Akú cenu má smrad v Nitre..

alebo nielen na emisiách sa dá zarobiť, ale aj na smrade. To, že nás Nitranov dlhodobo obťažoval smrad z kafilérie, asi nikomu nemusím pripomínať. Ani to, že smrad sa z mesta stratil, respektíve, že problém je vyriešený. Ale to, akým spôsobom a čo všetko vedenie mesta pre to (ne)urobilo, to by sme si mohli zopakovať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Keďže smrdelo dlho a intenzívne, vedenie mesta v roku 2003 pri zmene smerného Územného plánu mesta Nitra schválilo prílohu, v ktorej sa v časti Odpadové hospodárstvo v prvom bode jasne zaviazalo "podporovať ukončenie prevádzky a zrušenie zariadenia na zneškodňovanie odpadov živočíšneho pôvodu v PF celku Horné Krškany do roku 2008." To znamená, že bývalé vedenie mesta chcelo do piatich rokov vyriešiť smrad, ak nie po dobrom - dohodou s prevádzkovateľom, tak po zlom – zrušením prevádzky.

Prevádzkovateľovi, spoločnoti N-ADOVA, bolo jasné, že ak chce ďalej zarábať na porazených zvieratkách, musí eliminovať smrad. Rozhodol sa preto postaviť zariadenie s názvom Oxidizér, ktoré malo spaľovať pachy vznikajúce pri spracovaní kafilérneho odpadu. Stavebné povolenie stavebník dostal. Avšak s podmienkou, že počas skúšobnej prevádzky budú dotknuté inštitúcie a občania oslovení, aby sa vyjadrili k zlepšeniu stavu. Ďalšia podmienka mesta bola: „ak bude prevádzka preukázateľne obťažovať obyvateľov mesta pachom, bude ukončená prevádzka a zrušené zariadenie na zneškodňovanie odpadov živočíšneho pôvodu Horné Krškany do roku 2008.“ Takže všetko šlo dobre. Buď smrad vyrieši oxidizér alebo mesto.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lenže. V roku 2006 sa zmenilo vedenie mesta. Po nástupe nového primátora (mimochodom priateľ vlastníka N-ADOVY), sa v roku 2007 začali pripravovať návrhy na zmeny a doplnky Územného plánu mesta Nitra. Do bodu 1.8 sa zaznačili mnohé návrhy občanov na zrušenie prevádzky N-ADOVY, pretože stále smrdí. A tie svedčia o tom, že oxidizér nezabral a zápach neprestal. Rovnako žiadna požiadavka, ani návrh od N-ADOVA. Odpoveďou mesta bolo, že riešenie mesta je už v dodatku z roku 2003, tým pádom je vec vyriešená a koncom roka 2008 sa prevádzka zruší.

V máji 2008 sa chystal dokument k zmene Územného plánu a zverejnil sa na pripomienkovanie. No návrh, ktorý by akokoľvek spomínal prevádzku N-ADOVA, by ste v pripomienkovacom materiále hľadali márne.

SkryťVypnúť reklamu

V júni, presne mesiac od zverejnenia návrhov, zasadlo mestské zastupiteľstvo a náš iniciatívny primátor priniesol ako ďalší bod na doplnenie Územnému plánu z roku 2003 – návrh, aby sa z kapitoly Odpadové hospodárstvo, v prvom bode na konci textu vypustilo znenie "do roku 2008". Asi už vtedy mal primátor premyslené, ako to v roku 2010 „vyrieši.“ A to sa prijalo. Bez predchádzajúceho pripomienkového konania. Bez možnosti pre vyjadrenia občanov a inštitúcií. Na základe čoho vznikla požiadavka primátora vypustiť túto formulku? Ako neskôr argumentoval, bola to požiadavka spoločnosti N-ADOVA. Ale ako sa k nemu dostala? Súkromnou poštou?

SkryťVypnúť reklamu

Potom to už malo veľmi jednoznačný spád a veľmi výhodné vyriešenie problému, ako pre primátora, tak aj pre prevádzkovateľa, menej už však pre občanov. Vlastne áno, aj pre nás. Podľa slov primátora "bolo prvoradým benefitom pre mesto zaniknutie kafilérie."

Takže oxidizér nefungoval a smrdelo ďalej. Ale už to nebolo v rozpore so zámermi mesta, a preto mesto Nitra vo februári 2009 vydalo kolaudačné rozhodnutie na oxidizér, ktorý bol dovtedy iba v skúšobnej prevádzke. Sťažnosti a petície sa ďalej hromadili, právnici sa núkali, že problém vyriešia za minimálne náklady. Odpoveď primátora stále znela, že osobne nie je presvedčený, že vyčerpali všetky cesty, ako to riešiť.

SkryťVypnúť reklamu

A riešenie prišlo v roku 2010, časť areálu mesto kúpilo za 592 511 eur a časť si prenajme na desať rokov, za čo zaplatí 3 004 700 eur. Zaplatíme z našich daní množstvo peňazí za vyriešenie problémovej prevádzky, ktorá mala byť zrušená už v roku 2008, pretože nedodržala podmienky stanovené mestom a mesto by to nestálo ani jeden cent. Hodnota areálu je však podstatne nižšia. Navyše príjazdová cesta je nevyhovujúca pre nákladné vozidlá, takže si prenajímame priestor len pre to, aby nesmrdel. Primátor si však myslí, že „cena bola primeraná.“ Na základe čoho to tvrdí, nie je známe, pretože znalecký posudok na tento pozemok neexistuje. Asi je pán primátor fundovaný odborník na ceny nehnuteľností.

Akokoľvek tieto voľby dopadnú, súčasný primátor už skončil ako víťaz. Naprázdno pri takejto transakcii určite neobišiel.

Jozef Weber

Jozef Weber

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som Nitran, ktorému nie je jedno, čo sa deje okolo. Nitru mám rád, no nepáči sa mi ako vyzerá. Musím sa prizerať, ako sa z "matky" slovenských miest postupne stáva "stará mama".. ja chcem, aby bola večne mladá :)V komunálnych voľbách kandidujem na post primátora Nitry za koalíciu strán SDKÚ-DS, SaS a OKS.www.jozefweber.sk Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu