tak sa má cena elektriny podľa vzorca odvíjať od nevyhnutných nákladov výrobcu, distribútora plus adekvátny zisk. Kde je vo vzorci "trhová cena" na burze? Nikde! Takže len náklady a primeraný zisk, tak 8%. Kde tu stúpli náklady o 200 %, minister Sulík a celé ÚRSO? Čo to tu na nás hráte? Aj v Kuvajte nepredávajú benzín za 1,5 euro/liter, ale za 30 centov, lebo tú ropu ťažia a spracovávajú na svojom území!!! Tak prečo idete zvyšovať o 200% elektrinu na Slovensku, keď jej vyrábame viacej, ako spotrebujeme? Vyvážanú si predávajte podľa trhových cien, ale nie pre domácich, minister Sulík a ÚRSO! Prečo nie je v chode tretí blok Mochoviec? Sľubovali ste chod na tretí, štvrtý kvartál tohto roka. Čiže ste rovnaký klamár, ako všetci doterajší politici, minister Sulík? Lebo toto nemá nič spoločné s politikou, toto je technická záležitosť. Minister Sulík, na koľkých zástupcov štátu, ktorí zastupovali v Sovenských elektrárňach štát, ste podali trestné oznámenia za spreneveru štátneho majetku, pre zneužitie svojej funkcie na osobné obohatenie? Koľko rokov už mali byť v chode tretí a štvrtý blok Mochoviec? Slovensko s dlhom 60 miliárd eur si môže dovoliť predlžovať výstavbu elektrárne, keď namiesto zisku pre štát, vráža tento miliardy naďalej do jej výstavby?

Skryť Vypnúť reklamu

A celú túto neschopnosť vlád SR majú platiť dôchodcovia vo zvýšených cenách potravín, tovarov a energií? Dôchodcovia nežijú ako za ČSR väčšinou na dedinách so svojimi deťmi a vnukmi v spoločných domácnostich, nemajú záhradky, nechovajú hydinu, svine, kozy, ovce, jednoducho bývajú v panelákoch. Všetko si musia kupovať a vy nemilosrdne zvýšite cenu elektriny o 200 %? ZSE Energia predsa kontroluje každé odberové miesto, aj keď je odberateľ klientom iného dodávateľa. Alebo je to vydieračská politika vedenia ZSE, ktorá si svojvoľne stanovuje cenu elektriny? Pokiaľ viem, tak regulovaná cena elektriny platí do 31.1.2021, alebo sa mýlim, ÚRSO? Lebo včera som dostal vyúčtovanie elektriny zo SLOVAKIA ENERGY od 4.11.2020 do 8.10.2021 a mal som preplatok 4,83 €. Pri 20 € mesačných platbách! A zrazu mám platiť 59 € mesačne od 1.12 2021 lebo dodávateľ je štátna firma ZSE?

Článok som napísal vedome tendenčne, i keď celý dej je pravdivý, na adresu celého ministerstva hospodárstva na čele s ministrom Sulíkom. Kde je tá neviditeľná ruka liberálnej ekonomiky, minister Sulík, ktorej ste taký zástanca? Ako to, že "trh" nevyriešil všetky problémy ekonomiky Slovenska? Je to presne tak, ako so súčastným covidom-19. Politici do všetkého strkajú svoj nos a špinavé sebecké záujmy a tak to aj vyzerá. Žiadne riešenia, žiadne kladné výsledky, len opakujúci sa kolaps zdravotníctva. Pretože vo vláde a parlamente je mnoho hochštaplerov, fiškálov, humanoidov, politológov, plagiátorov a egoistov. Nikomu z vás nejde o blaho národa, len o svoje.

Nedá mi nespomenúť problémy autodopravcu Arriva v bratislavskej župe. Kto je majiteľom? Opäť Nemci. Kto je župan? Droba, nominant SaS. Minister Sulík, predseda SaS je zaťažený na Nemcov, nemecké firmy. Kde môže, tam im vychádza v ústrety, však minister Sulík? Prečo by mal zostať dopravca Slovak Lines, kde má štát dokonca podiel a autobusová stanica na Nových Nivách je v rukách tejto spoločnosti. Prečo podporovať zabehnutú slovenskú spoločnosť s účasťou štátu, so zázemím pre svojich zamestnancov, keď sa to môže predať nemeckému uchádzačovi. Komu sa Droba chcel pomstiť? Štátu, HB Reavis? Čo župan Droba, nedali "všimné", ani Sulíkovi, lebo tak mi to vychádza z dostupných informácií... Východoslovenskú distribučnú im Sulík odovzdal, keď zrušil predkupné právo štátu. No a už je tu reakcia Křetínskeho, ktorý hodil udičku na cenu svojho podielu v stredoslovenskej distribučnej. Maďari skočili na návnadu aj s udicou. Lebo myslia dopredu a stále si uchovávajú nádej na veľké Maďarsko a Feldvidék-Slovensko bude jeho účasťou, alebo aspoň väčšina. Keďže ide o českého spoluvlastníka a o maďarskú štátnu spoločnosť, zareagoval minister Sulík promptne, že sa Slovensko nezbaví predkupného práva... Pred mnohými rokmi mu nevadilo, ako poradcovi ministra financií, že Mikloš predal Slovenské elektrárne talianskemu štátnemu energetickému gigantu Enol, ktorý sa na Slovensku nekonečne nabalil pri výstavbe tretieho a štvrtého bloku Mochoviec. Čudné premety ministra Sulíka v politike. Nuž, čo, už sme si za tridsať rokov samostatného Slovenska zvykli, však Slováci...?

Jozef Rybár

Jozef Rybár

Bloger 
  • Počet článkov:  34
  •  | 
  • Páči sa:  141x

Som obyčajný človek s vysokoškolským vzdelaním. Nerobil som kariéru, venoval som sa rodine. Nakoľko sa už nemôžem pozerať na spôsob vládnutia slovenských vlád, rozhodol som sa na FB kriticky sa vyjadrovať k zlým politickým a hospodárskym rozhodnutiam.Som na FB od pádu vládu Ivety Radičovej, dovtedy len sporadicky. Venujem sa oblastiam ako história národov, história Slovenska, politici Slovenska, obdobie druhej svetovej vojne. Niekoľko desiatok krát som prečítal Písmo sväté a rád poznatky prenášam na dnešnú dobu.Od 1. 1. 2019 som v skupine Nevoliči a voľby 2020 uverejnil 320 citátov z Písma svätého väčšinou s komentárom a súvislosťami s našimi vládami za posledných tridsať rokov. Pre otvorenie očí týmto ľuďom, aby pochopili, že ignorovanie parlamentných volieb nie je správne rozhodnutie. A aby národ pochopil, že čo si sám nevybojuje, nebude mať. Ani keď vládnu Slováci Slovákom. Zaujímam sa o všetko historické a fascinuje ma sci-fi. Ako povedal jeden myslím, že jeden z rímskych biskupov, "Každý svätý má svoju temnú minulosť." A ako každý človek ju mám aj ja, Ale to sa nerozpráva, ale som pripravený odpovedať na všetky otázky bez vykrúcania ale v súvislostiach. Lebo každý čin má svoje pozadie, nič neprichádza len tak. Preto som sa aj podujal na ten "seriál" citátov zo Svätého písma pre NEVOLIČOV, lebo toľko múdrosti nie je napísané v žiadnej knihe a v dnešnej dobe to nie je "IN". A hlavne rád, ako by sme sa mali chovať, aby sme si vytvorili raj už na zemi. Chovanie bohatých a mocných celého sveta je niečo diametrálne odlišné od toho, ako by sa mali chovať.Som kandidátom za Demokratickú stranu pod číslom 44. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu