Ako sa v Nitre dá ľahko prísť k historickej budove..

...alebo čo všetko môže primátor. V roku 1900 istý nitriansky mešťan, rozhodol sa postaviť dom, v širšom centre pod hradom, kde bolo podobných domov neúrekom. Nemal ani tušenia, že raz jeho dom bude historickou budovou, jednou z mála zachovaných z tohto obdobia. Týčiaca sa priamo v centre mesta, dnes moderne nazývanom aj pešia zóna. Keďže bol mešťan, tak postavil rovno štyri podlažia, nech má rodina kde bývať. Vydarená stavba.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Ako roky plynuli, budova postupne menila svoj význam aj majiteľov a skoro po sto rokoch od začiatku užívania, bolo treba budovu rekonštruovať. A tak mesto, vtedajší vlastník, budovu v rokoch 1995 až 1999 kompletne zrekonštruovalo, vybudovalo nové podlažie a prenajímalo. Múdro, veď keď ju nevedelo využiť na vlastné účely, tak nech z jej veľmi výhodnej polohy aspoň plynú do mestskej pokladne peniažky.

Logicky nám vychádza, že viac ako storočná budova, priamo v centre mesta, kompletne zrekonštruovaná, bude mať pre mesto nesmierny význam, ktorý časom len porastie. Ale keby naozaj logika viedla všetky ďalšie kroky nakladania s touto budovou, nebolo by teraz o čom písať.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V roku 2009 sa vedenie mesta Nitra rozhodlo, resp. niekto im asi veľmi správne objasnil, že táto budova (mimochodom vedená na zozname národných kultúrnych pamiatok) nie je až taká dôležitá pre mesto. Sú omnoho dôležitejšie nehnuteľnosti a pozemky, v omnoho lukratívnejších mestských častiach, ktoré sa mestu oplatí vlastniť (ten múdry človek tiež mohol prísť skôr a mesto si mohlo ušetriť námahu a financie na rekonštrukciu.. ) a samozrejme aj zrekontštruovať (keď už je v tom mesto také zbehlé a tak ochotne rekonštruuje).

Ale pekne po poriadku, aby sme nepredbiehali. V roku 2009 sa vedenie mesta začalo obzerať po nových objektoch, ktoré by mohli zahrnúť do svojho vlastníctva a ktoré mesto ako poskytovateľ rôznych druhov služieb môže využiť na „sociálne záujmy mesta“. Konkrétne nocľahárne pre bezdomovcov a azylové centrum. Treba za to vedenie mesta pochváliť, sú to veľmi záslužné služby, žiaľ neziskové. Ale samozrejme, mesto je povinné postarať sa o všetky skupiny obyvateľov. A tak mesto hľadalo vhodné budovy pre tento zámer, na realizáciu ktorého vlastný majetok nestačil. A kto hľadá, nájde. Našťastie. Čo na tom, že to boli budovy pôvodne postavené ako elektrické rozvodne a kotolne, veď mesto ich zrekonštruuje pre svoj zámer. Ba čo viac, vlastníka týchto lukratívnych budov vedenie mesta dobre poznalo. A tak ho - určite po dlhých a namáhavých rokovaniach – presvedčilo, že keďže mesto vie jeho budovy využiť omnoho prospešnejšie ako on, urobí mestu veľkú službu ak ich mestu predá. Čo predá - mesto dostalo lepší nápad, že veď načo bude míňať financie, keď má nepotrebné bodovy, ktorých je aj tak treba sa zbaviť - vymení za niečo mestské. Veď načo je nám historická budova, navyše na území pamiatkovej zóny (no čo s takou budovou). Ponúklo vlastníkovi rozvodne výmenu. A, čuduj sa svete, vlastník ochotne privolil. Veď povedzme si smerom k logike, čo by už významný podnikateľ robil s kotolňami?

Skryť Vypnúť reklamu

Vlastník, čoby známy nitriansky podnikateľ veľmi operatívne a rýchlo zabezpečil znalecké posudky (na oba objekty), kde samozrejme hodnota budovy v centre (znova, národná kultúrna pamiatka!) bola o „málinko“ vyššia ako hodnota rozvodne. Čo až tak veľmi nevadilo, lebo veď vlastník kotolní prihodil ešte nejaké drobné v podobe vonkajších úprav a tiež parcelky pod rozvodňou.

Dobrý nápad vedenia mesta, teda nápad pána primátora treba už len predložiť na mestskom zastupiteľstve, ale to už je najmenej. Veď takú kreatívnu stratégiu zveľaďovania majetku mesta, navyše pod hlavičkou sociálneho zámeru či SMER-ovania mesta, by mestskí poslanci mali oceniť.

Skryť Vypnúť reklamu

A predsa sa našli takí, ktorí sa proti transakcii postavili, dokonca celý výbor mestskej časti Starého mesta, kde historická budova stojí. Ale dobrý kapitán za žiadnych okolností nestratí správny smer a potlačí vzburu na lodi. Veď čo už je to za argument, že hodnoty budov nie sú rovnaké, však to je samozrejmé, že nový vlastník rozdiel doplatí.. a vybavené!!!

Chudák mešťan, keby sa bol v roku 1900 odsťahoval na vidiek, mohol mestu ušetriť zbytočnú stratu času s riešením dnes jeho nepotrebného domu. Ešte dobre, že pánu primátorovi nenapadlo vymeniť za rozvodne budovu mestkého úradu, to by potom nemal kam chodiť do práce.. ale pod rúškom sociálnych aktivít mesta, by sa to ešte dalo zrealizovať.

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Jozef Weber

Jozef Weber

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som Nitran, ktorému nie je jedno, čo sa deje okolo. Nitru mám rád, no nepáči sa mi ako vyzerá. Musím sa prizerať, ako sa z "matky" slovenských miest postupne stáva "stará mama".. ja chcem, aby bola večne mladá :)V komunálnych voľbách kandidujem na post primátora Nitry za koalíciu strán SDKÚ-DS, SaS a OKS.www.jozefweber.sk Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu