3 miliardy pre Nitru alebo Harrypotterovské fantázie pod Zoborom

Tri miliardy slovenských korún je suma, ktorú mohlo mesto Nitra získať, keby... keby sa stalo Európskym hlavným mestom kultúry 2013. Výška tejto sumy presahuje akékoľvek bujné predstavy vedenia akéhokoľvek slovenského mesta.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V prepočte je to 100 mil. Eur, z toho 60 mil. Eur poskytuje štát zo štrukturálnych fondov, 10 mil. Ministerstvo kultúry a o zvyšok sa majú postarať miestne zdroje – mesto, samosprávny kraj, iné slovenské mestá zaangažované do projektu, sponzori a podobne. Pritom spomínaných 100 mil. Eur sú len priame investície, projekt ráta aj so synergickým financovaním prostredníctvom investícií developerov, rozvoja služieb, grantov z európskych fondov a podobne. A že nejde len o harrypotterovské fantázie, dokazuje fakt, že Košiciam, tomu skutočnému Európskemu hlavnému mestu kultúry 2013, vláda nedávno už schválila sumu 60 mil. Eur.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nikto nechce brať titul Košiciam, ani ho spochybňovať. Vyhrali ho zaslúžene v súťaži deviatich slovenských miest. Na druhej strane si treba priznať, že Nitra mala mimoriadne veľké šance – veď sa dokonca dostala, ako jedno zo štyroch miest, do druhého kola súťaže. Čo sa teda stalo?

Za hlavné predpoklady úspechu projektu Európskeho hlavného mesta kultúry sa všeobecne pokladajú: veľká zainteresovanosť mesta, partnerstvo, politická nezávislosť a umelecká autonómia, jasne stanovené ciele, silný obsah, silné vedúce osobnosti projektu, dostatočne silná politická vôľa. V Nitre sa splnilo prvé i posledné, ale nič medzi tým. Vedenie mesta sa tak zainteresovalo do procesu súťaže (isto aj s vidinou oných troch miliárd), že z neho postupne vytlačilo všetky osobnosti, ktoré mali predpoklady stvoriť skutočne úspešný projekt a opakovane svoje sily a nápady mestu ponúkali. V poslednom skrutíniu dokonca odobralo kompetencie trom autorom projektu, ktorý postúpil do druhého kola, a zadalo jeho rozpracovanie tajomnej zahraničnej agentúre. Osudovým sa stalo presvedčenie reprezentantov mesta, že Nitra nemôže nevyhrať, pretože má podporu najsilnejšej strany vládnej koalície, ergo rovnaké SMER-ovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Na konci tejto rozprávky so zlým koncom visí akože kyslé hrozno – mnohí myknú plecom so slovami: aj tak sme nemali šance, mesto by muselo dať do projektu veľké peniaze, ktoré potrebuje na iné veci, dobre sa vtedy stalo, veď je kríza a podobne.

A nikto z vedenia mesta už neprizná, že Nitra mala veľké šance. Stačí spomenúť potenciál histórie, pamiatok, kultúrnych inštitúcií, aktivít národného i medzinárodného významu ako aj osobností vo všetkých oblastiach kultúry a umenia. Ibaže ten potenciál nedostal šancu. Podľa verdiktu medzinárodnej komisie mesto nebolo schopné spolupracovať s veľkými medzinárodnými a národnými podujatiami v Nitre, projekt nevygenerovalo kultúrne prostredie Nitry ale administratíva mesta, a preto bol vyhodnotený ako nedôveryhodný.

SkryťVypnúť reklamu

Treba zdôrazniť (málokto si to totiž uvedomí), že pri projekte Európskeho hlavného mesta kultúry nejde len o významnú kultúrnu udalosť, ktorá posilní imidž mesta a zviditeľní ho v celej Európe na niekoľko rokov dopredu, ale predovšetkým o rozvoj infraštruktúry mesta, o nové investičné projekty a inovatívne riešenia spojené so službami, komunikáciami, dopravou, rekreáciou, cestovným ruchom. A to za takú sumu peňazí, ktorú mesto nemá šancu získať, ani keby vlastnilo harrypotterovský čarodejnícky prútik.

Ale ako som už viackrát písal, mesto je asi dosť bohaté a nepotrebovalo využiť takúto šancu.. sú iné priority.

Jozef Weber

Jozef Weber

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som Nitran, ktorému nie je jedno, čo sa deje okolo. Nitru mám rád, no nepáči sa mi ako vyzerá. Musím sa prizerať, ako sa z "matky" slovenských miest postupne stáva "stará mama".. ja chcem, aby bola večne mladá :)V komunálnych voľbách kandidujem na post primátora Nitry za koalíciu strán SDKÚ-DS, SaS a OKS.www.jozefweber.sk Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu