Nitrianska komunita plug-and-play

Keď sa prechádzam cudzími mestami, rozmýšľam: Prečo sa niektoré mestá stávajú domovom tvorivých ľudí a niektoré nie? Prečo sa niekde človek cíti dobre od prvého okamihu?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Ekonómovia zvyknú hovoriť o dôležitosti nízkych bariér pre investície do ekonomických odvetví, takže nové firmy do nich vstupujú rýchlo a majú šancu – ak sú životaschopné – udržať sa. Aj mestá by mali mať nízke bariéry pre prístup ľudí do nich. Mali by sa stať miestom, kde je každý nový, čo prichádza, vítaný a rýchlo sa zaradí do všetkých rôznych druhov sociálneho a ekonomického prostredia. Aj keď sa takéto mestá v iných charakteristikách nelíšia od svojich konkurentov, majú väčšiu šancu získať viac mladých talentovaných a kreatívnych ľudí. Ide o vrstvu ľudí, ktorí posilňujú inováciu a rast. Mestá, ktoré majú v dnešnom svete úspech sú ako plug-and-play komunity, kde sa hocikto, kto príde, rýchlo zaradí. Sú to miesta, kde ľudia nájdu príležitosť a vytvoria si podporné štruktúry pre to, aby boli sami sebou a neuviazli v inej identite. Plug-and-play spoločnosť je taká, že sa k nej môže pripojiť hocikto a žiť v nej svoj život alebo aspoň faksimile svojho života počas pracovného týždňa.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale ako vytvoriť tvorivé mesto? Nuž, musí mať dostatočný pracovný trh plný rôznorodých pracovných príležitostí aj pre talentovaných a tvorivých. Títo nehľadajú „džob“ ale miesta, ktoré ponúkajú mnoho príležitostí.

Mestá a regióny, ktoré lákajú kreatívne talenty, sú rôznorodejšie, vykazujú väčšiu kvalitu prostredia i života. Rozhodnutie sa o mieste, kde pracovať a žiť, robí kreatívna trieda na základe svojho životného štýlu a kvalita, ktorú hľadá, ide často za bežne chápanú kvalitu života s jej ponukou štandardných produktov.

A teraz vykradnem myšlienky môjho obľúbeného guru kreativity a kvality miest Richarda Floridu. V slávnom článku (*1) spomína výskum Garyho Gatesa s Carnegie Mellon University, ktorý ešte v roku 1998 študoval spôsob voľby miesta na život u ľudí zamestnaných v high-tech a kreatívnych odvetviach. Pokúsil sa kvantifikovať typy voľby miesta života gayov. Čo vyšlo, bolo zaujímavé. Jeho rebríček top miest na život pre gayov sa zhodoval s rebríčkom Richarda Floridu pre high-tech mestá. Pri štatistickom spracovaní bol tzv. gay index skoro identický s mierou high-tech rastu. Navyše sa obidva zhodovali s tzv. bohémskym indexom t.j. mierou vyjadrujúcou počty umelcov (hercov, filmárov, spisovateľov či performerov).

Skryť Vypnúť reklamu

Čo si myslíte – prečo to tak je? Chcete žiť plug- and- play?


Jozef Weber

Jozef Weber

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som Nitran, ktorému nie je jedno, čo sa deje okolo. Nitru mám rád, no nepáči sa mi ako vyzerá. Musím sa prizerať, ako sa z "matky" slovenských miest postupne stáva "stará mama".. ja chcem, aby bola večne mladá :)V komunálnych voľbách kandidujem na post primátora Nitry za koalíciu strán SDKÚ-DS, SaS a OKS.www.jozefweber.sk Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu