reklama

Krkavci / 8. /

Po februárovom prevrate 1948 Komunistická strana postupovala aj perzekúciami voči politickým rivalom strán z .....

Krkavci / 8. /
krkavci (Zdroj: neznámy)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Národného frontu. Aby mohli československí stalinisti napredovať potrebovali vytvárať atmosféru teroru, strachu v celej spoločnosti a to sa im za pomoci ruských poradcov darilo. Najprv sa vyrovnali s politickými predstaviteľmi buržoázie, kvázi záškodníkmi, cirkvami, rehoľníkmi, väčšími sedliakmi a nakoniec aj s nepriateľmi vo vlastných radoch. Politické procesy v ČSR boli najkrutejšie vo východnom bloku. Experiment beztriednej spoločnosti, tak možno nazvať 41 ročnú totalitu komunistov v Česko - Slovenskej republike, ktorý viedol k 250 popravám nevinných, 200 000 väznených, 600 ľudí zavraždila Štátna bezpečnosť, v koncentračných táboroch, väzniciach, baniach zomrelo 8 000 politických väzňov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A v takom režime žil aj Martin Skadecký tajomník okresného výboru KSČ, bol dobrákom od kosti, ale prísny na seba aj iných. Vedel skoro o všetkom, čo sa v spoločnosti dialo. Vnútorne bol presvedčený, že spolustraníci robia chyby a zasadne odsudzoval násilie, ale nič kvôli tomu neurobil, veď sa ani nedalo, ohrozil by seba aj rodinu. Martin pochádzal z veľkého sedliackeho rodu, vlastnili najviac pôdy v okolí, vyštudoval právo, no ako najstarší mal pokračovať v hospodárení, no prepustil celý majetok sestre Alžbetke s manželom Andrejom Hudákom.

Andrej Hudák s Alžbetkou sa vybrali na Národný výbor s tým, že sa chcú porozprávať o vstupe do družstva. Kandrovský, tajomník ich privítal: " Česť práci, čo máte Hudákovci ? " Jozef, chceli by sme sa informovať o vstupe do Jednotného roľníckeho družstva / JRD /. - To chválim váš záujem o JRD. A čo konkrétne by ste chceli vedieť o vstupe ? Lebo je to jednoduché, podpíšete vstup, vnesiete majetok a budete pre družstvo pracovať. - Áno, ja vnesiem majetok, ale nie všetok. Dám polia, čo sú na nížine, to je asi pätnásť hektárov, jeden pár koní, hrabačku na seno, vyorávač zemiakov, sejačku, nejaké tie kosy, motyky, lopaty, dva konské povozy, tri kravy, dve jalovice a to je tak asi všetko. - Martin počkaj, veď to ti ešte ostane tridsať hektárov, kopec dobytka, ošípané a to budeš stíhať prácu doma aj na družstve ? A čo maštale? Tie družstvo potrebuje ako soľ. - Mám paholkov aj gazdiné a tie sa nehotujú odísť, platím ich celkom dobre, majú u mňa celodennú poživeň, viacerí aj ubytovanie, takže ak budem pracovať nie na plný úväzok budem stíhať všetko.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jozef Varga

Jozef Varga

Bloger 
  • Počet článkov:  56
  •  | 
  • Páči sa:  412x

Som obyčajný človek s obyčajnými záľubami... Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu